Działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Bezpieczeństwo uczniów w szkole, poza nią oraz w sieci zajmują czołowe miejsce w naszej szkole. Najskuteczniejszym środkiem walki z zagrożeniami płynącymi z sieci jest edukowanie, informowanie o tym uczniów, stąd też szereg naszych działań.

Nasze propozycje walki z przemocą wśród uczniów przyniosło nam grant na realizację projektu w akcji "Szkoła bez przemocy".

Także nasze rozwiązania w walce z przemocą w sieci spodobały się organizatorom konkursu "3..,2..,1.. - bezpieczny Internet".

Pochwalić się też możemy własnym filmem edukacyjnym "Czerwony Kapturek kontra cyberwilk".

Walka z przemocą w Internecie oraz złe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z komputera znalazły się w programie profilaktycznym szkoły (strona 3) oraz Programie Wychowawczym (strona 11).

Do obchodów DBI pisaliśmy sprawozdanie. Otrzymaliśmy zaświadczenia o udziale w Dniach Bezpiecznego Intenetu.

dyplom


Nasze działania:

  • W czasie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oprócz materiałów przygotowanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły, korzystamy również  z gotowych pomocy.
 
fotoUczniowie klas I - III uczestniczyli w kwietniu 2012 roku w spektaklu profilaktycznym ''Zaczarowany komputer'' zorganizowanym przez Teatr Króla. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie uzależnieniom i zniechęcenie do sięgania po papierosy, alkohol, tabletki.

Problem uzależnień przedstawiony jest w postaci zagadek, na które z pomocą widowni odpowiada chciwa Wiedźma Strojnisia.

Dzieci chętnie biorą udział w kreatywnych spektaklach chcąc wykazać się wiedzą, którą w trakcie odgadywania zagadek uzupełniają postacie z bajki.

Bajka „Zaczarowany komputer" to przygoda Dziecka grającego na komputerze i zapominającego o całym świecie. Komputer ukazujemy jako przedmiot ożywiony z którego Dzieci powinny nauczyć się mądrze korzystać nie tylko grając w gry, ale ucząc się od niego.


Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w Wewnątrzszkolnym Konkursie Informatycznym na najciekawszy plakat wykonany w dowolnym programie graficznym do tematu "Bezpieczny Internet". Organizatorem konkursu była pani K.Majchrzak.
foto  foto  foto  foto  foto


Prezentacja przeznaczona dla uczniów klas IV-VI wykonana przez nauczyciela informatyki Karolinę Majchrzak.

W prezentacji zawarte zostały najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie, korzystania z komunikatorów, zasady netykiety.
 
 
foto

Program profilaktyczny "Bądź bezpieczny w sieci" został stworzony w celu uświadomienia uczniom naszej szkoły, ich rodzicom oraz nauczycielom, jak wielki wpływ na rozwój dziecka może mieć Internet.

Program został podzielony na kilka rozdziałów opisujących szczegółowo, jak należy się zachowywać pisząc e-maila, rozmawiając z kimś na czacie. Uczniowie dowiedzą się również, że należy szanować prawa autorskie, że pobieranie bez zgody autora zdjęć, filmów, muzyki jest kradzieżą i mogą być za to ukarani.

W programie przestrzegamy uczniów również przed zbyt długim siedzeniem przed komputerem - ucierpi na tym zdrowie, szkoła, znajomi, rodzina.

Program jest zrealizowany wśród uczniów klas I-VI przez cały rok szkolny. Podczas realizacji programu nauczyciele informatyki wykorzystają materiały własnego autorstwa, jak również przygotowane pomoce w postaci filmików, historyjek, plakatów przez Partnerstwo dla Przyszłości, Sieciaki, Dziecko w Sieci.
 
Prezentacja

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu redakcja gazetki szkolnej upubliczniła specjane wydanie gazetki szkolnej online "Donosiciel szkolny" pod tytułem "Bezpieczny w sieci".
foto

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „3… 2… 1… Internet – Szkoła Bezpiecznego Internetu” poświęconym bezpieczeństwu i ochronie prywatności dzieci i młodzieży w Internecie.

W konkursie wzięło udział ponad 100 szkół z całej Polski.  Nasza praca zdobyła III miejsce!

Uzyskaliśmy szczególne wyróżnienie od firmy Microsoft za pomysłowość i użycie kilku programów firmy do stworzenia gotowego projektu.

Naszą wypowiedź na temat konkursu i bezpieczeństwa w Internecie opublikowano w miesięczniku „Microsoft”. Autorami projektu byli uczniowie klas szóstych oraz p. Karolina Majchrzak.


W pracowniach informatycznych oraz na korytarzach uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali gazetki ścienne, na których znalazły się wskazówki, jak chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z sieci. Uczniowie do prezentowanych treści znaleźli bardzo interesujące ilustracje.
foto  foto

Uczniowie klas szóstych uczęszczajacy na zajęcia pozalekcyjne z informatyki "Moja własna strona WWW" stworzyli strony internetowe w HTML-u prezentujące właściwe zachowania w sieci. Wszystkie prezentowane poniżej prace zostały wyróżnione.
foto

Witryna Szkoły Podstawowej nr 12 otrzymała Certyfikat Bezpiecznej Strony i została zapisana do Katalogu Bezpiecznych Stron przez autorów projektu sieciaki.pl.

Celem jego stworzenia była budowa w  Internecie bezpiecznego dla dzieci i młodzieży środowiska i promowanie go tak, aby najmłodsi Internauci spędzali w sieci czas w sposób bezpieczny i pożyteczny.

Tworzona koalicja twórców i  administratorów witryn przyjaznych dzieciom, zakłada współpracę na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie.

Certyfikat jest nadany stronom, które spełniają  określone kryteria (podstawowe - bezpieczeństwa, techniczno-estetyczne, kontentowe).

:)Drugi nasz certyfikat to tytuł  "Strony przyjaznej dzieciom" nadany przez projekt kidprotect.

Certyfikat otrzymują szkoły, które nie zawierają treści szkodliwych dla dzieci ani ich nie promują, a ich autorzy mają pełną kontrolę nad treścią.


Powstał również program profilaktyczny "Bezpieczny w sieci" realizowany na zajęciach informatyki.

 

Załączniki artykułu

Bezpieczny_Internet (pdf) 0.99mb, (pobrań: 823)
Bezpieczny_Internet (ppsx) 0.62mb, (pobrań: 1091)
gazetka1 (pdf) 6.32mb, (pobrań: 1169)
SprawozdanieDBI2012 (pdf) 0.40mb, (pobrań: 420)