Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Podsumowanie najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w roku szkolnym 2016/2017.

Zakończenie roku szkolnego 2016/ 2017

W piątek 23 czerwca uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedzili mury szkoły. W hali odbyła się uroczysta akademia, podczas której Pani dyrektor Anna Kulisa wraz z wychowawcami nagrodziła najlepszych uczniów.

Bezapelacyjną klasą "orłów" okazała się klasa VIc, z której aż 22 osoby uzyskały świadectwo z wyróżnieniem :)

Poczas uroczystości poznaliśmy także 10 najlepszych sportowców naszej szkoły. Są to zawodnicy, którzy trenują w większości zawodowo i osiągają wysokie wyniki nie tylko w rozgrywkach szkolnych, czy miejskich, ale także wojewódzkich i ogólnopolskich.
foto
10. najlepszych sportowców SP12:
1. Gudź Maja
2. Renkiel Miłosz
3. Pietrzyk Dawid
4. Majchrzak Adam
5. Grzesik Patryk
6. Kotlicki Kacper
7. Woźniakowski Dawid
8. Kozłowski Maksym
9. Wiśniewski Bartosz
10. Kwapiński Maciej


Na zakończenie odbyła się część artystyczna, a następnie uczniowie udali się do klas z wychowawcami, aby odebrać świadectwa:)

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego

fotoW dniu 08.06.2017 r. w szkole odbyły się spotkania z p. Niną Kołek, inspektorem Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony UM. W czasie prelekcji omówiono zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego w wakacje.

Apel: 100 lat objawień fatimskich

foto13 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu poświęconym papieżowi 100-leciu objawieniom fatimskim, podczas których Matka Boża przekazała trojgu pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Apel nawiązywał także do życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Pogadanka o zdrowym stylu życia

fotoW ramach edukacji prozdrowotnej realizowanej przez Szkolne Koło PCK, uczniowie klas VI-tych przygotowali pokaz oraz pogadankę z konkursami na temat "Zdrowego stylu życia" dla klas III.

Prezentację przygotowali: Natalia Panasiuk, Weronika Sobierska, Dominika Redlich i Alicja Głąbała z VIf, Maja Lachowska z VIg i Remigiusz Masak z VIh.

Opiekun SK PCK - Helena Olszewska.

Dzień Otwarty w SP12

fotoDnia 8 maja o godzinie 16.30 przyszłoroczni uczniowie klas pierrwszych wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w Dniu Otwartym szkoły.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości, zapraszamy do obejrzenia filmiku.

Dzień Kolekcjonera 2017

Dnia 2 czerwca 2017 roku, biblioteka szkolna zorganizowała po raz dziesiąty Dzień Kolekcjonera pod hasłem: Każdy ma jakiegoś bzika.
Uczniowie doskonale wiedzą, że pasje przeciwdziałają nudzie, pozwalają prawidłowo gospodarować wolnym czasem, wzbogacają człowieka. Aleksander Szmytka uczeń kl. Ib prezentując swoje nietypowe zbiory, opowiadał o swoich zainteresowaniach hobbistycznych. Wzbudzał w słuchaczach zaciekawienie i zachęcał tym samym swoich rówieśników do kolekcjonowania.
foto foto

"Koziołkowy" zawrót głowy

fotoOd pierwszych dni czerwca na holu głównym można podziwiać pięknie wykonane makiety Koziołka Matołka wykonane przez uczniów klas piątych podczas zajęć plastycznych. Jak widać uczniom nie brakuje pomysłów :)

Klasa VIc w Archiwum Państwowym

foto6 czerwca uczniowie klasy VIc wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Wraz z wychowawczynią Zofią Olczyk wybrali się na wystawę do Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Toruńskiej. Archiwum piotrkowskie to aż 5700 metrów materiałów archiwalnych!!!

Uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą Armii Krajowej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
 

Wernisaż z okazji 800-lecia Piotrkowa

foto31 maja, w naszej szkole odbył się wernisaż podsumowujący działania szkoły związane z obchodami 800-lecia Piotrkowa Trybunalskim.
 
Szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym: Tu byli moi bliscy, tu jestem ja - śladami naszych przodków.

W jego ramach wykonano 72 projekty w trzech kategoriach:
- kolaż tradycyjny,
Nadia- kolaż z użyciem technologii informacyjnej,
- kolaż dźwięk i obraz.
 
Mogliśmy się pochwalić także naszą "perełką", Nadią Bączkowską z klasy IIIh, która na żywo podczas uroczystości namalowała obraz z jednym z kościołów wraz z przylegającą uliczką.
 
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym.

Spotkanie z ratownikiem wodnym

fotoW środę 31 maja 2017 roku w świetlicy szkolnej grupa pierwszoklasistów wzięła udział w spotkaniu z instruktorem pływania i ratownikiem wodnym panem Łukaszem Torchalskim.
Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z zagrożeniami, zasadami bezpieczeństwa i regulaminami obowiązującymi na kąpieliskach.

