Wydarzenia z roku szkolnego 2021/2022

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
wydarzenia
Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny!
Wypoczęci, stęsknieni, uśmiechnięci  - tak wyglądali uczniowie w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/22. Z powodu pandemii to pierwsze powakacyjne spotkanie było inne niż zawsze.
W maseczkach, zachowując reżimy sanitarne, uczniowie powrócili do szkoły i spotkali się z koleżankami i kolegami z klasy oraz wychowawcami. 

W hali naszej szkoły pani dyrektor Anna Kulisa wraz z wychowawcami klas pierwszych przywitała uczniów wstępujących w progi naszej szkoły. Uśmiechnięte, choć troszkę wystraszone buźki :) Jesteśmy przekonani, że bardzo szybko zaaklimatyzujecie się w naszej szkole i przeżyjecie wspaniale chwile. 
foto foto foto
Sprzątanie Świata 2021
W  weekend (17-19 września) wzieliśmy udział w wielkim finale akcji. „Sprzątanie świata – Polska”.
To wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło Myślę, więc nie śmiecę. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
 
Od 1994 roku, w trzeci weekend września prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwane są i w miarę możliwości usuwane dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów.

Zachęcamy wszystkich do posprzątania swojego kawałka Małej Ojczyzny! W czystym otoczeniu żyje się przyjemniej.
plakat

19 X - Światowy Dzień Emotikonek
19 września 1982 r. po raz pierwszy użyto emotikona. Był to znaczek :-). Od tego czasu emotikony przeszły istną rewolucję. Na całym świecie pomagają internautom wyrażać emocje.
Emotikony mają bogata historię. To pomysłowy sposób użycia standardowych znaków na klawiaturze w taki sposób, aby obrócone o 45 stopni przypominały mimikę ludzkiej twarzy. 

Samo słowo emotikon powstało z połączenia angielskich słów emotion oraz icon, czyli emocje i ikona. 

Uczniowie naszej szkoly też włączyli się w świętowanie i programie graficznym narysowali swojego ulubionego emotikona :)
foto foto foto foto
51.  Pieszy Rajd Prażonego Ziemniaka
Dnia 25 września odbył się 51. “Pieszy rajd prażonego ziemniaka”, którego organizatorem jest oddział PTTK w Piotrkowie Trybunalskim.
Trasa rajdu prowadziła po ulicach naszego miasta, nie mogło więc zabraknąć uczniów naszej szkoły.

Placówkę reprezentowały klasy VII a, VII c i VII f. Podczas wędrówki, uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć i rozpoznać pomniki i tablice pamiątkowe związane z miastem. Impreza przebiegała w miłej atmosferze, uczniowie poznali wiele ciekawych faktów związanych z historią miasta, którą przybliżył przewodnik.

Zakończenie rajdu odbyło się w restauracji “U Meckiera” gdzie każdy z uczestników otrzymał porcję prażonych ziemniaków oraz pamiątkowe magnesy i dyplom dla drużyny.
 
Opiekunem na rajdzie była Magdalena Fiktus.
foto foto

Dzień Kropki w SP 12
15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to dzień kreatywności, odwagi i zabawy.
W naszej szkole uczniowie klasy 3e wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Fabiańską od samego rana świętowali ten dzień. Na początku odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na podstawie książki "The Dot" Petera Reynoldsa. Następnie pogadanka o filmie, a na koniec dnia uczniowie wykonali przepiękne prace wykazując się ogromną kreatywnością.

Materiały zostały udostępnione przez WODN w Piotrkowie Tryb., za co bardzo dziękujemy Agnieszce Czarczyk.
foto foto foto foto

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej, korzystają z uroków pięknej, jesiennej pogody. Pogodne dni wykorzystujemy na gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Dzięki temu integrujemy zespół świetlicowy i kształtujemy ogólną sprawność, a przede wszystkim pozytywnie wpływamy na poprawę samopoczucia i kondycji fizycznej. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele takich pięknych, słonecznych dni i okazji do zabaw na placu.
foto foto
 
Europejski Dzień Języków Obcych
 „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem” - Ten cytat w pełni oddaje ideę Europejskiego Dnia Języków, obchodzonego 26 września od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
. Celem tego święta jest propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz promowanie wielojęzyczności wśród  Europejczyków. W tym roku EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW ma swoje 20 urodziny.

W naszej szkole  obchodziliśmy to święto 27 września. Tego dnia uczniowie klas 4-8 mogli ubrać się w barwy  kraju, który wcześniej wylosowali, mieli również okazję obejrzeć wystawę plakatów prezentujących takie kraje europejskie jak: Węgry, Czechy, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Francja, Włochy.

