Wydarzenia z roku szkolnego 2015/2016

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Podsumowanie najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w roku szkolnym 2015/2016.

W środę, 8 czerwca br. "dwunastka" po raz kolejny otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku szkolnym 2016/2017 rozpoczną edukację w szkole podstawowej.
Z okazji do zwiedzenia naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono przybyłych gości. Witała ich delegacja uczniów klas IV- VI oraz ... Koziołek Matołek.

Dzień Otwartej Szkoły połączyliśmy z Festiwalem Szkoły z Klasą 2.0, czyli programem realizowanym przez naszą szkołę przez cały rok szkolny.

Na hali Pani dyrektor Anna Kulisa zapoznała rodziców i przyszłych pierwszoklasistów z ofertą edukacyjną.

Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali sale lekcyjne, oglądali wystawy przygotowane przez uczniów klas I - III, obejrzeli film promocyjny nasze szkoły, zwiedzili bibliotekę, świetlicę i stołówkę szkolną.

 Niewątpliwą atrakcją dla dzieci było piękne przedstawienie „Dom Mody na różne pogody”, nieodbiegające od poziomu artystycznego profesjonalnych aktorów teatralnych, lecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Organizatorami Dnia Otwartego byli: Karina Sperczyńska, Małgorzata Wiernicka i Dariusz Głowacki.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów zorganizowano w szkole, w dniach 30.05  i 14.06.2016 r. spotkania z kierownikiem referatu ds. wykroczeń panem Janem Sońtą ze Straży Miejskiej w Piotrkowie Tryb.
 
Uczniowie kl. VI – tych uzyskali informacje dotyczące działalności Straży Miejskiej, zostali pouczeni, jak powinni zachowywać się w miejscach publicznych (place zabaw, na terenie SKATEPARKU), w drodze do i ze szkoły, podczas kontaktu z osobami nieznanymi.
foto
 
18 maja 2016 roku młodzież z Koła Polonistycznego naszej szkoły zaprezentowała program artystyczny przeznaczony dla klas piątych i szóstych, poświęcony dziejom oraz roli książki w życiu człowieka.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem Ireny Szczepanik i Małgorzaty Skrzypczyk przy współpracy Dariusza Głowackiego i Tomasza Trzaskacza.
 foto
 
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka na naszym szkolnym Orliku odbył się festyn dla uczniów klas I-III, zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego i piotrkowski OSiR.
Jak widać na zdjęciach, dzieci bawiły się wyśmienicie przy wspaniałej pogodzie :) 
foto 
 
Dnia 19.05.2016 r. dziewczęta klas VI – tych brały udział w spotkaniu z prelegentką  Procter & Gamble panią Karoliną Langier.
Uczennice w ramach realizowanego programu edukacyjnego  „Między nami kobietkami” uzyskały porady na temat zmian rozwojowych kobiet w okresie dojrzewania.
foto
 
Do szkoły kolejny raz zaproszeni zostali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji.
W ramach realizacji programu profilaktycznego „Żyję bezpiecznie - to mój wybór” funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 20.04.2016 r. przeprowadzili pogadanki z uczniami trzech klas VI – tych. Szóstoklasiści brali udział w trzygodzinnym spotkaniu w czasie, którego przekazano im wiedzę z zakresu: odpowiedzialności karnej nieletnich, dopalaczy, narkotyków, cyberprzemocy i
kiboli.
foto  foto
 
Delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w oficjalnych uroczystościach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Święto rozpoczęło się od mszy świętej, którą w amfiteatrze miejskim, nastepnie przybyli piotrkowianie udali się pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy kościele oo. Bernardynów.

Oficjalną część uroczystości zainaugurowano odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie przemówienie wygłosił Prezydent Miasta.
  foto foto
 
W dniu 5 maja odbyło się w Naszej szkole przedstawienie mające uświetnić 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przedstawienie zostało zorganizowane przez nauczycieli: Michała Owczarka oraz Łukasza Jakubowskiego, zaś nagłośnienie przedstawienia oraz występ chóru szkolnego zapewnił nauczyciel Dariusz Głowacki. Uczniowie klasy 4 B, 4C, 4D oraz uczennica klasy 6A wcielili się w role szlachty polskiej, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zaborców oraz narratorów. "
foto  foto  foto foto  foto
 
Tradycją w naszej szkole są coroczne obchody  Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie klasy IVc przygotowali apel edukacyjny "Jak uczyliśmy Janka szanować przyrodę".