Każdy uczestnik spotkania wykonał rysunek na temat: "Bezpieczne wakacje nad wodą". Opiekun: Anna Wolska

Spektakl "Irena Sendlerowa sprawiedliwa"

25 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w fascynującym spaktaklu zaprezentowanym przez zespół "KONTRA" w hali naszej szkoły. Reżyserem i choreografem był p.Tomasz Balcerek.
Inscenizacja odwołuje się do wzruszającej historii Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci.

Spektakl był hołdem złożonym tej niezwykłej kobiecie, uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata – najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Zgromadzona publiczność mogła oglądać widowisko z perfekcyjnymi tancerkami zespołu KONTRA. Wśród nich uczennice naszej szkoły: Amelia Mikusek, Paulina Famulska, Ola Gruszczyńska i absolwentka  Iga Banaszczyk.
foto foto foto foto

"Kornelki 12" wystąpiły w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

foto9 maja "Kornelki 12" gościnnie wystąpiły ze spektaklem "Podwórkowe wyliczanki", dla dzieci i młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piotrkowie Trybunalskim. Serdecznie dziękujemy Pani Annie Drechnie za słodkie niespodzianki dla aktorów.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

fotoZ okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas szóstych pod opieką Marzeny Popielarczyk, Agnieszki Jabłońskiej i Dariusza Głowackiego przygotowali apel poświęcony temu wydarzeniu. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać poloneza, wysłuchała fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz piękne, patriotyczne pieśni.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami przedstawienia.
 

Rzeźbiarz Stanisław Milewski w SP12

Uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniu z piotrkowskim rzeźbiarzem Stanisławem Milewskim.
Artysta rzeźbi w drewnie. Jego przygoda z dłutem i drewnem rozpoczęła się w 1959 roku.

W 1987 roku zrealizował płaskorzeźbę "Św. Józefa z Dzieciątkiem", która była darem dla Papieża Jana Pawła II.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o technikach rzeźbienia w drewnie. Mięli także możliwość zobaczenia narzędzi potrzebnych każdemu rzeźbiarzowi oraz piękne dzieła artysty.
 foto foto  foto foto

Światowy Dzień Ziemi

Dnia 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele zorganizowane przez uczniów klas Ib, IIc, IIe oraz klas piątych. Podczas apeli aktorzy przypominali o tym, aby nie zaśmiecać Ziemi, segregować odpady i dbać o zwierzęta.
foto foto

Akademia "Na ratunek Ziemi"

fotoTradycją w naszej szkole są coroczne obchody Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie klasy Vc przygotowali apel edukacyjny „Na ratunek Ziemi".
Młodzi przyrodnicy wyrazili protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego.

Spośród wielu niekorzystnych zjawisk - SMOG – trujący i śmierdzący temat – przebił na początku roku wszystkie sprawy w Polsce. Nasi ekolodzy w inscenizacji przedstawili skutki oddziaływania smogu na rośliny, zwierzęta i zdrowie człowieka.

Apel przygotowali nauczyciele przyrody.
 

Przemocy w Internecie mówimy „NIE”!

foto20 kwietnia uczniowie z dwóch klas IV – tych wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji. Celem spotkania było dostarczenie uczniom wiedzy z zakresu:
  • zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, konsekwencji – również prawnych – takich działań oraz poszanowanie nie tylko własnej, ale i cudzej prywatności
  • skutków cyberprzemocy i hejtu.

Twórczość piotrkowian spod znaku pióra

fotoZ okazji obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej dwugodzinnej, otwartej lekcji bibliotecznej pt. "Twórczość piotrkowian spod znaku pióra", przeprowadzonej w czytelni biblioteki szkolnej przez Joannę Antoniów-Banach.
 Uczniowie mogli poznać  lub przypomnieć sobie takie postacie jak: Rafał Orlewski - nestor piotrkowskich poetów, Witold Stawski i grupa poetycko-muzyczna "Przeznaczenie", Wojciech Piotrowski, Barbara Gajewska, Zdzisław Dziubecki, Jerzy Kisson-Jaszczyński, Jolanta Horodecka, Danuta Mucha, Agnieszka Warchulińska.
 

Kiermasz wielkanocny

Ponownie w progach naszej szkoły gościliśmy twórców ludowych z Opoczna.
Coroczny kiermasz wielkanocny cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, wychowawców a także rodziców. Do nabycia były palmy, pisanki, stroiki wielkanocne a także koszyczki z kwiatami, własnoręcznie robione przez panie Marię Rogulską i Annę Kołodziejczyk z Opoczna.

Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się również jak wygląda opoczyński strój ludowy, z jakich materiałów jest wykonany oraz w jaki sposób wykonuje się palmy i pisanki z tamtego regionu.
 