Ponadto uczennice klasy 8a, przeprowadziły w klasach 4-8 europejski quiz językowy, a za prawidłowe odpowiedzi klasa otrzymywała punkty w konkursie „Klasa Roku”.

W tym dniu gościła w naszej szkole Pani Monika Wiórek, przedstawicielka Europe Direct w Piotrkowie Tryb., która przeprowadziła bardzo interesujące zajęcia połączone z quizem na temat krajów europejskich. W ramach obchodów tego święta ogłoszono także konkurs, dla uczniów klas 6-8, na zilustrowanie wybranego przysłowia europejskiego. Uczniowie klas 7-8 mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat języków europejskich w konkursie organizowanym przez Europe Direct. Konkurs miał formę testu przeprowadzonego online, wzięło w nim udział 30 uczniów naszej szkoły. Wyniki obydwu konkursów zostaną ogłoszone wkrótce.

Organizatorzy Europejskiego Dnia Języków: E.Kozłowska, A.Czarczyk, A.Faryś.
foto foto foto foto foto
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W środowe przedpołudnie, 29 października 2021r., czytelnia szkolna zamieniła się w magiczne miejsce. Piękna, niepowtarzalna jesienna sceneria, tajemnicza polana z bogatym podszyciem leśnym, niecodzienna muzyka relaksacyjna.
Ogólnopolski „Dzień Głośnego Czytania", obchodzony 29 września, ma już kilkuletnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie poczucia własnej wartości, pogłębianie więzi między rodzicami i dzieckiem, wyrabianie nawyku czytania, zdobywania wiedzy czy wzbogacanie słownictwa.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się doskonałą okazją do zaproszenia uczniów klas do biblioteki szkolnej.

W rolę lektorów wcielili się: uczniowie klas pierwszych i drugich, nauczyciele świetlicy szkolnej, wychowawcy klas I– II oraz nauczyciele bibliotekarze. Do głośnego czytania wybrane zostały utwory Małgorzaty Strzałkowskiej, Marii Kownackiej, Grzegorza Kasdepke.

Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozbudzenia i poszerzenia zainteresowań czytelniczych uczniów.
foto foto foto
 
14X - Dzień Edukacji Narodowej
 14 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
Z tej okazji uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności podczas programu artystycznego na uroczystej akademii.
Nie zabrakło przepięknych piosenek, utworów wykonanych na instrumentach muzycznych, czy humorystycznych scenek.

Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych uczniów oraz za aktywne promowanie szkoły w regionie.  Nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniami.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów apelu:
 foto foto foto foto foto foto
Lapbooki w 3b
Uczniowie klasy IIIb wykonali lapbooki o warstwach lasu. Powstawały one dzięki przygotowanym przez uczniów i ich rodziców materiałów. 
Dzięki nim mogli powtórzyć i utrwalić wiadomości o lesie. Uczniowie najważniejsze treści, chowali w własnoręcznie wykonane koperty lub papierowe skrytki.

Na kolejnych stronach lapbooka znalazły się następujące treści: warstwy lasu, drzewa, rośliny, grzyby, zwierzęta oraz korzyści płynące z lasu.

Lapbook jako metoda pracy był nie tylko wspaniałą okazją do kształtowania wiedzy o lesie, ale także możliwością zabawy i kreatywnego myślenia podczas nauki. 

 Wychowawca:  Magdalena Dzwonnik.
foto foto foto
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Komendzie Policji
W związku z realizowanymi w placówkach edukacyjnych obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim przy współudziale Mediateki, włączyła się do akcji czytania dzieciom bajek zakończonych morałem, w ramach działań profilaktycznych.
Delegacja pierwszoklasistów  z klasy I e pod opieką pani Sylwii Skórkowskiej przyłączyła się również do akcji.

Komendant policji wraz ze swoimi współpracownicami czytali uczniom fragmenty z książek Grzegorza Kasdepke: „Kacperiada” i „Mam prawa” oraz Renaty Piątkowskiej: „Opowiadania dla przedszkolaków”. 

