baner

Oprogramowanie komputerowe

Aby móc korzystać z programu komputerowego zgodnie z obowiązującym prawem, należy wykupić licencję na jego użytkowanie, chyba że program jest udostępniony na zasadzie licencji bezpłatnej.

Licencja określa zasady korzystania z programu przez jego nabywcę oraz precyzuje, czy program może być używany na jednym komputerze (licencja jednostanowiskowa), czy na wielu komputerach (licencja grupowa). Wykupując licencję użytkownika programu, nabywca nie staje się właścicielem programu, ale jedynie licencjobiorcą.

Oprócz programów, na których użytkowanie należy wykupić licencję, istnieją aplikacje udostępniane na zasadach licencji, za które nie trzeba płacić lub co najwyżej wnieść niewielką opłatę rejestracyjną.

Programy dzielimy na:

LICENCJONOWANE - z programów można korzystać tylko po opłaceniu opłaty licencyjnej. Warunki licencji umieszczone są zawsze w umowie między sprzedawcą a klientem.

FREEWARE - na zasadzie której programu można używać bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że programy freeware mogą być rozpowszechniane wyłącznie w niezmienionej formie i nie w celach komercyjnych (zarobkowych).

SHAREWARE - obejmująca programy, z których można korzystać bezpłatnie w określonym okresie. Po upływie tego czasu użytkownik zobowiązany jest do wniesienia niewielkiej tzw. opłaty rejestracyjnej lub rezygnacji z programu;

DEMONSTRACYJNE - to programy, z których można korzystać w okrojonej wersji: np bez możliwości zapisu własnej pracy lub z wyłączonymi pewnymi narzędziami;

TRIAL - to programy, z których można korzystać w pełnej wersji przez krótki czas (np. 5 uruchomień)

GNU(General Public Licence) - licencja wolnego i otwartego oprogramowania. Licencja ta daje nam nieograniczone możliwości jak: korzystanie z programu wedle własnego pomysłu, rozbudowywanie programu dla własnych potrzeb.

CREATIVE COMMONS (CC)- zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Zasada "Wszelkie prawa zastrzeżone" zostaje zastąpiona zasadą "pewne prawa zastrzeżone".

Ćwiczenia z licencjami CC

Ćwiczenie 1 Co jest, a co nie jest utworem?

Ćwiczenie 2 Pogrupuj dzieła na te, które są i te, które nie są utworami

WSTECZ

2020 Karolina Majchrzak