Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018
Wystawa "Piotrków Tryb. na 800 lecie"

fotoWe wrześniu na korytarzu w holu głównym uczniowie mogli podziwiać wystawę poświeconej rocznicy 800 lecia Piotrkowa Trybunalskiego.
Fotografie zostały  wykonane przez piotrkowskich fotografów. Wśród nich prace absolwenta naszej szkoły Michała Borowskiego.

Wystawę wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
26 IX - Europejski Dzień Języków Obcych

W naszej szkole uczniowie, podobnie jak w ubiegłych latach,  przygotowali wystawę poświęconą krajom Unii Europejskiej, na której znalazły się plakaty krajów Unii Europejskiej, ich najpiękniejsze, znane miejsca i budowle oraz inne ciekawostki.
"Każdy język obcy daje ci nowe życie;
jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz"
To czeskie przysłowie jest jednym z haseł Europejskiego Dnia Języków obchodzonego w krajach Unii Europejskiej już po raz czternasty w dniu 26 września.

Jego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym - posiada 23 języki urzędowe oraz wiele języków regionalnych!!!

Każdego roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane  Dniem Języków: przedstawienia, zabawy. koncerty, kursy językowe, programy telewizyjne.

W naszej szkole uczniowie pod kierunkiem Ewy Kozłowskiej i Cecylii Jakubiak przygotowywali wystawę poświęconą krajom UE.

Jak zawsze wystawa cieszy się ogromnym powodzeniem.
Dzień Chłopaka w "Sjeście"

Klasa  III h Dzień Chłopaka spędziła na zajęciach w pizzerii "Sjesta".
Dzieci samodzielnie komponowały swoje pizzę, każdy taką, jaką lubi. Żadna się nie powtórzyła. Przy pomocy pana kucharza samodzielnie wsadzały je do pieca.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć i ze smakiem zjedli swoje wypieki :)
foto  foto
Sztuka Na Granicy

Nasza szkoła, jako jedna z trzech w naszym mieście (SP 12, 8, 13)  uczestniczy w projekcie Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego "Sztuka Na Granicy". Naszą szkołę reprezentuje 10 uczniów klas IV-VII. 
26 września w ramach projektu uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Narodowym w Warszawie, a 4 października brali udział w warsztatach plastycznych w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie. Tematem pracy warsztatowej była "Kartka z pamiętnika".

Uczestników projektu czekają jeszcze dwa wyjazdy: do Muzeum Rzeźby i do Muzeum Sztuki Współczesnej oraz dwa warsztaty po każdym z wyjazdów.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
foto  foto
Lekcja terenowa w parku

fotoWiedzę przyrodniczą można przekazać podczas tradycyjnych lekcji. Jednakże to zajęcia w terenie stanowią dla uczniów najbardziej atrakcyjną formę uczenia się.
Doskonale o tym wiedział Albert Einstein, który twierdził: ,,Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”.

Dlatego w sobotę, 7 października 2017 roku uczniowie Koła Przyrodniczego i LOP wyruszyli na lekcję terenową do Miejskiego Parku im. J. Poniatowskiego w Piotrkowie Tryb.

Uczestnicy pod okiem nauczycielki przyrody i nauczyciela Technikum Leśnego w Bujnach, pana Macieja Wieczorka uczyli się rozpoznawać gatunki drzew liściach i iglastych starodrzew parku, a także poznawali wyjątkowość tego miejsca pod kątem jego flory i fauny.
Ukraiński Teatr Tańca w Hali SP12

11 X uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym spektaklu - występie Teatru Tańca "Kwieciste Gwiazdy".
Artystami teatru są utalentowani tancerze z Ukrainy. Grupę taneczną tworzą między innymi wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka z miejscowości Kiwercy.

Zaprezentowany 60-minutowy program obejmował tańce ludowe świata.

Ogromną atrakcją, oprócz kunsztu młodych tancerzy, były piękne, kolorowe stroje dopasowane do każdego wyjścia na scenę. Stroje te są szyte przez artystów i ich opiekunów.

Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie zapamiętają ten występ na wiele lat i będzie on dla nich inspiracją do ich własnego rozwoju :)
foto  foto  foto
14 X - Dzień Nauczyciela

14 października nas uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności podczas programu artystycznego na uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela.
Nie zabrakło przepięknych piosenek, utworów wykonanych na instrumentach muzycznych, humorystycznych scenek, czy wzruszających występów solistek. Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych uczniów oraz za aktywne promowanie szkoły w regionie.  

Nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i opiekunom za miłe słowa. Nie mamy wątpliwości, że uczniowie naszej szkoły są najlepsi na świecie. Dziękujemy :)

Zapraszamy do obejrzenia kilku wybranych fragmentów akademii
Autor: Karolina Majchrzak
Europejski Tydzień Kodowania!

Ponad 450 uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych  wzięło udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (Code Week) w dniach 16-20 X 2017 :)) Akcja wspierana jest od lat przez Ministerstwo Cyfryzacji, a nasza zawsze aktywnie uczestniczy w tej akcji :)
O tym, jak ważne jest programowanie w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia.