Spotkaniu towarzyszyły zabawy z dźwiękami, rozmowa o prawach i obowiązkach dzieci, a na zakończenie uczestnicy rysowali portrety pracowników policji. Ideą tych działań była promocja lektury i głośnego czytania  oraz rozwijanie wyobraźni dzieci.
foto foto
 
Ślubowanie Klas Pierwszych
 Środa, 13 października, była wyjątkowym dniem w naszej szkole. Do grona uczniów naszej szkoły dołączyli pierwszoklasiści. 
Przybyłych uczniów przywitała ciepłymi słowami Pani dyrektor Anna Kulisa. Dzieci wraz z wychowawcami zaśpiewali hymn państwowy.
Najważniejszym elementem uroczystości było ślubowanie uczniów:
 
„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”

Następnie Pani dyrektor i wychowawca  pasowali wieeeelkim ołówkiem pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.  Witamy w gronie SP12!
foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto
 
Międzynarodowy Tydzień Kodowania w SP12
W dniach od 9 do 24 października uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły włączyli się w Międzynarodowy Tydzień Kodowania #CodeWeek2021 wspólnie z 84 krajami świata.
Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

Nasi uczniowie rozwiązywali zadania programistyczne przy pomocy poleceń blokowych code.org: Minecraft, Star Wars, czy Else. Jak co roku było dużo zabawy i programowania :)
foto foto foto
 
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Zgodnie z tradycją, w dniach od 21.10.2021r. do 22.10. 2021r., w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.
Uczniowie zapoznali się m. in. z regulaminami obowiązującymi w bibliotece: Regulaminem Wypożyczalni, Regulaminem Czytelni, Regulaminem Multimedialnego Centrum Informatycznego.

Pierwszoklasiści zmierzyli się również z baśniowymi zagadkami przygotowanymi przez nauczycieli bibliotekarzy. Na zakończenie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę. Wszystkim czytelnikom życzymy znakomitych przygód w świecie książek.
foto foto foto
 
Code Week 2021 w 2c
Uczniowie klasy 2 c włączyli się w Międzynarodowy Tydzień Kodowania w dniach 9 do 24 października 2021r.
Nauka kodowania poprzez zabawę to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności.

Kodowanie obrazków a następnie odkodowywanie ich po współrzędnych, wykorzystanie  maty do kodowania, odtwarzanie wzorów i tworzenie mozaiki z kolorowych kubeczków, układanie ciągów logicznych  to tylko niektóre aktywności, z którymi nasi uczniowie zapoznawali się wchodząc w świat programowania.

Dzieci poznały również czym jest szyfrowanie. W praktyczny sposób wykorzystywały szyfr podstawieniowy i zegarowy.

Wszyscy uczniowie biorący udział w wydarzeniach związanych z kodowaniem otrzymali certyfikaty udziału.
foto foto foto
 
Halloween w SP12
Halloween to amerykańskie święto duchów, a jego słowiańskim odpowiednikiem są Dziady obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada.
Właśnie w tych dwóch listopadowych świętach uczennice klasy 8b znalazły inspirację na piątkową kreację do szkoły.
foto
 
Kodowanie na ekranie
Uczniowie klasy III b wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą.

Opiekun: Magdalena Dzwonnik
foto foto
11 listopada w świetlicy szkolnej
11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej również przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.
W czasie zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski poprzez legendy o naszym państwie oraz zapoznawały się z sylwetkami  ważnych postaci historycznych. Zajęcia były wzbogacone historycznymi informacjami o tworzeniu naszego państwa po wielu latach niewoli.

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli  naszej państwowości. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w powyższych zajęciach.
foto foto
 
SP12 z europejskim certyfikatem
Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się 14 900 wydarzeń, co  dało nam 3. miejsce na europejskim podium. Nasza dwunastka, jak każdego roku, aktywnie się włączyła w te  obchody.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

W tym roku CodeWeek trwał od 9 do 24 października. W tym czasie nasi uczniowie programowali z Minecraftem, Star Wars, czy Elzą. Nie zabrakło też programowania bez udziału komputera. O działaniach pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. 
foto
 
16 XI - Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.
Wychowawcy klas młodszych i starszych w sposób przystępny dla poszczególnych grup wiekowych poprowadzili z uczniami pogadanki.

W klasie 3e odbyły się warsztaty, czego efektem jest gazetka klasowa.

Na korytarzu pojawiła się gazetka związana z tolerancją przygotowana przez uczennice klasy 6c pod kieunkiem Eweliny Siniarskiej. 

Dla całej społeczności szkolnej był to czas na zastanowienie się nad swoją postawą wobec innych, wymiany poglądów oraz przezwyciężania stereotypów i uprzedzeń.

Pamiętajmy - TOLERANCJA to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szanujmy się nawzajem.
foto foto
 
Uroczysty apel z okazji Dnia 11 Listopada
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data, symbol miłości ojczyzny,  walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 
Dla upamiętnienia 103 rocznicy,  młodsi uczniowie klasy I e i III b przygotowali uroczysty apel,  podczas, którego nie zabrakło wierszy i piosenek patriotycznych. Wszystko po to, aby wtłoczyć w młode serca uczucia do własnego kraju. 