Spotkanie zainicjowała Dagmara Kołowrotkiewicz.
foto foto

Międzynarodowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji, „PIOTRKÓW CZYTA POEZJĘ”, w piątek 17 marca 2017r., uczniowie z naszej szkoły, nauczyciele bibliotekarze, zaproszeni goście promowali czytanie poezji. 

Miłośnicy poezji czytali najróżniejsze wiersze polskich poetów: Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima.

Było nastrojowo, poetycznie, wzruszająco oraz bardzo zabawnie.
Organizator akcji: nauczyciele bibliotekarze     
foto foto

Dzień Św. Patryka w naszej szkole

17 marca w Irlandii obchodzony jest Dzień św. Patryka, patrona tego kraju.
W tym dniu w miastach Irlandii i nie tylko króluje zieleń - narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do krajobrazu wyspy i koniczyny, która jest symbolem tego kraju, przypisywanym św. Patrykowi.

Z okazji Dnia św. Patryka w naszej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez klasę IVe i Va. Uczniowie przybliżyli nam postać św. Patryka oraz kulturę i sławnych ludzi Irlandii.

Przedstawienie przygotowały:  Agata Kabzińska i Agnieszka Faryś.
foto foto

Podwórkowe wyliczanki

16 marca 2017r. członkowie Grupy Teatralnej "Kornelki 12" w składzie: Zosia Chuchler kl. 2i, Zosia i Staś Tokarscy kl. 2i, Tatiana Zaremba kl. 2i, Tatiana Saj kl. 3e, Wiktor Jagieło kl. 3a wystąpili w spektaklu pt. "Podwórkowe wyliczanki".
Uczniowie oprócz dawnych wyliczanek zaprezentowali dawne gry  i zabawy z piotrkowskich podwórek. Wcielili się w szereg bajkowych postaci nawiązujących  do treści wyliczanek. 

Scenariusz został napisany przez opiekuna grupy Joannę Antoniów-Banach.  Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na przedstawiane sytuacje.
 foto foto

8 marca - Dzień Kobiet

foto8 marca z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas szóstych zaprezentowali wszystkich kobietom naszej szkoły ciekawe przedstawienie. Nie zabrakło dużej dawki humoru:) Zapraszamy do obejrzenia fragmentów apelu.
 

Spotkanie z Policją i Strażą Miejską

W ramach współpracy z placówkami wspierającymi szkołę w działaniach opiekuńczo-wychowawczych uczniowie klas IV i VI wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych.
21 i 22 lutego uczniowie z klas IV – tych brali udział w spotkaniu z kierownikiem referatu ds. wykroczeń panem Janem Sońtą ze Straży Miejskiej w Piotrkowie Tryb. Uczniowie zostali pouczeni, jak powinni zachowywać się w miejscach publicznych.
 
Natomiast dla uczniów kl. VI – tych 6 marca zorganizowano spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji. Uczniowie uzyskali informacje na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
foto foto

Spotkanie z pisarką Ewą Nowak

Dnia 10 marca 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie ze znaną pisarką i publicystką Ewą Nowak.

Bardzo dużą aktywnością wykazały się nasze uczennice: Julia Olejnik, Karolina Głowacka z kl.VIa, Lena Grabara, Maja Gudź, Amelia Mikusek, Julia Ostalczyk, Anna Stanecka, Anna Gos z kl. VIc oraz Zofia Grobelna, Aleksandra Mnich, Joanna Cirkot, Zuzanna Cichoń z kl. VIe, na co zwróciła szczególną uwagę p. Ewa Nowak.
foto foto

Spotkanie z rysownikiem Szymonem Telukiem

Dnia 1 marca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. odbyły się warsztaty komiksu, które przeprowadził pan Szymon Teluk - rysownik, ilustrator, karykaturzysta, autor komiksów.
Jest współautorem jednej z największych znanych postaci komiksowych – Kapitana Niepalnego.

Opiekun Koła czytelniczo-recytatorskiego: Alicja Stobiecka
foto foto

Zabytki Piotrkowa Tryb.

W związku z obchodami 800- lecia Piotrkowa Trybunalskiego, we wrześniu 2016 roku, ogłoszono Konkurs na Model Zabytku Piotrkowa Trybunalskiego. Do konkursu przystąpili uczniowie klas VI. Wykonano 11 modeli.

Opiekunem uczniów była Teresa Glubowska.

Podsumowanie zbiórki karmy dla zwierząt

fotoW dniu 12 stycznia w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji zbiórki karmy dla Schroniska dla zwierząt w Piotrkowie Tryb. Młodzi Przyjaciele zwierząt nie tylko zebrali karmę. Przygotowali również apel na temat traktowania zwierząt przez człowieka oraz przepisów prawa w zakresie ochrony zwierząt. Uczniowie mogli również wysłuchać piosenek poświęconych psom jako wiernym towarzyszom człowieka. Gościem honorowym była Pani Grażyna Fałek - Prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która odebrała zebrane dary. Akcję zorganizowali nauczyciele przyrody.