W ramach Tygodnia Kodowania nasi uczniowie rozwiązywali zadania programistyczne. Celem zabawy było uczenie się prostych skryptów oraz programowania opartego o układanie odpowiednich bloków z poleceniami. Cała rozgrywka odbywa się w klimacie różnych gier jak: Minecraft, Star Wars, Angry Birds, czy Flappy Birds.

W kolejnych etapach pojawiały się coraz trudniejsze zadania do wykonia.

Kto wie, może za kilka lat usłyszymy o programach komputerowych podbijających świat, a stworzonych przez naszych uczniów? Wszystko możliwe :)
foto  foto  foto
W Muzeum Rzeźby Polskiej

We wtorek uczennice z kl.4-7 w ramach projektu "Sztuka na granicy" zwiedzały Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz brały udział w warsztatach ceramicznych. Powstały na nich m.in. ozdoby świąteczne.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ślubowanie klas pierwszych

Czwartek 26 października był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Do grona uczniów naszej szkoły dołączyliśmy 105 pierwszoklasistów.
Już od wejścia do szkoły wyczuwało się podniosły nastrój. Przybywających gości witali uczniowie klas IV-VI.

Uroczystość rozpoczęła się przepięknie wykonanym polonezem przez naszych najmłodszych uczniów.

Następnie pani dyrektor Anna Kulisa powitała przybyłych gości: Wiceprezydenta Miasta pana Andrzeja Kacperka, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim pana Tomasza Trzaskacza, kierownika Referatu Edukacji Urzędu Miasta Radosława Kaczmarka, wszystkich rodziców i  opiekunów naszych pierwszaków, kadrę pedagogiczną szkoły oraz innych gości.

W kolejnej części uroczystości dzieci oraz zgromadzona publiczność zaśpiewali hymn państwowy oraz szkolny.
foto  foto  foto  foto

Najważniejszą częścią akademii było uroczyste ślubowanie uczniów:
 
„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”

Następnie wychowawczynie pasowały wieeeelkim ołówkiem pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.

Na koniec odbyła się część artystyczna w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami uroczystości:

Spotkanie z „naszą Orzeszkową”

W minioną środę, 25 października, w ramach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych gościliśmy w progach naszej szkoły jedną z najlepszych lokalnych pisarek i twórczyń ludowych, Panią Krystynę Wieczorek.
Nasz gość opowiedział przybyłym na spotkanie uczniom o swoim dzieciństwie, twórczości i planach na przyszłość. Ponadto wszyscy zebrani mogli posłuchać wyjątkowych opowieści na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej, których świadkiem była Pani Wieczorek.

Po zajmującej prelekcji uczniowie mieli okazję zadawać naszemu gościowi pytania i jak widać było po zebranych – zainteresowania nie brakowało, bowiem pytaniom nie było końca.

Być poetą, to tworzyć most między tym, kto pisze a tym, kto czyta – te słowa doskonale oddają charakter wizyty Pani Krystyny Wieczorek. Środowe spotkanie stało się mostem, łączącym wiedzę na temat historii naszego kraju z nadzieją na jego piękną przyszłość – przyszłość, którą stanowią nasi uczniowie. Mamy nadzieję, że wizyta Pani Krystyny Wieczorek stanie się dla wszystkich natchnieniem i zmotywuje ich do realizowania swoich marzeń.

Organizatorzy spotkania: Elżbieta Banaszczyk, Alicja Stobiecka, Aleksandra Wincencjusz, Łukasz Jakubowski.
foto  foto
Warsztaty z legorobotyki

Uczniowie klas 7g i 5e wzięli udział w warsztatach z legorobotyki zorganizowanych przez MBP w Piotrkowie Tryb.
Głównym celem spotkania była nauka poprzez zabawę. Warsztaty odbyły się dzięki  dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi "EKOEDUKACJA".

Na zajęciach młodzież samodzielnie konstruowała eksponaty z klocków lego.

Uczniowie kształtowali sprawność manualną pod kierunkiem prowadzącego  pana Jarosława Szawłowskiego. Wykorzystali wiadomości z dziedziny sterowania stworzonymi przez siebie modelami robotów i innych konstrukcji.
foto  foto  foto foto
11 listopada - Święto Niepodległości

99 lat temu polski naród zaistniał ponownie na mapie Europy po 123 latach życia w niewoli.

 Z tej okazji, 10 listopda, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Marzeny Popielarczyk i Dariusza Głowackiego przygotowali uroczysty apel na cześć wydarzeń sprzed lat.

Nie zabrakło patriotycznych pieśni i wierszy.
foto  foto  foto
Święto Niepodległości - obchody miejskie

fotoJak co roku tak i tym razem delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele oo. Bernardynów odprawionej w intencji Ojczyzny.
Następnie wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie odegrano hymn państwowy, przy dźwiękach którego żołnierze z Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego wciągnęli polską flagę na maszt.

Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak, a zgromadzone delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zdjecie: www.piotrkow.pl
 
Warsztaty artystyczne "Sztuka na granicy"

6 listopada po raz drugi odbyły się warsztaty plastyczne w Ośrodku Działań Artystycznych związane z projektem "Sztuka na granicy".
Tym razem zadanie polegało na stworzeniu rzeźby lub instalacji rzeźbiarskiej inspirowanej niedawną wizytą w Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
foto  foto
Spotkanie z rycerzem

7 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z szefem Bractwa Rycerskiego, a jednocześnie nauczycielem historii panem Michałem Owczarkiem.
Podopieczni świetlicy obejrzeli prezentację stroju i innych atrybutów rycerskich. Wysłuchali interesujących opowieści i ciekawostek związanych z epoką średniowiecza i życiem rycerzy. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia niektórych elementów zbroi rycerskiej, co cieszyło się największym zainteresowaniem.

Po spotkaniu uczniowie wykonali rysunek rycerza.
foto  foto  foto
Zajęcia z profilaktyki uzależnień

fotoW szkole w dniach 6-9 listopada 2017 r. zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z zakresu profilaktyki uzależnień.
Uczniowie spotkali się z pracownikiem punktu konsultacyjnego „Pomarańczowa Linia”.

Uczniowie klas V – tych brali udział w dwugodzinnych zajęciach, podczas, których realizowany był program profilaktyczny „Jestem O. K.!”
Natomiast uczniowie kl. VI – tych uzyskali informacje na temat skutków uzależnienia od komputera.
 
Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.  Z tej okazji, w poniedziałek  (27 listopada), uczniowie naszej szkoły przynieśli do szkoły swoje misie.
Wszyscy Ci, którzy mieli misia, tego dnia byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych.
Jak widać na zdjęciach, zabawa była wyśmienita, a misie wypełniły całą "dwunastkę" :)
foto  foto  foto  foto
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej

21 listopada uczniowie nasze szkoły uczestniczyli w ostatniej już wycieczce z cyklu "Sztuka na granicy".
Tym razem byli w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, gdzie na warsztatowej tworzyli swój własny "Atlas sztuki".

Natomiast 27.11 obyły się warsztaty w ODA w Piotrkowie dotyczące wyższej wspomnianej wycieczk, na których powstały bardzo interesujące instalacje.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
foto  foto
Zajęcia czytelnicze w MBP

fotoDnia 22 listopada
dzieci z klas drugich ze świetlicy szkolnej pod opieką wychowawcy Agnieszki Olbromskiej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Zajęcia zatytułowane "Na smutne minki poczytajcie Muminki" przybliżyły dzieciom bohaterów słynnej serii książek o Muminkach. Uczniowie poznali też biografię fińskiej autorki tych książek Tove Janson.

Zadania w grupach polegały wyszukiwaniu różnic na rysunku o Muminkach oraz rozwiązywaniu hasła: Finlandia to ojczyzna Muminków.
 
Thanksgiving Day

W dniu 23 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie z okazji Święta Dziękczynienia (Thanksgiving Day) obchodzonego w Stanach Zjednoczonych.
Zgromadzona publiczność dowiedziała się jakie są początki tego święta i w jaki sposób Amerykanie je obchodzą. Uczniowie oprócz scenek w języku angielskim i polskim zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne.

Przedstawienie przygotowały klasy IVa, Ve, VIb wraz z wychowawcami: Agnieszką Faryś, Agatą Kabzińską i Tomaszem Wróblem.
foto  foto
Festyn "Budowlanka bawi Reymontem"

20 października 2017
uczniowie klasy VII c i VII h wzięli udział w festynie pod hasłem „Budowlanka bawi Reymontem”. Festyn zorganizowany został przez Zespół Szkół Budowlanych w Piotrkowie Tryb., w parku miejskim przy ul. Żeromskiego. 
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach i grach terenowych związanych z życiem i twórczością Władysława Reymonta.  Niemałą wiedzą wykazali się w konkursach zdobywając I i II miejsce. Mieli również możliwość degustacji smacznych potraw regionalnych.

Opiekunkami uczniów były Zofia  Olczyk i Teresa Glubowska.
 
Mikołajki w SP12

foto6 grudnia, już rano zaraz po przebudzeniu, na wiele dzieci czekał drobny prezent ukryty pod poduszką.
W drodze do szkoły uczniowie mogli liczyć na miłe niespodzianki: przed budynkiem szkoły witał ich olbrzymi Mikołaj :), a korytarze wypełniły się Mikołajami w czerwonych czapeczkach.

W wielu klasach zagościł Mikołaj, który obdarowywał grzecznych uczniów drobnymi prezentami i słodyczami.

Mikołajki obchodzone są na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.
 