Opiekunowie: Sylwia Skórkowska, Magdalena Dzwonnik.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami apelu. 
 
 foto foto foto
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Po raz kolejny postanowiliśmy, w sposób szczególny, uczcić to święto w klasach pierwszych. W dniu 25 listopada 2021 roku misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci przybyli wraz  z uczniami do szkoły na biblioteczne przyjęcie.
Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia, zachęcanie do czytania literatury dziecięcej oraz poszanowanie zabawek. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci, przyjacielem-powiernikiem największych sekretów.

Atrakcją spotkania była wystawka maskotek oraz książek o misiach i niedźwiadkach, film o przygodach Kubusia Puchatka, zabawy przeplecione opowieściami o najsłynniejszych pluszowych misiach występujących w literaturze, filmach animowanych, np.: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Paddington. Przypomnijmy, że święto ustanowiono  w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki.

Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w listopadzie 1902 r. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt - wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia,  Clifford Berryman, uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek, Morris Mitchom.

Zainspirowany tym wydarzeniem,  uzyskując specjalne pozwolenie prezydenta, rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy.
Imprezę czytelniczą przygotowali nauczyciele bibliotekarze.
foto foto foto
 
Andrzejki w świetlicy szkolnej
30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczne miejsce, gdzie zgodnie z tradycją, odbyły się ciekawe wróżby i zabawy.
Najpierw podopieczni świetlicy  poznali historię andrzejkowych tradycji, a potem uczestniczyli we wróżbach i staropolskich zabawach. Uczniowie doskonale wiedzieli, że nie należy traktować andrzejkowych wróżb zbyt poważnie, a wróżenie to przede wszystkim dobra zabawa. Właśnie taką zabawę mieli okazję przeżyć i świetnie się bawić.

Opiekunowie: A. Olbromska, A. Wolska.
foto foto foto foto
 
Zabawa Andrzejkowa 2021
Jak co roku, ostatniego dnia listopada nadchodzi magiczna noc, kiedy to świat realny łączy się ze światem magii, czarów… oraz wróżb. To noc andrzejkowa, która jest wspaniałą okazją do cudownej zabawy.
Klasy  1-3 wraz z wychowawcami uroczyście obchodzili andrzejkowy dzień zabaw.

Poprzebierani uczniowie z  zaciekawieniem słuchali tradycji związanych z wieczorem andrzejkowym. Dużą radość sprawiły im przygotowane przez Rodziców przysmaki, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wróżby. Można było  poznać np. swój przyszły zawód, imię ukochanego czy ukochanej lub wylosować ciastko z wróżbą.

Podczas zabawy śmiechu było co niemiara , a panująca atmosfera była pełna magii. 
foto foto  foto
 foto foto  foto
Mikołajki w SP12
6 grudnia, jak każdego roku, w naszej szkole zaroiło się od Mikołajów, Mikołajek, reniferów czy elfów. A to wszystko za sprawą Dnia Mikolaja. 
Korytarze również zmieniły swój wygląd. Wszyscy poczuli zbliżające się  Święta Bożego Narodzenia .
W wielu klasach zagościł Mikołaj, który obdarowywał grzecznych uczniów drobnymi prezentami i słodyczami.

Mikołajki obchodzone są na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.
foto  foto foto foto
 
Mikołajkowo-świątecznie w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna również przybrała barwy świąteczne. Książeczki o tematyce świątecznej już czekały na swoich czytelników. 
foto foto
 
Zaczytana w świątecznym klimacie dwunastka
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia nauczyciele bibliotekarze zaproponowalifoto czytelnikom, aby poczuli wyjątkowy, magiczny bożonarodzeniowy klimat, najpiękniejsze opowieści pod choinkę.
Jak pracuje święty Mikołaj - Alan Snow
Opowieść wigilijna - Charles Dickens
Historie pod choinkę - przekł. z ang. Justyna Przybyłowska
Gwiazdka Kubusia Puchatka
Mikołajkowe historie - Michaelis Antonina
Gwiazdkowe opowieści- Andrzej Grabowski
Opowieści świąteczne - Agnieszka Hajer
Zaczarowane Boże Narodzenie - Edyta Wygodnik
Najpiękniejsze świąteczne opowieści- Agnieszka Misiaszek
Bajkowe święta - Agnieszka Misiaszek
Święty Mikołaj na Gwiazdkę – Jan Twardowski
Nadchodzą Święta - Agnieszka Skórzewska
Opowieści pod choinkę - Istvánné Csendes, G. TOT Gábor Tóth
 