Młodzi przyrodnicy za pomocą przygotowanej inscenizacji (z dużą dawką humoruJ) wyrazili protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego.
Przedstawili krótki rys historyczny współistnienia Ziemi i człowieka (jak było i jak jest), zwrócili uwagę na zagrożenia globalne (kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, dziura ozonowa), wskazali na niewłaściwe zachowania dzieci w środowisku (śmiecenie, niszczenie drzew, palenie śmieci, zabijanie zwierząt dla zabawy).

Wskazali również, co każdy z nas może zrobić w codziennym życiu, aby dołączyć do przyjaciół Ziemi, czyli przygotowali obrazkowy „Kodeks Ekologa”. Nie zabrakło również piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej.
apel apel apel apel
Po raz dziewiąty biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Kolekcjonera pod hasłem: Każdy ma jakiegoś bzika.
Dnia 21 kwietnia 2016r. nasi hobbiści przedstawili swoje zbiory społeczności szkolnej. Popodziwiać można było kolekcje między innymi:
znaczków, aniołków, piłeczek, koników, monet, statków, maskotek.

W tegorocznym Dniu Kolekcjonera wzięli udział:
Michalina Kulbat kl. IIg - Koniki
Karolina Jarocka kl. IIg  - Koniki Pony
Julia Purgał kl. IIIe - Pieski
Karolina Skrabek kl. IIIa, Julita Szulc Kl. IIIa - Figurki Pet Shop
Oliwier Węgrzyn kl.Vc - Monety * Statki
Zofia Wąchała kl. IIg - Karteczki
Oliwia Bąkowicz kl. IIg - Aniołki
Michał Zuchmański kl. IIIa, Jakub Korotyński Kl. IIIa - Karty Piłkarskie
Martyna Warych kl. IIIa - Pieski
Nikola Malinowska kl. IVs - Piłki
Emilia Stalbowska kl. IIIe  - Misie
Klaudia Kacperska kl. Vg - Znaczki
Jakub Świątek kl. IIIc - Misie
Nela Tomaszczyk kl. IIg, Oliwia Tomaszczyk kl. IVs – Lalki
Biblioteka szkolna - Gadżety książkowe

 

apelapel apel apel  apelapel
apel apel apel apel

apel apel  apel apelapel
foto foto foto foto foto

Dnia 14 kwietnia uczniowie klas VI, V i IV wraz z katechetkami przygotowali przedstawienie "Rok Miłosierdzia ze Św. Janem Pawłem II".
Zaprezentowano w nim historię życia świętej Faustyny Kowalskiej i powstania obrazu Jezusa Miłosiernego.

Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski uczniowie przypomnieli, jak ważne było to wydarzenie dla Polski i każdego chrześcijanina oraz co na ten temat mówił sam św. Jan Paweł II.

Na koniec zaproszono wszystkich do dobrego przeżycia Świętego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka.

Przedstawienie to zostało zaprezentowane również w Kościele NMP Królowej Pokoju 10 kwietnia 2016 roku.
 foto foto foto
 
Uczniowie klas piątych naszej szkoły wzięli udział w akcji przeprowadzonej przez Wirtualną Polskę " Pierwszy e-mail. Bezpieczeństwo w Internecie".
Uczniowie otrzymali certyfikat udziału w akcji. Zajęcia przeprowadziła Karolina Majchrzak.
foto
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu".
Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie", które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne.

Podczas tegorocznych obchodów DBI zwróciliśmy też uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do zdobywania informacji, nauki czy zabawy. Jednak musi pamiętać, że ponosi odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
 foto foto foto
Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym, w naszej szkole odbył się Kiermasz wyrobów wielkanocnych twórców ludowych z Opoczna.
Wyroby rękodzielnicze przykuwały uwagę odwiedzających nie tylko bogatą kolorystyką, ale także precyzją wykonania. Do nabycia były palmy, stroiki wielkanocne a także pisanki zdobione wzorami opoczyńskimi.

Uczniowie mieli również okazję obejrzenia ludowego stroju, który prezentowała jedna z twórczyń. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców.

Organizatorem była Dagmara Kołowrotkiewicz.
foto foto foto
 
Dnia 10 lutego 2016 w szkole sześciolatki z klasy  Ih i I f wraz ze swoimi wychowawczyniami przedstawiły apel pt. "Bezpieczne ferie".

Uczniowie przepięknie zaśpiewali i wyrecytowali wiersze o tematyce zimowej oraz o bezpiecznych zabawach na śniegu. Apel mogły obejrzeć dzieci z klas pierwszych i drugich oraz zaproszeni goście.