Mikołajkowo w bibliotece szkolnej

fotoW środę, 6 grudnia 2017 roku,  w bibliotece szkolnej oraz w salach lekcyjnych odbyło się „Mikołajkowe czytanie ” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Przedsięwzięcie  miało na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz umacnianie nawyku obcowania z książką. Do akcji włączyły się uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki , czytając uczniom klas I – III wiersze i opowiadania mikołajkowo-świąteczne. W tym dniu „Książkolandia” wyglądała bajecznie, a to dzięki  pięknym dekoracjom, wystawkom  świątecznym książek i kartek, świątecznym gadżetom książkowym.
 
Warsztaty w Ceramilandii

fotoDnia 22 listopada klasa III f i III h wybrały się na wycieczkę do "Ceramilandii" w Lutomiersku.
Na miejscu dzieci mogły zapoznać się z etapami produkcji przedmiotów z ceramiki i obejrzeć wystawę gotowych wyrobów.

Odbyły się także warsztaty, gdzie każde dziecko własnoręcznie malowało figurkę i doniczkę ceramiczną oraz wycinało przedmioty z gliny. Pomalowane przedmioty były cudowne. Potem nastąpił czas na zabawę, dzieciaki miały do dyspozycji dwa ogromne place zabaw. Na sam koniec czekała ich niespodzianka spotkanie z św. Mikołajem.

Każdy z uczniow wrócił zadowolone ")
 
Spotkanie z pielęgniarką

fotoW dniu 28 XI  odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną Elżbietą Jagodzińską skierowane do uczniów klas pierwszych naszej szkoły.
Pogadanka dotyczyła dbałości o zdrowie i higienę osobistą. Poruszano też temat wagi szczepień ochronnych i szkodliwości używek.

Dzieci chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i zadawały pytania.
 
Uczniowie kodowali z Google Doodle

5 grudnia Google postanowiło uczcić 50-lecie istnienia programowania dla dzieci, ucząc tej umiejętności prostą grą z zajączkiem "Coding for Carrots".
W grze zastosowano podstawy programowania dla dzieci. Celem gry jest zebranie wszystkich marchewek w jak najmniejszej liczbie ruchów. Aby to osiągnąć, należy wyznaczyć drogę zajączkowi za pomocą prostych komend, takich jak "idź", "obróć się" lub "powtórz".

Podobnie jak w innych grach programowania, które juz nasi uczniowie poznali, tak i tym razem było mnóstwo zabawy i nauki :)
foto  foto
„Cała Polska Czyta Dzieciom" – Kolędowania czar

fotoFundacja ABC XXI wieku zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem kampanii jest codzienna praktyka czytania dzieciom, aby odrodzić i upowszechnić umiejętności językowe oraz przeciwstawić się nadmiernej ekspozycji dzieci i młodzieży na media elektroniczne.
 
Nasza szkoła od kilkunastu lat systematycznie  bierze udział w  programie „Czytająca szkoła”, „Rozczytana Dwunastka”. W ramach kampanii prowadzone są działania zmierzające do kształtowania prawidłowej wymowy i rozwijania zdolności aktorskich dzieci.

W okresie świąt Bożego Narodzenia, w dniach 19-21 grudnia 2017 roku, w szkolnej czytelni odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne: strojenie choinki, tradycja obdarowywania prezentami, składanie życzeń świątecznych, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, śpiewanie kolęd, kolacja wigilijna.

Tradycje Bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia na spotkanie kolędowe wychowawców klas pierwszych, nauczycieli starszych grup przedszkolnych.
Cudowna scenografia, miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom z koła czytelniczo-recytatorskiego, Koła Miłośników Poezji i  Koła Przyjaciół Biblioteki.  Z niecierpliwością czekały na zaprezentowanie swoich umiejętności. Pięknie recytowały wiersze oraz melodyjnie zaśpiewały kolędy i pastorałki. Głównymi bohaterami spotkania byli uczniowie klas pierwszych, dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 15 oraz Przedszkola Samorządowego nr 19.
 
Nauczyciele bibliotekarze pragną bardzo serdecznie podziękować zaproszonym gościom oraz uczniom z aktywu bibliotecznego za głośne czytanie dzieciom wierszy i opowiadań o tematyce bożonarodzeniowej, promując w ten sposób akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
 
Uczniowie pomagają zwierzętom

fotoTak uczniowie klas IV-VII pomagają zwierzętom z piotrkowskiego schroniska przetrwać zimę.
Zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt. Silne mrozy i opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Uczniowie klas IV-VII zebrali suchą i mokrą karmę, aby pomóc bezdomnym zwierzętom przetrwać ten trudny czas.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom,  za tak czynny udział w naszej corocznej akcji.

Akcję koordynował zespół przedmiotowy nauczycieli przyrody, biologii i geografii.
Wystawa stroików świątecznych
foto
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski klas IV-VII zorganizował wystawę stroików na holu głównym.
 