Kreatywne myślenie i działanie

fotoPodczas ferii zimowych pedagodzy szkolni Gabriela Szymczyk i Dorota Kubiak przeprowadziły zajęcia dla uczniów kl. III rozwijające kreatywne myślenie i działanie. W każdym dziecku drzemie potencjał twórczy, który powinien być stymulowany przez otaczające go środowisko.

Wizyta w komisariacie Policji

Dnia 17 stycznia dzieci z klasy IIh i IIg wraz z opiekunkami S.Skórkowską, M.Łyźniak-Składowską odwiedziły posterunek policji w ramach programu „Bezpieczne ferie”.
Na miejscu mogły zobaczyć radiowóz policyjny, areszt – więzienie, psa policyjnego i wyposażenie policjanta potrzebne podczas akcji.  Wzięły udział w konkursach plastycznym i wiedzy o bezpieczeństwie, w których zdobyły ciekawe nagrody. Dzieciaki wróciły zadowolone z wycieczki i pełne wrażeń.
foto foto

Cała Polska Czyta Dzieciom – Kolędowania czar

fotoFundacja ABC XXI wieku zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.

W okresie świąt Bożego Narodzenia, w dniach 9 i 14 grudnia 2016 roku, w szkolnej Radosnej Sali, odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne: strojenie choinki , tradycja obdarowywania prezentami, składanie życzeń świątecznych, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, śpiewanie kolęd, kolacja wigilijna.
 

Świąteczne warsztaty świetlicowe

fotoW ostatnim, przedświątecznym tygodniu odbyły się wspólne warsztaty plastyczne dla wychowanków i ich opiekunów.
Po raz kolejny dzieci i dorośli mieli okazję do podjęcia współpracy przy ozdabianiu choinkowych bombek. Gotowe prace zostały wyeksponowane na wystawie przed świetlicą szkolną.

Świąteczne przedsięwzięcie znów okazało się dla wszystkich wspaniałą zabawą. Opiekun J. Krasoń.

Jak dbać o zęby!

foto12 grudnia świetlicę odwiedził niecodzienny gość pani Ewa Frankowska- Chuchler- higienistka stomatologiczna.
Pani Ewa uczyła dzieci jak należy dbać o zęby, by były piękne i zdrowe. Wychowankowie przeprowadzili eksperyment z użyciem drożdży, które zastępowały środowisko jamy ustnej. Dzięki temu przekonały się jak szybko w jamie ustnej namnażają się bakterie, które niszczą płytkę zębową. Ponadto podopieczni świetlicy nauczyli się prawidłowej techniki szczotkowania zębów.

Zajęcia przeprowadzone w bardzo ciekawy i aktywny sposób podobały się dzieciom, które żywo i spontanicznie reagowały na zadawane przez prowadzącą pytania.

Lekcja ta była cenna, z uwagi na brak od wielu lat stomatologa w szkole oraz profilaktyki mycia zębów.
Bardzo dziękujemy zaprzyjaźnionej pani higienistce za wizytę i cenne rady.
 
Opiekunkami były D. Kołowrotkiewicz i M. Jureńczyk

Lekcja historii dla pierwszoklasistów

fotoW grudniu 2016 roku odbyło się w świetlicy szkolnej coroczne spotkanie z historią. Naszym gościem ponownie był Michał Owczarek - członek bractwa rycerskiego.
Uczniowie klas I-szych mieli okazję wysłuchać prelekcji oraz obejrzeć prezentację zbroi i broni średniowiecznego rycerza. Podczas spotkania dzieci samodzielnie obliczały wagę uzbrojenia rycerskiego. Miały również możliwość przymierzania poszczególnych elementów stroju oraz symulacji walki na miecze.

Opiekun: J. Krasoń

Kolędowanie po angielsku

fotoTuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w koncercie "Christmas". Uczestnicy wykonywali piosenki świąteczne i kolędy w języku angielskim. Nie zabrakło także utworów wykonanych na instrumentach muzycznych.

Wystawa stroików świątecznych

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia na holu głównym można było podziwiać wystawę stroików świątecznych wykonanych przez uczniów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się bałwanek wykonany z kubków plastikowych :)

foto foto

Finał "Szlachetnej paczki"

W sobotę 10 grudnia nastąpił finał akcji „Szlachetna paczka” przeprowadzonej w naszej szkole. Zakończył się dużym sukcesem.

Dzięki wszystkim darczyńcom udało nam się zgromadzić 47 paczek, w których znalazły się między innymi artykuły spożywcze, chemiczne, papiernicze, kosmetyki oraz lodówka, której rodzina bardzo potrzebowała. Wśród prezentów znalazły się również upominki przeznaczone dla członków rodziny takie jak: kosmetyki i pamiętniki.
 