Pani Dyrektor Anna Kulisa życzyła dzieciom bezpiecznych i radosnych ferii zimowych.
foto
Uczniowie Koła Informatycznego poznali tajniki tworzenia gier komputerowych i programowania w JavaScript'cie.
Celem zabawy jest uczenie się prostych skryptów oraz programowania opartego o układanie odpowiednich bloków z poleceniami w kolejności jakiej chcemy, aby nasz postać się poruszyła lub wykonała pewną czynność. Oczywiście cała rozgrywaka odbywa się w klimacie różnych gier jak: Minecraft, Star Wars, Angry Birds, czy Flappy Birds.

W kolejnych etapach pojawiały się coraz trudniejsze cele do wykonia aby go ukończyć. Podczas wybierania i wstawiania kolejnych bloków z poleceniami uczniowie mieli możliwość podejrzenia kodu jaki jest wykonywany w tych poleceniach. Uczniowie bawili się na całego!

Kto wie, może za kilka lat usłyszymy o programach komputerowych podbijających świat, a stworzonych przez naszych uczniów? Wszystko możliwe :)
foto  foto
W ramach Międzysemestralnego Otwartego Spotkania TIK oraz z okazji Święta Ligi Ochrony Przyrody odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne na temat „Zwierzęta zagrożone wyginięciem w Polsce”.
 
Przyrodnicy z klas IV-VI przygotowali prezentacje multimedialne o wybranych zwierzętach kręgowych spośród 450-ciu zagrożonych wyginięciem na terenie Polski.

Każde wystąpienie rozpoczynało się od słów: „Opowiem Ci historię o…” jeżu, foce, jaszczurce, morświnie, wilku, kozicy, wróbelku, sowie, kozicy, wężu Eskulapie, rysiu, kozicy.

Przez 3 kolejne godziny lekcyjne zarówno klasy młodsze jak i starsze mogły posłuchać i zobaczyć jak wyglądają, gdzie żyją, co jedzą, jaki styl życia prowadzą i dlaczego są narażone na wyginięcie.  Każde opowiadanie rozpoczynało się zagadką skierowaną do dzieci, której rozwiązaniem była nazwa zwierzęcia. W świat przyrody wprowadzały słuchaczy piosenki „Kolorowym być motylem” i „Każdy kwiat to mały świat”.
 
Imprezę przygotowali nauczyciele przyrody.

 

foto foto foto foto
Nasza szkoła niesie pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują.
Tym razem nauczyciele oraz uczniowie wraz z rodzicami dołączyli do akcji zorganizowanej przez łódzkich lekarzy.
Na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci z Zaucza (na Ukrainie). Pomoc polegała na zbiórce odzieży, obuwia i zabawek.

Łódzcy lekarze w podzięce za udział w akcji przyjechali do naszej szkoły i opowiedzieli uczniom dlaczego tak ważne jest, aby nieść pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

Warto podkreslić, ze nasza szkoła zebrała więcej darów niż różne instytucje w Łodzi czy w Warszawie.
Za pomoc otrzymaliśmy pamiątkowy puchar.
 foto foto foto
 
W czasach Internetu temat zastąpienia tradycyjnych podręczników ich elektronicznym odpowiednikiem wraca coraz częściej.
Czy byłoby to dobre rozwiązanie? To zależy. Brak kilku kilogramów na plecach uczniów jest z pewnością dużą zaletą takiego rozwiązania.

E-podręczniki to kolorowe książki i interaktywne ćwiczenia. Materiały będą całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca,o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Online i offline. Na  komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach, czytnikach e-booków, tablicy interaktywnej.

Czy powinny zastąpić tradycyjny podręcznik? O tym zdecydują nauczyciele wraz z uczniami. W większości przypadków pewnie będą one ciekawym dopełnieniem lekcji.

Na zajęciach komputerowych uczniowie naszej szkoły zapoznali się z materiałami zamieszczonymi na stronie epodreczniki.pl. Reakcje mówiły same za siebie: z takich podręczników chcieliby korzystać.
foto foto foto foto
 
W dniu 18.12.1015r. wychowawca świetlicy szkolnej, Katarzyna Balcerek, inspirując się świątecznym nastrojem zorganizowała zajęcia otwarte pt.: W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja…
Na początku zajęć księżniczka Alicja opowiedziała dzieciom historię pewnego chłopca, który z niecierpliwością oczekiwał Świąt Bożego Narodzenia.
 
Następnie wychowawczyni przygotowała zadania, do których wykonania dzieci przystąpiły z wielką chęcią. Aby pomóc Mikołajowi przeniosły się w krainę fantazji, wyobrażając siebie jako elfy.
 
Przy dźwiękach świątecznej piosenki ozdabiały tajemnicze prezenty. Kolorytu zajęć dodała ekspresja taneczna Renifery ciągną sanie z prezentami.
 