Warsztaty teatralne

Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie klas szóstych w grudniu. Nasi szóstoklasiści mieli okazję poznać tajniki pracy w teatrze podczas warsztatów teatralnych.
Po dwóch godzinach zajęć uczniowie nie tylko dowiedzieli się, na czym polega praca suflera, reżysera, aktora, ale też mogli sprawdzić swoje siły w tej roli. Okazało się, że teatr to nie tylko scena i aktorzy, lecz również liczna ekipa pracowników odpowiedzialnych za prawidłowe wystawienie sztuki.

Wielu uczniów podczas zajęć odkryło w sobie talenty aktorskie :)
foto  foto  foto

A Christmas Carol

W dniu 21.12.2017 roku w Radosnej Sali odbyło się przedstawienie „A Christmas Carol”.
Zaproszone osoby: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli okazję zobaczyć interpretację lektury szkolnej „Opowieść Wigilijna” w języku angielskim przygotowaną przez uczniów klas 4C, 7B, 7C, 7D, 7E i 7H. Głównym motywem książki jest przedstawienie przemiany złego, skąpego, grubiańskiego człowieka – Ebenezera Scrooge'a, który nigdy nie obchodzi świąt, w człowieka kochającego Boże Narodzenie. Przemiana odbywa się pod wpływem wizyty ducha zmarłego wspólnika Jakuba Marleya, a także zapowiedzianych, następujących po nim wizyt 3 duchów: minionych świąt, świąt obecnych oraz świąt w przyszłości. Scrooge przeżywa to co widzi i w końcu decyduje się na zmianę swojego dotychczasowego, nieczułego zachowania.

Uczniów do występu przygotowali Joanna Wściubiak i Tomasz Wróbel.
foto  foto
Bezpieczne ferie

fotoUczniowie klas: IIe i IId wraz z wychowawcami przygotowali apel poświęcony bezpiecznym feriom.
Uczniowie klas pierwszych i drugich wysłuchali wielu rad na temat bezpiecznych zachowań podczas ferii. Poprawnie odpowiadali na pytania konkursowe.
 
Uczniowie w Komendzie Miejskiej Policji

W trakcie tych ferii, dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez piotrkowskich policjantów.
30 stycznia piotrkowską jednostkę policji odwiedziło 22 dzieci z klas III. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 na auli jednostki. Funkcjonariusze zapewnili uczniom wiele atrakcji. Do pierwszej z nich należał konkurs plastyczny z nagrodami, którego tematem było bezpieczeństwo podczas ferii. Przedstawiciele WOPR opowiadali uczniom o skutkach skąpania się w lodowatej wodzie. Dzieci z ciekawością słuchały pogadanki, z której dowiedziały się między innymi, w jakim czasie dochodzi do wychłodzenia organizmu i poznały pojęcie hipotermii. Miały też możliwość przymierzenia sprzętu ratunkowego wykorzystywanego przy wyciąganiu ludzi, pod którymi załamała się lodowa tafla.

Uczniowie chętnie też obejrzeli pokaz technik obezwładniających zaprezentowany przez policjantów. Kolejnym etapem było zwiedzanie komendy. Dzieci zobaczyły "Niebieski Pokój", w którym uczestniczyły w quizach tematycznych na temat bezpieczeństwa.

Uczniów zainteresowała też wizyta u techników kryminalistyki, podczas której dowiedziały się na czym polega daktyloskopia. Miały możliwość odciśnięcia swoich linii papilarnych.

Na koniec zaprezentowano radiowozy, sygnały dźwiękowe jakie wysyłają. Była też możliwość przejażdżki radiowozem. Dzieci wyszły z  komendy bogatsze o wiedzę jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wolnym.
foto  foto
Dzień Ligi Ochrony Przyrody

W dniu 22 stycznia 2018 roku w ramach obchodów ogólnopolskiego święta Ligi Ochrony Przyrody w naszej Szkole gościliśmy Pana Maciej Sobańskiego, specjalistę ds. ochrony przyrody z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Spotkanie było świetną okazją do przeprowadzenia prelekcji o tematyce przyrodniczej dla naszych uczniów. Klasy IV i V wzięły udział w zajęciach dotyczących zimowego dokarmiania ptaków, natomiast klasy VI z zapoznane zostały z najważniejszymi formami ochrony przyrody w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem form, które znajdują się w regionie).
foto  foto
Spotkanie z rycerzem

Dnia 23 stycznia 2018 r.  w małej sali gimnastycznej  odbyło się spotkanie z rycerzem, w którym wzięli udział uczniowie klas trzecich:
III c, III d, III e oraz III j.
Zajęcia przygotował i przeprowadził nauczyciel historii –  Michał Owczarek, który jest szefem Bractwa Rycerskiego.

Uczniowie obejrzeli prezentację stroju i innych atrybutów rycerskich. Wysłuchali też interesujących opowieści o życiu rycerzy w epoce średniowiecza i zadawali pytania.

Po prezentacji uczniowie mieli możliwość przymierzenia elementów zbroi rycerskiej.
foto  foto
Zabawa z maczugami

fotoW ferie w naszej szkole odbyły się zajęcia sprawnościowe, wyglądające bardzo widowiskowo walki na maczugi materiałowe.
Konkurencje te, nawiązywały do historii średniowiecza i odbyły się pod opieką nauczyciela historii Michał Owczarka.

