2 drukarki 3D w pracowniach komputerowych

Od września 2022 roku nasza dwunastka wzbogaciła się o dwie drukarki trójwymiarowe w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Drukarki te zostały przekazane do pracowni komputerowych do wykorzystania na zajęciach informatyki.

Drukarka 3D to urządzenie, które wykonuje trójwymiarowe obiekty z materiałów o różnych właściwościach. Powstają poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw specjalnego plastikowego „drutu”, czyli tzw. filamentu.

Druk 3D pozwala na wykonanie części do różnych urządzeń (nawet samochodów i samolotów). Można stworzyć też zwyczajne przedmioty, takie jak kubki, zabawki, wazony i figurki. Technologia ta jest również używana w medycynie, np. do tworzenia implantów lub druku modeli czaszek czy kości.

Zajęcia z informatyki wydają się idealne do tego, aby zaznajomić uczniów z podstawami druku 3D. Dzięki prostym programom uczniowie będą mogli na lekcji wraz z przeszkolonymi  nauczycielami zaprojektować coś prostego.

Naszym planem jest wydrukowanie zawieszek do kluczy do sal lekcyjnych. Każda grupa wydrukuje jedną w innym kolorze (w zależności od piętra).