Kolejnym etapem była zabawa pantomimiczno-ruchowa Podróż Mikołaja. Dzięki tej zabawie dzieci zrozumiały, że mogą jak Mikołaj obdarowywać ludzi prezentami. Lecz nie takimi kupionymi w sklepie, ale najcenniejszymi, jakimi są uśmiech, dobre słowo, pomoc, życzliwość, wyrozumiałość. Czy w związku z tym każdy może zostać Mikołajem?
 
Zajęcia świetlicowe spełniły swoje cele i sprawdziły się w trakcie realizacji. Przyczyniły się do rozwoju i wychowania dziecka oraz poczucie własnej wartości.
 foto foto foto
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia przy dźwiękach kolęd dzieci świetlicowe wraz ze swymi rodzicami ozdabiali bombki.
Ozdoby zawisły przed wejsciem do świetlicy. Piękne, prawda?
foto foto foto
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas IV-VI pod opieką pań katechetek przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły jasełka bożonarodzeniowe.
Aktorzy występujacy w przedstawieniu przybliżyli zgromadzonej publiczności historię narodzin dzięciątka Jezus. Nie zabrakło takze pięknych, polskich kolęd :)
foto
W listopadzie Mały Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę karmy na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Tryb.
Zbieraliśmy karmę suchą, w puszkach, koce, miski i legowiska.

Dnia 16 grudnia odwiedziliśmy schronisko i przekazaliśmy zgromadzone dary, w tym około 500 kg karmy.
foto foto foto
Tuż przed Świętami Bozego Narodzenia cała społeczność naszej "dwunastki" mogła podziwiać na holu głównym wystawę z przepięknymi, wykonanymi ręcznie przez uczniów, stroikami.
Wystawa wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój :)
Uczniowie klasy IIi oraz ich wychowawczyni Natalia Zielonka dołączyli się do misji łódzkich lekarzy, którzy zorganizowali akcję zbioru darów dla porzuconych, często sierot i schorowanych dzieci z południowo-wschodniej Ukrainy.
Nasi uczniowie oraz ich rodzice pokazali, że nie jest im obojętny los tych dzieci. W naszej szkole zebrano więcej darów niż na przykład w misji warszawskiej.  
foto
W naszej szkole, od kilku już lat, realizujemy Europejski Program Owoce i Warzywa w Szkole.
Głównym celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie ilości spożywanych przez nie owoców i warzyw.
Uczniowie mają również szczególną okazję poznawać zasady zdrowego odżywiania się.
Dzieci w naszej szkole utrwalają właściwe nawyki żywieniowe poprzez:
  • spożywanie owoców dostępnych codziennie, dla wszystkich uczniów szkoły,
  • porcji owocowo-warzywnych, dodatkowo otrzymywanych przez uczniów klas I-III w szkole,
  •  uczestniczenie w specjalnych działaniach edukacyjnych poświęconych zdrowemu żywieniu oraz pochodzeniu owoców i warzyw, ich wartości odżywczych.
Zajęcia edukacyjne tzw. „Lekcje zdrowia” realizowane są w formie zabaw kulinarnych i wpisane są w harmonogram działań edukacyjnych naszej szkoły.

W dniach 16 i 18 grudnia, z udziałem Dyrektora OT ARR w Łodzi - Marka Mazura, p. Adriana Rola oraz  pracowników Sekcji Informacji i Promocji OT ARR odbyły się w kl. Ic, Ih, i IIIf „smaczne lekcje zdrowia”. Wszyscy uczniowie z pełnym zaangażowaniem recytowali wierszyki o witaminach, przygotowali pyszne kanapki, smaczne koktajle i witaminowe szaszłyki.  Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak dzieciaki uwielbiają spożywać zdrowe, pełne witamin posiłki, a ich przygotowanie sprawia im niesamowitą frajdę. Na koniec  „Lekcji”, zostały wręczone „Dyplomy Uczestnictwa”  wraz z upominkami ufundowanymi przez  Agencję Rynku Rolnego.
 foto foto
Dnia 15 grudnia 2015 roku  z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole odbyło się przedstawienie dla klas II-IV, które przygotowało Szkolne Koło Teatralne pod opieką pani Joanny Stalbowskiej.

Spektakl opowiadał o tym, w jaki sposób wiele osób współcześnie spędza Święta Bożego Narodzenia, skupiając swoją uwagę na prezentach, przygotowaniach i wigilijnym menu, zapominając o tym, co najważniejsze.

Aktorzy zabrali widzów w baśniową podróż po książkach, w poszukiwaniu najważniejszych wartości w życiu człowieka, takich jak miłość, przyjaźń, rodzina

Inscenizacja pt. "Ratujmy święta" wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój i została ciepło przyjęta przez publiczność. Aktorzy zostali obsypani brawami.