Zawody nawiązywały do turnieju rycerskiego i były swoistym połączeniem „przyjemnego z pożytecznym”. Dzieci i młodzież z naszej szkoły „zbrojne” w wypchany materiałowy „oręż” i ubrani w stroje ochronne rywalizowali na punkty. Do osłony używano tarcz.

W drugiej konkurencji należało wykazać się wyczuciem równowagi i sprytem.  Przy okazji zabawy na własnej skórze doświadczono przedsmaku rycerskiego rzemiosła oraz zasad Kodeksu rycerskiego, czyli współczesnych zasad „fair play”. 
 
Dni Języka Polskiego w naszej szkole!

Od 19 lutego do 23 lutego obchodziliśmy w szkole Dni Języka Polskiego – święto, którego celem było zwrócenie uwagi na wartość tkwiącą w naszym języku ojczystym.
foto  foto  foto
Lekcja ratownictwa medycznego

19.03.2018r. uczniów klasy IIIf  odwiedzil ratownik  medyczny-Tomasz Rusołowski. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć na czym polega praca ratownika medycznego oraz poszerzyć wiadomości na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego
foto  foto
Kiermasz wielkanocny

foto21 marca w naszej szkole odbył się Kiermasz wielkanocny z udziałem Twórców ludowych z Opoczna.
Oprócz stroików, pisanek i palm można było zobaczyć strój ludowy z regionu opoczyńskiego. Z uwagi na duże zainteresowanie goście obiecali, że odwiedzą nas za rok

Spotkanie zorganizowała Dagmara Kołowrotkiewicz.
 
Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
 
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nasza biblioteka szkolna postanowiła uczcić wyjątkowo,  organizując wiele ciekawych atrakcji. Zaprosiła nie tylko swoich czytelników na wydarzenia czytelnicze, a także przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola „Nutka”.
 
 W programie bibliotecznym tego dnia nie zabrakło:  zabawy z książkami,  dobrej atmosfery, postaci z ulubionych lektur, popularyzacji książki tradycyjnej ani głośnego czytania pięknych wierszyków i bajeczek, kiermaszu książek, prezentacji filmu „120 przygód Koziołka Matołka”, zbiórki książek, wystawki nowości wydawniczych, gazetek  informacyjnych, zabawnego wizerunku biblioteki szkolnej.

Nauczyciele bibliotekarze pragną bardzo serdecznie podziękować zaproszonym gościom oraz uczniom z aktywu bibliotecznego za głośne czytanie dzieciom wierszy i opowiadań Wandy Chotomskiej i Kornela Makuszyńskiego, promując w ten sposób akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
foto  foto foto
Obchody Dnia Ziemi 2018

Tradycją w naszej szkole są coroczne obchody Światowego Dnia Ziemi. Młodzi ekolodzy przygotowali apel edukacyjny pt. „Gdzie woda, tam życie". Mali – być może przyszli profesorowie opowiedzieli o niezwykłej substancji jaką jest woda. Opowiedzieli wierszem, prozą, piosenką i tańcem.
foto  foto
Przedszkolaki w SP12

fotoW maju przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 19 wraz z wychowawczynią Agnieszka Kuśmierczyk odwiedziły nasza szkołę i klasę III h.
Zaprezentowały uczniom klasy III h oraz ich wychowawczyni Milenie krótkie przedstawienie o tematyce wiosennej.

Później mogły zobaczyć na żywo jak wygląda lekcja w szkole i przekonać się jak to jest uczniem. Oglądały zeszyty i podręczniki uczniów.

Przedszkolaki wyszły zadowolone i uśmiechnięte ze szkoły mówiąc, że im się podobało.
 
Lekcja ekologiczna

fotoW dniu 13 marca 2018 roku uczniowie koła przyrodniczego uczestniczyli w zajęciach ekologicznych w Europe Direct.
Temat lekcji dotyczył przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza Polski i Europy.

Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom, jak obecne w zanieczyszczonym powietrzu pyły zawieszone mogą powodować choroby układu krążenia i płuc, zawały serca oraz zaburzenia rytmu serca.

Pył PM 2,5 cechuje się zdolnością przenikania do najgłębszych części płuc, gdzie jest akumulowany lub rozpuszczany w płynach biologicznych, co objawia się ostrymi reakcjami układu oddechowego, nasileniem astmy czy też osłabieniem czynności płuc. Z kolei pył PM 10 powoduje nieprawidłową pracę rzęsek, a tym samym zaleganie śluzu w drogach oddechowych i niemożność usuwania szkodliwych substancji na zewnątrz, co wspomaga rozwój infekcji. Pyły zawieszone w dużej mierze są przyczyną schorzeń układu oddechowego (alergie, choroby płuc, katar, bóle gardła), krążenia (miażdżyca, niewydolność serca) oraz nerwowego (choroby Parkinsona i Alzheimera).