Dyrektor szkoły i organizatorzy akcji: Agnieszka Byczek i Magdalena Dzwonnik  
Dodatkowo pragniemy podziękować za poświęcenie swojego prywatnego czasu i  załadunek  paczek, Panu Piotrowi Olejnikowi – tacie ucznia klasy I b
foto foto

Ukraiński Teatr Tańca w Hali SP12

15 XII uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym spektaklu - występie Teatru Tańca "Kwieciste Gwiazdy".

Artystami teatru są utalentowani tancerze z Ukrainy. Grupę taneczną tworzą między innymi wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka z miejscowości Kiwercy.

Zaprezentowany 60-minutowy program obejmował ok. 14.układów tanecznych: tańce ludowe świata: polskie, ukraińskie, chińskie, indyjskie, arabskie, rosyjskie, brazylijskie.

Ogromną atrakcją, oprócz kunsztu młodych tancerzy, były piękne, kolorowe stroje dopasowane do każdego wyjścia na scenę. Stroje te są szyte przez artystów i ich opiekunów.

Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie zapamiętają ten występ na wiele lat i będzie on dla nich inspiracją do ich własnego rozwoju :)
foto foto  foto foto

Warsztaty "Uzależnieni od komputera"

fotoW dniach 05 i 06.12.2016 r uczniowie klas VI – tych brali udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez terapeutę uzależnień Punktu Konsultacyjnego „Pomarańczowa Linia” panią Danutę Mikułę pt. "Uzależnienie od komputera".

Hell's Kitchen w SP 12

Niecodziennym wydarzeniem w życiu klasy IIa były mikołajkowe warsztaty kulinarne z udziałem Kuby Wolskiego - uczestnika VI edycji programu Hell's Kitchen, które odbyły się 6.12.2016 roku.

Gość w profesjonalny sposób zapoznał uczniów ze sposobem przygotowania pysznej pizzy. Kuba zachęcał dzieci do spożywania warzyw, szczególnie zielonych, zaprezentował różne sposoby krojenia warzyw, uczył bezpiecznego posługiwania się nożem i "mandoliną" (rodzaj tarki).

Pod jego okiem dzieci samodzielnie przygotowały pizzę.  Drugoklasiści z niecierpliwością czekali na efekt końcowy swojej pracy, by móc zjeść pierwszą własnoręcznie zrobioną pizzę.

Atmosfera w czasie warsztatów była tym większa, że klasa II przyłączyła się w ten sposób do akcji charytatywnej dla Lilianki - chorej dziewczynki z Piotrkowa Tryb.

Dzieci zrobiły dla niej pamiątkową laurkę, którą wraz z maskotką i zebranymi pieniążkami przekazały za pośrednictwem Kuby Wolskiego.
Od prowadzącego dzieci otrzymały deseczki kuchenne, pamiątkowe zdjęcie z dedykacją imienną i mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy za piękne zdjęcia pani Beacie Skibińskiej.
foto  foto  foto

„Edukacja dla bezpieczeństwa – bezpieczni w czasie zimy”

fotoW dniu 09.12.2016 r. odbyło się spotkanie dwóch klas pierwszych z panią Niną Kołek, inspektorem Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie dotyczyło właściwego zachowania dzieci w czasie zimy, podczas zabaw na śniegu.

Mikołajki

6 grudnia, już rano, zaraz po przebudzeniu, na wielu czekał drobny prezent ukryty pod poduszką. W drodze do szkoły uczniowie mogli liczyć na miłe niespodzianki: przed budynkiem szkoły witał ich olbrzymi Mikołaj :)
Na korytarzu dominował kolor czerwony, nie zabrakło również czapeczek Mikołaja.

W wielu klasach zagościł Mikołaj, który obdarowywał grzecznych uczniów drobnymi prezentami i słodyczami.
Mikołajki obchodzone są na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.

foto foto

Gdzie łyżka? Gdzie nóż?

Co to jest savoir vivre? Jak prawidłowo nakryć do stołu? Po której stronie talerza powinna leżeć łyżka, widelec, nóż? Jak należy trzymać sztućce i jak się nimi posługiwać? Na te pytania wychowankowie świetlicy szkolnej szukali odpowiedzi. Okazało się, że najprostsze czynności sprawiały nie lada trudności, choć zabawy było co niemiara :)

foto foto

Pasowanie uczniów na czytelników

fotoUroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej stało się tradycją naszej szkoły.

Ma na celu promocję czytelnictwa, zainteresowanie uczniów wartościami książek oraz zachęcanie do częstego odwiedzania biblioteki.

Od dnia 8.11.2016r. do dnia 10.11.2016r.  uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę szkolną.

To pierwsze oficjalne spotkanie miało uroczysty charakter. Pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki, zasadami panującymi w bibliotece.  Obejrzeli wystawkę nowości książkowych. Następnie układali rozsypankę będącą kluczem do biblioteki, z uwagą wysłuchali wiersza Jana Huszczy "Skarga książki".

Pod koniec zajęć nauczyciel bibliotekarz dokonał aktu pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uczniowie uroczyście składali przyrzeczenie: My, uczniowie pierwszej klasy Tobie, Książko, przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy (…)”.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom niezapomnianych, różnobarwnych przygód w krainie książek.