Aktorzy:
  • VIb: Nadia Kaczmarek, Nikola Różycka, Julia Jerczyńska, Maria Madej, Patrycja Mikołajewska, Martyna Fabiańska, Julia Bąkowicz, Agnieszka Żak, Oliwia Jagusiak, Natalia Kalinowska;
  • VIc:  Oliwia Sperczyńska, Adrianna Brzoskowska, Natalia Depczyńska, Klaudia Wrońska
  • IIIe: Emilia Stalbowska

foto  
W ramach realizacji programu profilaktycznego „Żyję bezpiecznie - to mój wybór” funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 08.12.2015 r. przeprowadzili pogadanki z uczniami.
Uczniowie kl. IV- tych uzyskali informacje na temat przepisów ruchu drogowego. Natomiast szóstoklasiści brali udział w trzygodzinnym spotkaniu w czasie, którego przekazano im wiedzę z zakresu:
  • odpowiedzialności karnej nieletnich
  • dopalaczy, narkotyków
  • cyberprzemocy
  • kiboli.
W sobotę 12 grudnia nastąpił finał akcji „Szlachetnej paczki” przeprowadzonej w naszej szkole. Zakończył się ogromnym sukcesem.
Dzięki wszystkim darczyńcom udało nam się zgromadzić 126 paczek, w których znalazły się między innymi artykuły spożywcze, chemiczne, papiernicze, zabawki, pluszaki, odzież i obuwie, koce, pościel, kołdry, serwis obiadowy itp.

Wśród prezentów były również upominki przeznaczone dla poszczególnych członków rodziny takie jak sprzęt wędkarski, który był marzeniem jednego z chłopców, czy kosmetyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się w naszą akcję – zarówno uczniom, rodzicom jak i nauczycielom.

Paczki, które otrzymała rodzina to coś więcej niż pomoc materialna – to krzepiąca świadomość, że w tej trudnej sytuacji nie jest sama. Nasze wsparcie dało rodzinie nadzieję na lepsze jutro. To jednocześnie piękny prezent z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia.

Dyrekcja szkoły i organizatorzy akcji: Agnieszka Byczek i Magdalena Dzwonnik

Dodatkowo chcemy szczególnie podziękować za poświęcenie swojego prywatnego czasu i zaangażowanie w przygotowanie zebranych darów do „Szlachetnej paczki”, ich załadunek i transport do rodziny, rodzicom uczniów kl. IIIf: państwu Hadryś, państwu Łuczak, państwu Tokarskim, pani Skibińskiej, pani Proskurze, pani Ryszpan, pani Grab, panu Mazurowi, panu Zywertowi, panu Strzelczykowi i panu Kociołkowi oraz rodzicom kl. IIIa: pani Budzińskiej, Pani Ryszka i Pani Sobieraj.
foto foto
Uczniowie klas VI-tych brali udział w zajęciach profilaktycznych  z zakresu uzależnień behawioralnych – uzależnienie od komputera. Zajęcia przeprowadziła pani Danuta Mikuła - terapeuta uzależnień, pracownik Punktu Konsultacyjnego „Pomarańczowa Linia”
foto foto foto
W dniach 9-10 grudnia uczniowie klas I i III uczestniczyli w prelekcji pod hasłem "Edukacja dla bezpieczeństwa - bezpieczni w czasie zimy" przeprowadzonej przez p. Ninę Kołek, pracownika Urzędu Miasta, Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
W czasie prelekcji p.Nina przybliżyła uczniom zagrożenia, jakie niesie ze sobobą nadejście zimy.
foto
W dniach 7-13 grudnia obchodziliśmy Tydzień Edukacji Informatycznej Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w tych obchodach.
Na stronie https://codehs.com/, po założeniu konta przez nauczyciela, uczniowie mogli nauczyć się kodowania w różnych językach. Rozpoczęła się zabawa.

Nasi informatycy pisali algorytmy, dzięki którym pies Karel chodził, kładł piłkę oraz ją podnosił. Każda nowa lekcja rozpoczynała się filmikiem instruktażowym.

W tej całej zabawie uczniowie doszli do tworzenia funkcji. Nie jest to koniec z kodowaniem – dalej będziemy pogłębiać wiedzę i fajnie się bawić. Opiekunem grupy była Beata Pruszczyk.
 
Dnia 8 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość podsumowująca realizację programu „BEZPIECZNE ŻYCIE 2015”, w której uczestniczyło około 300 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich - przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych naszego miasta.
 