Prowadząca, pani Małgorzata Kociniak podkreśliła, że najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz ludzie z chorobami dróg oddechowych.

Zanieczyszczone powietrze ma również negatywny wpływ na kondycję ekosystemów oraz niszczenie materiałów (np. korozja metali).
 
Obchody Dnia Liczby Pi

W związku z tym matematycznym świętem  14 marca 2018 odbyło się wielkie „Poszukiwanie liczby Pi” . Zabawa polegała na jak najdokładniejszym odmierzeniu „na oko” 314 gramów ziaren zboża.
W wielkie poszukiwania włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzbudziła wiele emocji wśród uczestników. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Liczba Pi (inaczej zwana ludolfiną) - to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy.

Liczba π z dokładnością do 200 miejsc po przecinku:

π ≈ 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 82148 08651 32823 06647 09384 46095 50582 23172 53594 08128 48111 74502 84102 70193 85211 05559 64462 29489 54930 38196

W praktyce korzysta się z przybliżonych wartości 3,14  lub 22/7.

Liczba Pi jest tak popularną stałą, że doczekała się swojego święta!

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco z inicjatywy Larry’ego Shawa. W naszej szkole w tym roku po raz drugi obchodzono Dzień Liczby Pi.
foto  foto
Wiosna, ach to Ty!

Dnia 27 marca uczniowie klas IIb i IIIg wraz z wychowawczyniami przygotowali dla wszystkich uczniów klas I-III naszej szkoły bajecznie kolorowe przedstawienie "Wiosna, ach to Ty!". Nie zabrakło pięknych, barwnych strojów i wesołej, wiosennej muzyki.
 
Odbyły się również wybory Miss Wiosny klas III. Miss Wiosny została Maja Mikołajczyk.

Przygotowanie apelu i konkursu: Sylwia Skórkowska i Magdalena Dzwonnik.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów przedstawienia.
foto  foto
Święto Konstytucji 3 Maja

Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych dla naszego kraju było uchwalenie Konstytucji 3 maja, dlatego jak co roku uczniowie klas V i VI starali się przybliżyć swoim kolegom i koleżankom fakty dotyczącego tego wyjątkowego wydarzenia.
Kunsztowne i nawiązujące do epoki kostiumy oraz piękne rekwizyty stanowiły doskonały dodatek do wyśmienitej gry aktorskiej. Tak barwna lekcja historii podobała się wszystkim zaproszonym na uroczystość uczniom i nauczycielom.
foto  foto  foto

Apel z okazji Dnia Ziemi

fotoDnia 24 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas I – III z okazji Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia.
Uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Ratujmy naszą Ziemię” oraz prezentację multimedialną, które przygotowały klasa III c oraz III e.

Uczniowie tych klas przedstawili smutny obraz zaśmieconego lasu i pokazali, jak do tego doszło. Pokazali również, jak należy się zachowywać w lesie, aby służył nie tylko ludziom, ale przede wszystkim zwierzętom, dla których las jest domem. W przedstawieniu wystąpiła Ziemia, woda, powietrze, „żywe drzewa”, dzieci pan doktor, pielęgniarka oraz leśne zwierzęta, między innymi: niedźwiadek, wiewiórka, pszczółka, kukułka, dzięcioł i wiele innych.

Po przedstawieniu uczniowie klas I – III obejrzeli prezentację multimedialną, przedstawiającą KODEKS MŁODEGO EKOLOGA. Na zakończenie apelu odbył się międzyklasowy konkurs na najciekawsze pudełko ekologiczne ozdobione przy pomocy surowców wtórnych.
 
Spotkanie ze Strażą Miejską
foto
Dla uczniów klas czwartych w trosce o ich bezpieczeństwo i odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych, w szkole 15 i 16 maja zorganizowano spotkanie  z przedstawicielem Straży Miejskiej.
 
Piotrcovia i Piotrkowianin uczą gry fair play

Nasza szkoła kładzie duży nacisk na integrację i rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa.
W ramach pogłębiania umiejętności bezkonfliktowej rywalizacji i stosowania zasady Fair Play w codziennym życiu 23 maja, w kl. IVe odbyła się lekcja wychowania fizycznego  z udziałem reprezentantów Polski w piłce ręcznej występujących w drużynie Piotrkowianin Piotrków Tryb. i zawodniczek klubu sportowego PIOTRCOVIA.
foto  foto  foto
Spotkanie z weterynarzem

2 maja zawitali do naszej szkoły niecodzienni goście, lekarz weterynarii pan Przemysław Zadumiński z żoną oraz psem, Bursztynem.
Przeprowadzili oni ciekawe i atrakcyjne  zajęcia.  Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się m.in.: jak prawidłowo postępować w przypadku spotkania z agresywnym lub obcym psem, co to znaczy mądrze kochać zwierzęta i być za nie odpowiedzialnym.

Dzieci miały również szansę pobawić się z Bursztynem, co sprawiło im dużo przyjemności. 
foto  foto
Mobilne Planetarium

fotoNiezwykła lekcja astronomii odbyła się 28 maja 2018r. z wykorzystaniem Mobilnego Planetarium.

