Od wielu lat biblioteka jest ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego szkoły. Nauczyciele bibliotekarze preferują nowoczesne i urozmaicone formy pracy z czytelnikiem.
Wraz z uczniami działającymi w Kole Miłośników Poezji i aktywie bibliotecznym organizują bardzo ciekawe i atrakcyjne imprezy, konkursy, spotkania autorskie, wystawy m. in.: Elementarze Dzieci Świata, Od kałamarza, do ... w dawnej klasie szkolnej, Podróż do krainy dzieciństwa.
Uczniowie chętnie spędzają czas w bibliotece, realizując swoje pasje. Aktywnie angażują się we wszystkie przedsięwzięcia: współtworzą kronikę biblioteki oraz prezentacje multimedialne piszą wiersze, publikują je na stronie internetowej szkoły.
Najwybitniejsi młodzi poeci z Koła Miłośników Poezji zdobyli zaszczytny tytuł Ucznia z klasą.
Praca bibliotekarzy nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek, lecz do zaspokojenia dziecięcej ciekawości świata, kształtowania kultury osobistej oraz nawyku obcowania z książką. Działania te nie zostałyby w pełni zrealizowane, gdyby nie przyjazna atmosfera panująca w szkole.
Wystawy organizowane przez bibliotekę szkolną cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów, ale również rodziców i nauczycieli. Przygotowywane sa zawsze z wielkim rozmachem. Oprócz cennych, często zabytkowych unikatowych eksponatów, uczniowie mają okazję poznać historię naszego regionu.
Nie zabrakło notatek prasowych w lokalnych gazetach:
- "Skąd się bierze masło?" Dziennik Łódzki 20 XII 2002
- "Dawna fotografia rodzinna" Tydzień Trybunalski 4 XII 2003
- "Jak na rodzinnej fotografii" Dziennik Łódzki 10 XII 2003
- "Dlaczego Jacek miał piegi?" Dziennik Łódzki 6 III 2004
- "Nauka zaczynała się kiedyś od Ali" Dziennik Łódzki 30 IV 2004
- "Żeby było ciekawiej" Tydzień Trybunalski 8 XII 2004
- "Od kałamarza do myszki komputerowej" Dziennik Łódzki 8 XI 2010