W uroczystości wzięli udział również zaproszeni goście: Wiceprezydent – p. Andrzej Kacperek, przedstawicielka Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta – p. Nina Kołek oraz przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas uroczystości odbyło się przedstawienie na temat bezpieczeństwa dzieci w domu i na ulicy, które przygotowali uczniowie ze szkół podstawowych nr 3 oraz 5. Uczniowie klas I j, II e, III a oraz III f naszej szkoły przygotowali na tę uroczystość trzy piosenki o bezpieczeństwie, które wszystkim bardzo się podobały: „Znaczki odblaskowe”, „997” oraz „998”.  Uczniów naszej szkoły przygotowały panie: Jolanta Hendrykowska, Małgorzata Wiernicka, Magdalena Dzwonnik i Agnieszka Byczek.

Podczas uroczystości pan Wiceprezydent i przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wręczyli dyplomy i piękne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta za zdobycie pierwszych trzech miejsc w konkursie „BEZPIECZNE DZIECKO – BEZPIECZNY CZŁOWIEK”.

Organizatorem konkursu był Referat Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. Koordynatorami konkursu na terenie szkoły były panie: Bożena Łopacińska i Jolanta Hendrykowska.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej na temat bezpieczeństwa dziecka na drodze w mieście i poza miastem oraz wykonanie testu wiedzy na temat bezpieczeństwa składającego się z 15 pytań, dwóch rebusów i zagadki. Na podstawie łącznej liczby punktów otrzymanych przez uczestników za pracę plastyczną i test wiedzy zostało wyłonionych trzech zwycięzców w każdej grupie wiekowej, po jednej osobie za zajęcia I, II i III miejsca.
 
 WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU DLA UCZNIÓW KLAS I – III
„BEZPIECZNE DZIECKO – BEZPIECZNY CZŁOWIEK”
 
KLASY PIERWSZE
I MIEJSCE - Patrycja Burzyńska  – klasa I a
II MIEJSCE - Nikola Pawlak – klasa I c
III MIEJSCE - Małgorzata Kaczmarek – klasa I j
 
KLASY DRUGIE
I MIEJSCE - Bartłomiej Horenda – klasa II f
II MIEJSCE - Daria Szczepanik – klasa II e
III MIEJSCE - Julia Milczarek – klasa II h
 
KLASY TRZECIE
I MIEJSCE - Iga Krawczyńska – klasa III f
II MIEJSCE - Nadia Milczarek – klasa III a
III MIEJSCE - Dominika Krystek – klasa III c
 
 
WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Wiktoria Trzcińska z klasy I a
Iga Wiśniak z klasy I b
Małgorzata Pawliszewska z klasy II c
Marta Nadajewska z klasy II e
Agnieszka Miśkiewicz z klasy  III d
foto foto  foto
W ramach nawiązywania współpracy z filią Uniwersytetu  im. Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, uczniowie klasy IIb i IIe wraz z wychowawczyniami, odwiedzili uczelnię.
 
Dzieci zwiedziły bibliotekę uniwersytecką, wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju oraz uczestniczyły w warsztatach przygotowanych przez studentów. Mile spędzone chwile zostały upamiętnione na fotografiach.
W naszej szkole został utworzony punkt wolnej książki. Damy drugie życie niepotrzebnym książkom, które uwolnione sprawią radość innym.
Każdy uczeń znalazł tam coś dla siebie. Taką książkę można było wypożyczyć do domu, a po przeczytaniu należało pozostawić ją w tym samym punkcie lub przynieść inną dla następnego Czytelnika.

Organizatorzy: Uczniowie klasy 5G
Opiekun akcji Joanna Stalbowska
foto foto
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii,  czarów, wróżb.
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Były to okazje do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Kultywując tradycje w dniu 20.11.2015 r. w godzinach 17.00 - 19.00 odbyła się zabawa andrzejkowa. Pod opieką  Joanny Stalbowskiej i Agnieszki Jabłońskiej uczniowie z klas IV – VI „przepowiadali przyszłość” swoim kolegom i koleżankom.
 foto
W ostatnim tygodniu listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z pielęgniarką szkolną Elżbietą Jagodzińską.
Pani pielęgniarka przypomniała uczniom zasady dbałości o czystość, zdrowie, profilaktykę zachorowań.

Uczniowie chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami dotyczacymi zdrowego trybu życia.
foto
Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie klas szóstych na 5 i 6 grudnia. Nasi szóstoklasiści mieli okazję poznać tajniki pracy w teatrze podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez aktorkę z łódzkiego teatru.
Po dwóch godzinach zajęć uczniowie nie tylko dowiedzieli się, na czym polega praca suflera, reżysera, aktora, dyrygenta, inspicjenta, ale też mogli sprawdzić swoje siły w tej roli.

Okazało się, że teatr to nie tylko scena i aktorzy, lecz również liczna ekipa pracowników odpowiedzialnych za prawidłowe wystawienie sztuki.