Jasełka bożonarodzeniowe
Uczniowie klas: 2b i 2d wraz z wychowawczyniami: Beatą Marendziak i Katarzyną Poterałą zpraszają do obejrzenia montażu słowno-muzycznego pt. "Kolędnicy".
Przedstawienie nawiązuje do ludowej tradycji odwiedzania gospodarstw z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali podarunki w postaci jedzenia i pieniędzy. 
 

foto foto foto foto foto
 
Spędzamy wspólnie czas w świetlicy
Gry i zabawy rozwijające logiczne myślenie, jak również zabawy konstrukcyjno-manipulacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem naszych wychowanków. Ta niezwykle ciekawa forma spędzania czasu wolnego kształtuje między innymi: myślenie, pamięć i uwagę.
W grach i zabawach stolikowych może brać udział dwoje lub więcej dzieci, ale są również gry, w które mogą grać pojedyncze osoby. W naszej świetlicy każdy uczeń może skorzystać z różnorodnych gier takich jak: warcaby, szachy, bierki, chińczyk, kalambury, scrabble,  uno i innych, a także klocków typu: lego, rurki 3D, drewnianych, magnetycznych i innych.

Poprzez tak spędzany czas kształtują się pewne normy postępowania czy zachowania, np. koleżeńskość, przestrzeganie zasad, umiejętność godzenia się z przegraną, dobrze przygotowują do funkcjonowania w pozaszkolnym środowisku.
foto foto foto
Zajęcia czytelnicze dla klas pierwszych
Biblioteka szkolna po raz kolejny w swoich progach gościła „pierwszoklasistów”.

Nadrzędnym celem spotkań, które odbyły się w dniach18.01.2022r. i 20.01.2022r., było propagowanie czytelnictwa oraz ukazanie radości, jakie przynosi samodzielne czytanie. Uczestniczące w zajęciach dzieci wysłuchały pięknych opowieści  z książki „Pierwsze abecadło”, zawierającej teksty polskich autorów dziecięcych, m.in.: Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej, Rafała Kosika, Aleksandra Fredry, Jana Twardowskiego, Doroty Terakowskiej , w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej.

Brały aktywny udział w quizach i zabawach.

Na zakończenie każdy uczeń otrzymał Wyprawkę Czytelniczą.  Bezpłatne zestawy materiałów otrzymała biblioteka szkolna w ramach ogólnopolskiej akcji „Mała książka - wielki człowiek”.
foto foto
Przygotowania do finału WOŚP
W niedzielę wychowankowie SP12 z klas VIII i VII wyruszyli z puszkami na ulicę naszego miasta, aby wziąć udział w 30 finale WOŚP. Wsparli ich uczniowie z klasy 4a, którzy z ogromnym zapałem włączyli się w przygotowania do wielkiego finału  WOŚP i spakowali niezbędne pakiety dla swoich starszych kolegów  wolontariuszy.
foto foto
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie klasy Ie i IIIb uroczyście świętowali  Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały  krótki występ artystyczny  oraz piękne laurki, prezenty i życzenia.
Nasi Kochani Dziadkowie nie mogli nas odwiedzić w szkole, ale dzieci nie zapomniały o tych wyjątkowych członkach naszych rodzin.

Opiekunowie: Sylwia Skórkowska i Magdalena Dzwonnik.
foto foto
Czy jesteś dobrym przyjacielem?
Drodzy Uczniowie! Podczas nauki w szkole i nauki zdalnej pamiętajcie, że na przyjaciela zawsze można liczyć. Każdy z Was może być dobrym przyjacielem.
Szczera rozmowa, serdeczne słowa, pomoc w nauce, wzajemne wspieranie się to w dzisiejszych czasach bezcenne i szczególnie potrzebne zachowania  wobec innych.

Przypominamy, co to znaczy być dobrą przyjaciółką i dobrym przyjacielem...
foto
Graliśmy z WOŚP
W niedzielę 30 stycznia odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulice Piotrkowa wyszli wolontariusze SP12 z charakterystycznymi puszkami.
Mimo deszczu i wiatru wszystkim dopisywał humor.

Dzięki ochotnikom DWUNASTKA ma swoją cegiełkę, a cel był szczytny, bo w tym roku pieniądze są zbierane na sprzęt medyczny dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
foto foto foto foto
Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
8 lutego w całej Europie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Święto to jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Nasza szkoła, jak każdego roku, włączyła się w akcję. Nauczyciele informatycy przeprowadzili pogadankę z uczniami dotyczącą ochrony danych osobowych w sieci,  sposobów zabezpieczenia sprzętu przed włamaniami i wirusami oraz postępowania z hejterami.

