Topologia sieci komputerowej – model układu połączeń różnych elementów (linki, węzły itd.) sieci komputerowej.
Topologia magistrali (szyny, liniowa) - Wszystkie elementy sieci podłączone do jednej magistrali. Zastosowanie „koncentryka” jako fizyczne medium stanowiło jedną z wad tej topologii, a mianowicie niewielką przepustowość (maksymalnie do 10 Mb/s). Topologia ta stosowana była do budowy lokalny sieci komputerowych, nie jest już powszechnie stosowana. Poza niską przepustowością, charakteryzowała ją również duża podatność na awarię sieci. W momencie przerwania kabla koncentrycznego cała sieć przestawała działać.Zalety magistrali:
- małe zużycie kablaWady magistrali:
- konkurencja o dostęp - wszystkie komputery muszą dzielić się kablemTopologia pierścienia- Poszczególne elementy są połączone pomiędzy sobą odcinkami kabla tworząc zamknięty pierścień. Podobnie jak w przypadku topologii magistrali, przy budowie nie stosuję się dużej ilości okablowania oraz brak jest konieczności stosowania dodatkowych urządzeń. Wadą tego rodzaju topologii jest fakt, iż awaria jednego z komputerów powoduje przerwę w działaniu całej sieci.
Zalety:
- małe zużycie kablaWady:
- awaria pojedynczego kabla lub komputera powoduje przerwanie pracy całej sieci, jeśli nie jest zainstalowany dodatkowy sprzętTopologia gwiazdy- Komputery są podłączone do jednego punktu centralnego, koncentratora lub przełącznika.
Zalety gwiazdy:
- łatwa konserwacja i lokalizacja uszkodzeńWady gwiazdy:
- duża liczba kabliTopologia gwiazdy rozszerzonej- Posiada punkt centralny (podobnie do topologii gwiazdy) i punkty poboczne.
Zalety
- pozwala na stosowanie krótszych przewodówWady:
- Duży koszt urządzeń
2020 Karolina Majchrzak