Wielu uczniów podczas zajęć odkryło w sobie talenty aktorskie.
„Bawimy ucząc – uczymy bawiąc” – pod takim hasłem odbyły się w świetlicy szkolnej warsztaty artystyczne dla wychowanków, które przeprowadził instruktor Tomasz Balcerek z Miejskiego Ośrodka Kultury.
 
Zajęcia miały formę radosnej, spontanicznej zabawy z tańcem przy wykorzystaniu metody odtwórczo-naśladowczej. Celem warsztatów było kształtowanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego oraz rozwijanie wyobraźni przestrzennej i koordynacji ruchu.

Zaproponowane zajęcia pomagają konstruktywnie rozładować emocje a także budują poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za grupę.
23 listopada w świetlicy szkolnej, odbyło się coroczne "spotkanie z historią". Uczniowie klas pierwszych spotkali się z członkiem bractwa rycerskiego p. Michałem Owczarkiem, który jest również nauczycielem historii w naszej szkole.
Dzieciom została zaprezentowana zbroja oraz broń średniowiecznego rycerza.

Wszyscy mogli poczuć na własnej skórze ciężar uzbrojenia oraz posłuchać o tradycjach rycerskich. na koniec imprezy odbył się quiz historyczny, którego zwycięzcą został Maciej Przybył - uczeń klasy Ib.
 foto
Dnia 16 listopada grupa dzieci z klas drugich ze świetlicy szkolnej uczestniczyła w zajęciach czytelniczych.
Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a poprowadziła je bibliotekarka A.Kitowska.

Zajęcia biblioteczne pt. "Legendy polskie według Wandy Chotomskiej" przybliżyły dzieciom twórczoś tej pisarki.

Uczniowie poznali też najbardziej znane legendy polskie oraz ich głównych bohaterów m.in. Warsa i Sawę, Szewczyka Dratewkę, Smoka Wawelskiego czy bazyliszka.

Opiekunem grupy była A.Olbromska.
Także nasi najmłodsi uczniowie świętowali odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W dniu 12 listopada najmłodsi uczniowie świętowali 97 rocznicę odzyskania niepodleglości. Było to uroczyste i radosne wydarzenie.

Uczniowie z klasy IIa i IIh śpiewali pieśni legionowe, przypomnieli w jakich okolicznościach Polska utraciła niepodległość i ile pokoleń walczyło o jej odzyskanie.
Nie zabrakło również akcentów wspólczesnych i humorystycznych.

Uroczystość przygotowały panie Julita Kubicka i Anna Uniszewska. Oprawę muzyczną zapewnił Dariusz Głowacki.
11 listopada świętowaliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W miejskich obchodach udział wzięła także delegacja z naszej szkoły pod opieką p. dyrektor Anny Kulisy i Tomasza Trzaskacza. Mieliśmy swoich reprezentantów także wśród harcerzy.

O godz. 10.00 w kościele oo. Bernardynów odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po eucharystii okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Krzysztof Chojniak, po czym przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
foto
11 listopada to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków. Święto Niepodległości było również uroczyście obchodzone w naszej szkole.
Uczniowie klas piątych i szóstych oraz chór szkolny zaprezentowali montaż słowno-muzyczny dotyczący rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniów do występu przygotowali:  Marzena Popielarczyk, Agnieszka Jabłońska oraz Dariusz Głowacki. 
Piątek, 23 października, był dniem wyjątkowym dla uczniów dziesięciu klas pierwszych z naszej szkoły.Tego dnia odbyła się ich ważna uroczystość - pasowanie na ucznia SP12 - Ślubowanie klas pierwszych.
Na uroczystości gościliśmy dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne  oraz rodziców i najbliższych pierwszaków.

Kolorowy wystrój sali i ubiorów stworzyły magiczną atmosferę. Po zabraniu głosu przez panią dyrektor Annę Kulisę i odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego, rozpoczęła się długo oczekiwana chwila: ślubowanie pierwszoklasistów:
 
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
Będę szanował nauczycieli i rodziców.
Będę uczył się tego co piękne.
Będę kochał swoją ojczyznę

Po ślubowaniu rozpoczęła się część artystyczna. Każda klasa wyrecytowała pięknie wierszyki oraz zaprezentowała układ taneczny. Profesjonalizm młodych uczniów i olbrzymie zaangażowanie zrobiły na publiczności duże wrażenie i został nagrodzony gromkimi brawami.
 