W ramach akcji uczniowie wykonali plakaty dotyczące bezpieczeństwa w Internecie za pomocą programów Gimp i MS Paint. Najciekawsze prace prezentujemy poniżej.
foto foto foto
Bezpieczne ferie - przedstawienie

Uczniowie klas: 2a i 2c wraz z wychowawczyniami: Ewą Grzelczak i Sylwią Kowalską zapraszają do obejrzenia apelu pt. "Bezpieczne ferie zimowe".
​Drodzy nauczyciele i drogie dzieci z okazji rozpoczynających się ferii zimowych w naszym województwie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. 

Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których  przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych. 


foto foto foto
Klasa 1e na spotkaniu w MOK-u
Dnia 3 lutego 2022 roku uczniowie klasy 1e  po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do MOK-u na spotkanie teatralne z cyklu Edukacja Bajeczna  "CZYTAM PIERWSZA KLASA". 
„O słodkiej królewnie i pięknym księciu” to familijny spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Malutki z Łodzi .Barwna opowieść o pięknej miłości królewny i księcia niesie przesłanie o tym, że o każdą relację między ludźmi trzeba dbać. W pięknej oprawie plastycznej, przy dźwiękach specjalnie do spektaklu skomponowanej muzyki, aktorki posługując się teatralnymi lalkami snuły opowieść pełną zwrotów akcji i proponowały  dzieciom różne jej zakończenia. Motto spektaklu stanowił  fragment finałowej piosenki:

„Troszczmy się o swych przyjaciół
i bądźmy dla siebie mili,
wtedy na skrzydłach radości
będziemy się unosili!” 

Celem wycieczki było rozbudzenie u dzieci zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami, oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.

Po powrocie z przedstawienia  uczniowie chętnie wcielali się w role aktorów oraz stworzyli piękne prace plastyczne.

Opiekun grupy: Sylwia Skórkowska
foto foto
Szkolne Dni Solidarności z Ukrainą
W dniach 8, 9, 10 marca w naszej szkole zorganizowane zostały Szkolne Dni Solidarności z Ukrainą.
W związku z tym:
Uczniowie ubrali się w tych dniach na niebiesko-żółto lub przypieli emblematy w kolorach flagi ukraińskiej,
 
Wychowawcy klas przeprowadzili na swoich lekcjach pogadanki z uczniami nt. "Nasz protest wobec działań wojennych na świecie". Efektem końcowym każdych zajęć było wykonanie grupowo/klasowo plakatu z hasłem wyrażającym sprzeciw wobec działań wojennych, jakie toczą się obecnie. Wykonane plakaty zostały rozwieszone na holu głównym szkoły, a na zewnątrz budynku wspólny protest wyrażony poprzez hasło: "Nie dla wojny".
 
W klasach młodszych odbyły się lekcje, podczas których uczniowie poznają kulturę ukraińską (język, bajki, piosenki itd.)
 
Uczniowie wykorzystując cyrylicę podejmowali próby pisania swoich imion,
 
Zorganizowany został kiermasz wytworów własnych uczniów. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z Ukrainy
 
Ww tych dniach stołówka szkolna serwowała dania kuchni ukraińskiej (barszcz ukraiński, bliny)
foto foto foto foto foto foto
   foto foto foto foto 
"Pi razy drzwi" - ważenie ziaren
Liczba π jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π.
Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby π, czyli 3.14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień).

Podczas każdej przerwy w holu szkoły zadaniem uczniów było odmierzenie „na oko” ziaren, następnie sprawdzenie tego na wadze. Wygrał uczeń, którego waga ziaren była najbliższa liczbie 314 g. Konkurencji towarzyszyły niezwykłe emocje. Podczas przerw stoisko z wagami było oblegane przez uczniów. Zadanie wydawało się niemożliwe do wykonania. Ileż było radości i oklasków,  gdy waga odmierzonych ziaren wskazała dokładnie 314g.  

Za organizację zabawy dziękujemy uczniom klasy 7a i 7c.
foto
Klasa 8c w Mediatece
11 marca klasa 8c wraz z wychowawcą uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Mediatece, prowadzonych przez wykładowców Politechniki Częstochowskiej.
Zajęcia dotyczyły drukowania 3d czyli procesu wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu.

Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas skanowania różnych przedmiotów.

