baner

Sposoby zaznaczania elementów

Kiedy edytujemy zdjęcia w Gimpie bardzo często zdarza się, że musimy zmodyfikować tylko część obrazu.

Najprościej jest zaznaczyć odpowiedni obszar na zdjęciu i zrobić z niego nową warstwę.

Wyróżniamy:

Zaznaczenia prostokątne i eliptyczne to dwie najprostsze metody. Jak sama nazwa wskazuje za ich pomocą możemy zaznaczyć tylko kwadratowy, bądź okrągły obszar. Zaznaczenie zawsze jest widoczne w postaci biało-czarnej ramki wyświetlanej wokół wybranego przez nas obszaru.

prostakat elipsa

Zaznaczenie dowolne działa podobnie jak zaznaczenie prostokątne, jednak tym razem sami możemy wybrać punkty na podstawie których zostanie stworzone zaznaczenie.

dowolne

Różdżka zaznacza tylko obszary o podobnych kolorach. Za pomocą suwaka progowanie, znajdującego się na panelu opcje narzędzia możemy zwiększyć lub zmniejszyć ilość zaznaczonych odcieni. W praktyce jest to wytłumaczone na drugim i trzecim zdjęciu.

różdżka

Zaznaczenie według koloru jest bardzo podobne do różdżki. Jedyna różnica polega na tym, że to narzędzie szuka kolorów na całym obrazie, a nie tylko na częściach bezpośrednio do siebie przylegających.

zaznaczenie według koloru

Inteligentne nożyce automatycznie wyszukują na zdjęciu krawędzi i na ich podstawie tworzą zaznaczenie. Musimy tylko wybrać odpowiednie punkty, a program sam szuka odpowiedniej drogi pomiędzy nimi.

Ta funkcja przydaje się do wycinania obiektów z tła o wysokim kontraście, np. z jasnego nieba. Po zaznaczeniu kluczowych punktów wystarczy nacisnąć przycisk enter lub kliknąć w środek obrazka

inteligentne nożyce

Ścieżka to najdokładniejsze narzędzie ze wszystkich omawianych. Z jego pomocą możemy zaznaczyć dowolne punkty na zdjęciu, a ponadto edytować każdą linię, pomiędzy wybranymi przez nas punktami. Jednak użycie tej funkcji jest bardzo czasochłonne, więc powinniśmy jej używać tylko wtedy, gdy obiektu nie uda się zaznaczyć w żaden inny sposób.

WSTECZ

2020 Karolina Majchrzak