24 października 2015 w naszej szkole odbył się X Jesienny Zlot Szkolnych Kół PTSM, w którym udział wzięły drużyny ze szkół nr 5, 16 oraz 12.
Drużyny zwiedziły zabytkowe kościoły: ewangelicko-augsburski oraz cerkiew prawosławną. Następnie odbył się konkurs wiedzy na ten temat. Drużyny mogły pokazać także swoje umiejętności wokalne w konkursie piosenki turystycznej.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody: plecaki, saszetki, pen drive, parasole z logo PTSM oraz przybory szkolne i ksiażki sponsorowane przez WFOŚ.
To już w naszej "dwunastce" tradycja! Z inicjatywy nauczycieli anglistów z okazji święta Halloween na holu głównym można było oglądać wystawę przepięknych dyni wykonanych przez uczniów.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży i odwiedzających naszą szkołę gości.

Trzeba przyznać, że naszym uczniom nie brakuje pomysłowości i braku zaangażowania.

Opiekunami wystawy były: Zofia Olczyk, Aleksandra Lesiak i Ewa Kozłowska.
Nie każdy wie, że nasza placówka dysponuje kilkunastoma tablicami interaktywnymi wykorzystywanymi na różnych zajęciach lekcyjnych.
W październiku i listopadzie wszyscy uczniowie klas pierwszych poznają zasady działania Piotrkowskiej Platformy E-Learningowej.

Jak widać na zdjęciu, kolorowe ćwiczenia bardzo im się spodobały :)
foto
Dnia 22 października odbyło się spotkanie wychowanków świetlicy z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej.
Uczniowie klas pierwsych i drugich wzięli udział w pogadance na temat pracy strażaków oraz zasad bezpieczeństwa.

Dzieci zaliczyły test wiedzy strażackiej. Ponadto miały możliwość obejrzenia i wypróbowania sprzętu z wozu technicznego. Na koniec nasi goście pożegnali nas bardzo donośnym dźwiękiem sygnału alarmowego :)
foto
W dniach 20-21.10 uczniowie klas trzecich poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Spotkanie poprowadziła p.Marta Woźniak-Ressel, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
foto
W dniach 02, 09 i 16 października 2015r. uczniowie klas V – tych brali udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez terapeutę uzależnień Punktu Konsultacyjnego „Pomarańczowa Linia” panią Danutę Mikuła.
Uczniowie zostali również poinformowani o działalności Punktu Konsultacyjnego "Pomarańczowa Linia" oraz otrzymali długopisy z numerami telefonów bezpłatnej infolinii.

Podczas dwugodzinnych zajęć realizowany był program profilaktyczny „Jestem O. K.!”
foto
foto14 października w związku z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel, na który zaproszeni zostali wszyscy nauczyciele naszej szkoły.

Najpierw głos zabrała p.Dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała swojej kadrze pedagogicznej za całoroczny wkład pracy i zaangażowanie w podnoszenie jakości pracy szkoły.

Po części oficjalnej nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście obejrzeli humorystyczne przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Było mnóstwo zabawy i humoru. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem apelu:
W piękny, słoneczny dzień 30 września w Ośrodku Kongresowo - Szkoleniowym Magellan w Bronisławowie odbył się coroczny biwak integracyjny uczniów klas czwartych oraz ich wychowawców.
To już stały element naszej pracy wychowawczej  od kilkunastu lat.

Celem biwaku było przełamanie strachu uczniów związanego z przejściem z klasy trzeciej do czwartej oraz zintegrowanie się klasy z wychowawcą oraz innymi nauczycielami.

Wśród atrakcji mieli do dyspozycji: park linowy, basen, paintball, rozrywki sportowe, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Niektórzy skorzystali także z okazji i nazbierali grzybków do domu :) Dodatkową atrakcją były obchody Dnia Chłopca.

Nasi uczniowie o fantastycznych humorach wrócili do Piotrkowa :)
foto foto foto foto
W naszej szkole uczniowie przygotowywali wystawę poświęconą krajom UE: charakterystyczne przedmioty, zdjęcia najpiękniejszych, znanych budowli.
''Każdy język obcy daje ci nowe życie;
jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz''


To czeskie przysłowie jest jednym z haseł Europejskiego Dnia Języków obchodzonego w krajach Unii Europejskiej już po raz dwunasty w dniu 26 września.

Jego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym - posiada 23 języki urzędowe oraz wiele języków regionalnych!!!

Każdego roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane  Dniem Języków: przedstawienia, zabawy. koncerty, kursy językowe, programy telewizyjne.

W naszej szkole uczniowie pod kierunkiem Agaty Kabzińskiej, Ewy Kozłowskiej i Agnieszki Faryś przygotowywali wystawę poświęconą krajom UE: charakterystyczne przedmioty, zdjęcia najpiękniejszych, znanych budowli.

Jak zawsze wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem.
powrót