Zajęcia dały też możliwość poznania niekonwencjonalnej pracy inżyniera produkcji i technologii materiałów.
foto foto
Spotkanie z historią w świetlicy
25 marca w świetlicy szkolnej odbyło się "spotkanie z rycerzem” ze Stowarzyszenia Strefa Historii. Naszym gościem był Michał Owczarek - nauczyciel historii i członek bractwa rycerskiego.
 
Uczniowie poznali obyczaje, tradycje i zasady kodeksu rycerskiego obowiązujące w epoce średniowiecza.

Zaprezentowany został ekwipunek rycerza, a dzieci mogły zapoznać się z nazwami poszczególnych części zbroi rycerskiej.

Największym entuzjazmem i zainteresowaniem cieszył się czas przymierzania niektórych elementów stroju rycerza.
foto foto
Do naszej szkoły zawitała Pani Wiosna
Uczniowie kl. Id, Ie i III b postanowili ją pięknie powitać i z tej okazji  przygotowali krótki występ artystyczny. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły radośnie na powitanie wiosny. Wszystkim dopisywał dobry humor. Było kolorowo, głośno i  wesoło.

Opiekunowie: Sylwia Skórkowska, Agnieszka Byczek, Magdalena Dzwonnik

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów przedstawienia:
foto foto foto foto fotofoto
Dzień Bez Plecaka
Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach.
Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną.

Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci.

W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak kreatywnie i pomysłowo podeszli do tego święta uczniowie naszej szkoły 😊
foto foto foto
 foto foto foto 
 
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.

Przypomnijmy, że symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. Tego dnia najmłodsi uczniowie klas 1-3 i ich nauczyciele ubrali się na niebiesko oraz przynieśli niebieskie balony.

W klasach 1-3 zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Odbyła się projekcja filmu o autyzmie, przeprowadzono pogadankę, wspólne tworzenie plakatu. Poprzez takie działania chcemy uświadamiać naszych uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie.

Naszym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy oraz uświadamianie, czym jest autyzm, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc i jak być empatycznym.

Dzień autyzmu, daje nam Nauczycielom, okazję do tego, aby przekazywać całemu zespołowi klasowemu, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem!

Opiekunowie: Katarzyna Fabiańska, Magdalena Dzwonnik, Sylwia Kowalska, Beata Marendziak
foto foto
Las w słoiku
Dziecięca fantazja nie zna granic. Kilka patyków, mech, roślinki, kamyczki i trochę ziemi  i  klasa III b stworzyła własny mikroklimat w słoiku.  Wszyscy byli zachwyceni tym, że  można wykonać tak fantastyczne ozdoby.
W czasie zajęć uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne, w przyjemny sposób poznawali i zgłębiali rozwój roślin w przyrodzie, dowiedzieli się w jaki sposób pielęgnować rośliny domowe oraz jak wykonać samodzielnie według wskazówek las w szkle.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części teoretyczną i praktyczną, które wzajemnie się przeplatały aby skupiać uwagę uczniów na przedmiotach, o których opowiadaliśmy. Z części praktycznej efektem pracy był samodzielnie wykonany las w słoiku, kreatywnie przyozdobiony. Krok po kroku pod okiem nauczyciela samodzielnie komponowali swój miniaturowy las. Każdy z uczestników stworzył niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycję, która będzie ozdobą jego domu.

Ponadto uczniowie w ciekawy i niekonwencjonalny sposób mogli rozwijać swoje zdolności plastyczne i percepcyjne w trakcie wykonywania pracy.

Warsztaty zorganizowała  Magdalena Dzwonnik
foto foto foto
 
Wzruszający apel: Katyń 1940 - Pamiętamy!!!
W poniedziałek 11 kwietnia 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. Piękny spektakl słowno-muzyczny z  elementami multimedialnymi zaprezentowali  uczniowie klas siódmych i ósmych pod kierunkiem historyka Agnieszki Zielonki.
Wsłuchując się w opis historyczny zbrodni katyńskiej, nie sposób nie zauważyć, jak bardzo jest to wszystko aktualne w kontekście wojny w Ukrainie. Jakby historia niczego ludzi nie nauczyła…

Doskonale ten smutny realizm oddają słowa z piosenek: "Czerwone maki na Monte Cassino": 
"Wolność krzyżami się mierzy
 - historia ten jeden ma błąd"

oraz Agnieszki Osieckiej (słowa) i Jerzego Satanowskiego (muzyka):

"Historio, Historio
Ty żarłoczny micie.
Co dla Ciebie znaczy
Jedno ludzkie życie?