Nasi uczniowie odbyli wirtualną podróż do odległych i fascynujących zakątków Wszechświata. Podziwiali z bliska kosmos oraz poznali rządzące w nim prawa. W przystępny i atrakcyjny sposób zapoznali się z budową Układu Słonecznego, mogli zrozumieć zjawisko następstwa pór roku oraz długości dnia i nocy. W magicznej kopule „przeżyli” szaloną podróż po najdalszych zakątkach Układu Słonecznego. Była to naprawdę ciekawa i wciągająca lekcja astronomii.
 
Dzień Kolekcjonera 2018

Dnia 29 maja 2018 roku, biblioteka szkolna zorganizowała po raz jedenasty Dzień Kolekcjonera pod hasłem: Każdy ma jakiegoś bzika.
 
Nasi młodzi hobbiści z roku na rok coraz liczniej biorą udział w imprezie prezentując swoje zbiory.
 
Oto nasi szkolni zbieracze:
ANIOŁKI – Maja Stachaczyk kl. IE
LOGO FIGURKI – Oliwia Kraś kl IE
MISIE – Amelia Cieśliczka kl. IE
MAGNESY – Amelia Nowakowska kl. IE
RESORAKI – Wojciech Kitel kl. IE
CZASOPISMA - Zuzanna Stachacz kl. IIA
KOTKI, PIESKI – Antonina Chimiak kl. IIB
MYSZKI – Maja Kołodziejczyk kl. IIB
AKCESORIA ROWEROWE – Aleksander Szmytka kl. IIB
KARTY PIŁKARSKIE – Marcel Zakrzewski kl. IE
LALKI – Rozalia Misztela kl. IC
MSKOTKI – Martyna Wojakowska kl. IC
PRZYTULANKI – Pola Tomaszczyk kl. IC
KSIĄŻKI- Hubert Olejnik kl. IIB
foto  foto  foto  foto
Dzień Otwarty w SP12

W środę, 6 czerwca 2018 "dwunastka" po raz kolejny otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną edukację w szkole podstawowej.
 
Z okazji do zwiedzenia naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono przybyłych gości. Witała ich delegacja uczniów klas IV- VI oraz ... Koziołek Matołek.

Na hali Pani dyrektor Anna Kulisa zapoznała rodziców i przyszłych pierwszoklasistów z ofertą edukacyjną.

Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali sale lekcyjne, oglądali wystawy przygotowane przez uczniów klas I - III, zwiedzili bibliotekę, świetlicę i stołówkę szkolną.

 Niewątpliwą atrakcją dla dzieci było piękne przedstawienie, nieodbiegające od poziomu artystycznego profesjonalnych aktorów teatralnych, lecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
foto  foto  foto  foto
VIs na pokazie koszykarki WNBA

foto13 czerwca w hali sportowej popularnego "Oxfordu" uczniowie klasy 6s wzięli udział w pokazie byłej amerykańskiej koszykarki, która ma za sobą występy w zawodowej lidze żeńskiej WNBA.
Tanya wraz ze swoimi podopiecznymi rozegrała mecz koszykówki z uczniami piotrkowskich szkół, a następnie dała pokaz swoich nadprzeciętnych umiejętności w żonglowaniu piłkami.

Ucznowie mogli podziwiać jej umiejętności, a także popróbować swoich sił. Fajna zabawa, miła atmosfera,oby więcej takich imprez z udziałem gwiazd sportu w naszym mieście

Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej

Nasza Szkoła przyjęła zaproszenie do udziału w ogólnopolskim Programie edukacji stomatologicznej "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" przygotowany przez instytut Blend-a-med, Oral-B oraz Disney Polska dla uczniów klas pierwszych i drugich. Program posiada rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Każdy uczeń otrzyma "Arkusz z ćwiczeniami", "Poradnik dla rodziców" oraz certyfikat ukończenia kursu. Zajęcia zostaną przeprowadzone w terminie wyznaczony przez nauczyciela klasy.

Prymusi SP12 nagrodzeni!

20 czerwca na Zamku Królewskim najlepsi uczniowie i absolwenci piotrkowskich szkół otrzymali nagrody wyróżnienia za całoroczną pracę i wysokie oceny na świadectwach przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego - Krzysztofa Chojniaka.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów:

Marta Nadajewska - Uczeń Roku - średnia ocen 5,7
Maria Rusin - Uczeń Roku - średnia ocen 5,5
Fryderyk Folkman - Uczeń Roku - średnia ocen 5,5
Mateusz Mironiuk  - Uczeń Roku - średnia ocen 5,5
foto  foto  foto  foto

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pani dyrektor Anna Kulisa wraz z wychowawcami wręczyła najlepszym uczniom naszej szkoły nagrody i wyróżnienia. Poznaliśmy także najlepszych 10 Sportowców Roku.
foto foto foto foto
 foto foto
powrót