 

Spotkanie z aktorem Krzysztofem Kamińskim

Uczniowie klas VIa, c, f wzięli udział w spotkaniu z piotrkowskim aktorem Krzysztofem Kamińskim. Krzysztof Kamiński to przede wszystkim człowiek teatru, ale także lektor, reżyser widowisk i spektakli plenerowych.

Zagrał m.in. w serialach i filmach:
- Pierwsza miłość
- Sztos 2
- Nad rozlewiskiem

foto  foto foto

88 książek dla biblioteki szkolnej

fotoBiblioteka szkolna „Książkolandia” składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się do akcji „A ty podarowałeś już książkę bibliotece? Czytana książka żyje dłużej” w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Czytelnicy - uczniowie, rodzice, dziadkowie podarowali 88 pozycji książkowych, które wzbogaciły księgozbiór naszej biblioteki.

Serdecznie dziękujemy

Akcja czytelnicza „Uwolnij książkę"

fotoW roku szkolnym 2016/2017 kontynuowaliśmy akcję czytelniczą „Uwolnij książkę”, która w ubiegłym roku cieszyła się olbrzymią popularnością.

Do końca roku każdy zainteresowany uczeń mógł skorzystać z umieszczonego na holu głównym trzypiętrowego regału z książkami przyniesionymi przez uczniów do wymiany.

Każdy uczeń mógł wybrać sobie książkę, zabrać ją do domu, przeczytać, a następnie odłożyć na miejsce, z którego wziął.

Obchody Święta Niepodległości

Dnia 9 XI odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada 1818r. jest jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych.

Uczniowie klas Vc, Vd, Vb oraz Va wcielili się w rolę narratorów oraz aktorów: Polski, zaborców, legionistów Piłsudskiego oraz samego marszałka.

Przedstawienie wzbogacone zostało pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez szkolny chór.

Przedstawienie oraz oprawę muzyczną przygotowali: Michał Owczarek, Łukasz Jakubowski oraz Dariusz Głowacki.
foto foto

Kamizelki odblaskowe od Prezydenta Miasta

fotoPolicjanci z piotrkowskiej komendy wręczyli najmłodszym uczniom naszej szkoły kamizelki odblaskowe zakupione w trosce o ich bezpieczeństwo przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Serdecznie Dziękujemy! Nasi milusińscy zapewniali że od momentu wręczenia im kamizelek odblaskowych, będą je nosić.

W 2016 roku piotrkowscy policjanci wspólnie z władzami miasta i wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego kontynuują działania pod kątem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Trudne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność, mgła, opady deszczu, czy śniegu, to potencjalne zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stosowanie kamizelek oraz odblasków bez wątpienia zwiększa ich bezpieczeństwo.

Wystawa sylwetek świętych patronów

fotoOd 11 listopada na holu głównym uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami świętych patronów Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski.
Organizatorami wystawy byli nauczyciele anglisci i katechecy.

Warsztaty „Jestem O.K.!”

fotoW dniach 7, 8 i 14 listopada 2016 r. uczniowie klas V – tych brali udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez terapeutę uzależnień Punktu Konsultacyjnego „Pomarańczowa Linia” panią Danutę Mikuła. Podczas dwugodzinnych zajęć realizowany był program profilaktyczny „Jestem O. K.!”

Zajęcia czytelnicze w MOK

fotoDnia 4 listopada 2016 r. dzieci z klas drugich ze świetlicy pod opieką wychowawcy Agnieszki Olbromskiej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych pt.: "Znowu święta - któż to liczbę ich spamięta".

Zajęcia te odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej na ulicy Jerozolimskiej.

Uczniowie poznali ciekawostki na temat różnych świąt państwowych i kościelnych znajdujących się w kalendarzu.

Nie zabrakło też pracy w grupach przy odpowiadaniu na pytania dotyczące takich świąt jak: Barbórka, Boże Narodzenie, Walentynki czy Wielkanoc.

Spotkanie z pisarką Martą Fox

W poniedziałek 24 października piętnastoosobowa grupa uczniów z klas: 6c, 6f, 6h, 5d wzięła udział w spotkaniu autorskim, z pisarką dla młodzieży Martą Fox

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim, a opiekunem uczniów była Joanna Antoniów-Banach.

Pisarka wprowadziła słuchaczy w świat swoich książek. Opowiadała o powieściowych inspiracjach córkami i wnukami, o mężu, który przypomina jej Gandalfa z "Władcy Pierścieni" oraz o domu pełnym wrzawy, z dwoma psami, kotami, królikami i dwudziestoma białymi myszami, tabunem wiecznie głodnych studentów - przyjaciół córek.

Dwugodzinne spotkanie zaowocowało dużą liczbą pytań zadawanych przez naszych uczniów.

