Na południowym obrzeżu centrum Zakopanego, przy ulicy Kazimierza Przerwy – Tetmajera, pod numerem 15, wznosi się murowana willa „Opolanka”, w której od 1966 roku ma swoją siedzibę muzeum biograficzne Kornela Makuszyńskiego.
Przez cały rok szkolny nauczyciele wprowadzali uczniów w tajniki życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Już we wrześniu w całej szkole, w salach lekcyjnych i na korytarzach pojawiły się barwne gazetki ścienne oraz wystawki książek.
Książki Kornela Makuszyńskiego ujęte w wykazie lektur obowiązkowych klas I - III:
Karykatury Kornela Makuszyńskiego:
Kornel Makuszyński urodził się 8.01.1884r. w Stryju koło Lwowa w rodzinie Julii  z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego - emerytowanego pułkownika armii austriackiej, zatrudnionego na stanowisku pisarza.

Kornel był jedynym synem i siódmym dzieckiem w rodzinie. Miał ponoć jeszcze starszego brata, który zmarł przed jego urodzeniem. Pierwsze nauki pobierał w Szkole Powszechnej im. Adama Mickiewicza.
Twórczość autora przesycona jest sentencjami. A oto niektóre z nich:
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą we wszystkich konkursach. Do tego przystąpiło aż 91 uczniów z klas II i III.
Jesienią 2005 roku nauczyciele biblioteki szkolnej ogłosili konkurs na projekt logo szkoły. Do konkursu przystąpili uczniowie klas III oraz drugiego poziomu nauczania. Cieszył się on popularnością wśród chłopców.