Zaopatrzeni w powieści pisarki, a przez niektóre uczennice nawet w prywatny numer telefonu pani Fox, z uśmiechami, mimo zmęczenia późną porą, wróciliśmy do szkoły z nadzieją na kolejne spotkanie z pisarką, która zdobyła nasze serca.
 foto foto

Halloween w SP12

To już w naszej "dwunastce" tradycja! Z inicjatywy nauczycieli anglistów z okazji święta Halloween na holu można było oglądać wystawę przepięknych dyni wykonanych przez uczniów. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży i odwiedzających naszą szkołę gości.

Trzeba przyznać, że naszym uczniom nie brakuje pomysłowości i braku zaangażowania.

 foto foto foto

Lekcje biblioteczne "W dawnej szkole"

fotoOd poniedziałku 17.10.2016 roku uczniowie naszej szkoły po przekroczeniu progu biblioteki mogli poczuć się jak uczniowie szkoły za czasów zaborów.

W czytelni biblioteki szkolnej wystylizowanej na dawną klasę Joanna Antoniów-Banach przeprowadziła 22 lekcje biblioteczne pt. "W dawnej szkole" z klasami od drugiej do szóstej.

Komputery zniknęły za parawanami, a w ich miejsce pojawiły się zabytkowe ławki z kałamarzami w pulpitach, z specjalnymi miejscami w blacie na stalówki i drewniane piórniki.  Na starej tablicy widniał alfabet rosyjski, który uczniowie przepisywali do kajetów. 

Nauczycielka ucharakteryzowana na guwernantkę sprzed 150 lat, opowiadała o karach i nagrodach w dawnej szkole, zwyczajach, ubiorach, dyscyplinie, zabawach i zabawkach. Prezentowała poszczególne przedmioty znajdujące się w klasie, takie jak: lampa naftowa, zeszyty zapisane pismem kaligraficznym, fotografie, książki od 1830 roku, dwustuletnie afisze teatralne.

W trakcie lekcji klasę odwiedzała dziedziczka, w jej postać wcieliła się Alicja Stobiecka. Lekcje rozpoczynał i kończył ręcznym dzwonkiem inspektor, którym został woźny Marek Trzaskacz.

Zebrane w czytelni przedmioty pochodziły z prywatnego zbioru Joanny Antoniów-Banach, a także ze zbioru będącego stałą ekspozycją biblioteczną gromadzonego od wielu lat przez panie: Alicję Stobiecką, Aleksandrę Wincencjusz i Elżbiet Banaszczyk.

To też stało się inspiracją do pomysłu na lekcje sprzed ponad wieku. Na przerwach uczniowie mogli przebrać się w mundurki i fartuszki z białymi kołnierzykami lub stroje z dawnych lat.

Na lekcję przybyły również przedszkolaki  z PS nr 19 z grupy pięciolatków.  Zajęcia w starej klasie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej a także lokalnych i ogólnopolskich mediów. Pod koniec każdej prelekcji uczniowie mieli za zadanie napisać w domu refleksje dotyczące lekcji. Powstał szereg bardzo ciekawych i mądrych wypowiedzi. Uczniowie przekonywali w nich jak ważna jest pamięć o przodkach i szacunek do pamiątek.
foto   foto foto
 
foto foto foto  foto
foto foto foto foto foto
foto foto foto foto foto
foto foto foto foto foto
 

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

„Książki to dopiero początek” - pod takim hasłem w dniach od 17.10.2016r. do 21.10.2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.

Wzorem lat ubiegłych nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie działający w aktywie bibliotecznym, wzięli aktywny udział w obchodach tego święta, podejmując się realizacji różnych zadań.
 
Na korytarzu przed biblioteką zaprezentowano gazetkę pod hasłem Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych.  Zorganizowano pokonkursową wystawę prac plastycznych W świecie baśni i bajki – jesień
 
Niemałą atrakcją dla uczniów była wystawa przedstawiająca  klasę w XIX - wiecznej szkole. Ekspozycji towarzyszyły zajęcia biblioteczne.
 
Jak co roku odbyły się zajęcia czytelnicze dla uczniów klas ”O” z Przedszkola Samorządowego Nr 19 w Piotrkowie Tryb.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się konkursy m. in.: Tablicowa zagadka dla uczniów klas I - III, Czytelnik dnia, bajkowa Loteriada, Zgaduj – zgadula dla uczniów klas I -VI. 
 
Na podsumowanie święta biblioteki uczniowie, którzy  wykonali  najpiękniejsze prace plastyczne, otrzymali nagrody książkowe oraz drobne upominki. Natomiast czytelnicy biorący udział w zabawach, quizach, konkursach otrzymali nagrody rzeczowe i słodycze. Przeprowadzone konkursy miały na celu pogłębienie zainteresowań czytelniczych, popularyzację wiedzy o książce i bibliotece.

Reklamą biblioteki wśród uczniów zajęły się uczennice działające od kilku lat w aktywie bibliotecznym: Anna  Gos, Lena Grabara, Amelia Mikusek, Julia Ostalczyk, Anna Stanecka.
 foto foto

Między nami kobietkami

Dnia 19 października 2016 r. dziewczęta klas szóstych brały udział w spotkaniu z prelegentką Procter & Gamble panią Karoliną Langier, podczas którego, w ramach edukacji o dojrzewaniu, realizowany był program edukacyjny „Między nami kobietkami”.

foto

Spotkanie z pielęgniarką

foto7 października 2016 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Elżbietą Jagodzińską. rozmowa z pielęgniarką odbyła się przy okazji omawiania bloku tematycznego "Żyj zdrowo".

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I-III. Pani Elżbieta opowiedziała dzieciom o początkach swojej pracy i pierwszych pacjentach. Szczególną uwagę zwróciła na zdrowe odżywianie i higienę osobistą. Zapoznała z produktami, które są niezbędne w diecie dziecka oraz na jakie produkty należy uważać, jakie ograniczyć, a których nie spożywać.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali naszego gościa i chętnie zadawali pytania. Na koniec dzieci podziękowały pani za ciekawe, pełne informacji spotkanie.
 

Warsztaty "Ekorobotyka"

Dnia 20 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niesamowicie ciekawych warsztatach "Ekorobotyka" przeprowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W eksperymentach z robotyką uczniowie wykazali się wiedzą i zręcznością tworząc ekobaterie przy użyciu ziemniaków i cytryn oraz turbinę wiatrową i prądnicę ręczną z wykorzystaniem m.in. klocków Lego.
Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania "Ekolandia - edukacja  ekologiczna dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego".

foto foto foto
 

14X - Dzień Edukacji Narodowej

foto14 października nasi najmłodsi uczniowie swoje umiejętności podczas programu artystycznego na uroczystej akademii. Nie zabrakło ciekawych scenek, pięknych wierszyków, czy wesołych piosenek. Nie zabrakło także niespodzianki: wspólnego tańca naszych młodych tancerzy i tancerek z dyrekcją szkoły :) Organizatorkami uroczystości były panie: Łyźniak-Składowska, Skórkowska i Grzelczak. Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych uczniów oraz za fotoaktywne promowanie szkoły w regionie.  

Nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Zapraszamy do obejrzenia kilku wybranych fragmentów akademii.

Poznajemy Słońce i planety Układu Słonecznego

fotoW dniu 20 września 2016 roku w klasie VI C odbyła się lekcja otwarta z przyrody, na którą zaproszono dyrekcję, nauczycieli, rodziców oraz uczniów naszej szkoły.

Tematem i celem lekcji było „Poznanie Słońca i planet Układu Słonecznego”.

Nawiązaniem do nowego tematu była „Scenka o Mikołaju Koperniku”, w trakcie której uczniowie klasy VI C - wcielając się w postaci Mikołaja  Kopernika, nauczyciela oraz uczniów - na chwilę przenieśli uczestników lekcji oraz zaproszonych gości do innej epoki. Scenka fotowzbogacona była pokazem prezentacji multimedialnej  pt. „Polski astronom”.

W czasie lekcji uczniowie, pracując w zespołach, przygotowali i zaprezentowali charakterystyczne cechy Słońca oraz ośmiu planet Układu Słonecznego.

Podczas lekcji uczniowie i zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o Słońcu i planetach pt. „Układ Słoneczny” i dwóch krótkich filmów edukacyjnych „Planety Układu Słonecznego” oraz „Układ Słoneczny”.

Na zakończenie uczniowie porządkowali planety Układu Słonecznego (zaczynając od Słońca) na tablicy magnetycznej oraz poznali wierszyki ułatwiające zapamiętanie planet wg kolejności.

Lekcję prowadziła  Teresa Glubowska.
 

Europejski Dzień Języków

fotoW naszej szkole uczniowie przygotowali wystawę poświęconą krajom Unii Europejskiej, na której znalazły się zdjęcia najpiękniejszych, znanych miejsc i budowli danych krajów.

"Każdy język obcy daje ci nowe życie;
jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz"


To czeskie przysłowie jest jednym z haseł Europejskiego Dnia Języków obchodzonego w krajach Unii Europejskiej już po raz trzynasty w dniu 26 września.
foto
Jego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym - posiada 23 języki urzędowe oraz wiele języków regionalnych!!!

Każdego roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane  Dniem Języków: przedstawienia, zabawy. koncerty, kursy językowe, programy telewizyjne.

W naszej szkole uczniowie pod kierunkiem Agaty Kabzińskiej przygotowywali wystawę poświęconą krajom UE: zdjęcia najpiękniejszych, znanych budowli.

Jak zawsze wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem.
 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

fotoWakacje się skończyły. 1 września wypoczęci i uśmiechnięci uczniowie naszej "dwunastki" wrócili do swoich kolegów szkolnych i wychowawców.

powrót