Zapraszamy do galerii oraz do obejrzenia fragmentów apelu:
 

foto foto foto
 foto foto
Zajęcia terenowe w Kole
Dnia 7 kwietnia uczniowie klas 7 d i 7 i uczestniczyli w zajęciach terenowych w Leśnej Osadzie Edukacyjnej i Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole.
Dzięki gościnności leśniczego leśnictwa Proszenie p. Rafała Filipczaka uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat czworonożnych i skrzydlatych mieszkańców ośrodka.

Szczególnie duże wrażenie wywarły: łosie, jelenie, bielik, puchacz i jastrząb gołębiarz. Ponadto duże zainteresowanie wzbudziła liczna grupa bocianów, które nie były w stanie odlecieć na zimę i zimowały w ośrodku. Oprócz tego mieliśmy okazję zapoznać się z budową piętrową lasu, w Lasach Państwowych oraz nauczyć się rozpoznawać wybrane gatunki drzew leśnych.

Przyrodnicza lekcja terenowa na tyle zainteresowała uczestników, że pojawiły się spontaniczne pytania do leśniczego, bowiem w terenie widzi się więcej niż w budynku szkoły. Na koniec nie zabrakło również tradycyjnego ogniska i pieczonych kiełbasek.
foto foto
 
Dzień Ziemi w klasie 2c
22 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ziemi. To największe święto ekologiczne.
W związku z tym uczniowie klasy 2c wykonali piękny plakat, opaski na głowę a także Eko-zabawki według własnego pomysłu. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością. 

Opiekun: Sylwia Kowalska
foto foto
 
Apel z okazji Dnia Ziemi
Dnia 22 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, który przygotowały klasy: trzecia ,,c", trzecia ,,d" oraz trzecia ,,e".
W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych.

Podczas apelu uczniowie klas trzecich przybliżyli zebranym historię tego święta i wystawili  przedstawienie pt. ,,Wizyta kosmitów w lesie". W przedstawieniu wzięły udział  kosmici zwierzęta leśne i dzieci, które dzięki zwierzętom zrozumiały, że o  las musimy dbać czyli  szanować rosnące w nim rośliny i żyjące tam zwierzęta. Dzieci zrozumiały swój błąd i posprzątały las, zbierając pozostawione wcześniej śmieci i wrzucając je do odpowiednich pojemników. Dzięki temu bohaterowie odnaleźli zioła, po które przylecieli na Ziemię kosmici. 

Po przedstawieniu odbyła się krótka lekcja ekologii, podczas której uczniowie  zaprezentowali Kodeks młodego ekologa. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci będą bo dbać o Ziemię nie tylko w dniu jej święta.
foto foto foto 
foto foto foto 
 
Obchody Święta Narodowego 3 Maja
We wtorek, 3 maja, społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 wzięła  udział w miejskich obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, następnie przeniosły się przed pamiątkową tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja wmurowaną w ścianę klasztoru oo. Bernardynów. 

Po okolicznościowym przemówieniu  Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego pana Krzysztofa Chojniaka, delegacje złożyły wiązanki  kwiatów pod tablicą. W wydarzeniu udział wzięła delegacja z naszej szkoły. Grono pedagogiczne reprezentowali: pani  Dyrektor Anna Kulisa,  pani Wicedyrektor  Katarzyna Kraszewska, Agnieszka Zielonka. W skład pocztu sztandarowego wchodzili uczniowie: Pola Filipiak, Anastazja Król i Adam Głowacki. 

 Szkolne uroczystości związane z tym świętem odbyły się  natomiast 4 maja . Piękny apel  poświęcony  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie z klas piątych , szóstych i siódmych pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Zielonki, Małgorzaty Skrzypczyk i   Gabrieli Szymańskiej-Kaczmarek. 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z tych dwóch uroczystości. 
foto foto foto foto
 
3b w strefie odkrywania, wyobraźni i aktywności 
Uczniowie klasy 3b odwiedzili Mediatekę i wzięli udział w warsztatach "Sowa" - strefie odkrywania, wyobraźni i aktywności. 
To małe centrum nauki intrygujące, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do eksperymentowania. SOWA w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia jest pierwszą w Polsce, pilotażową wystawą, będącą częścią wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

SOWA to strefa zabawy i eksperymentów. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić – aby uruchomić eksponat. Wystawa składa się 20 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół CNK. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie, rysowanie w lustrze, czy zadanie – usyp mapę.
foto foto foto 
1e na spektaklu edukacyjnym w MOK-u
W piątek 6 maja uczniowie klasy Ie wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie z cyklu "Czytam pierwsza klasa".
"Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy" to interaktywny, edukacyjny spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Piccolo z Łodzi oparty na popularnej bajce O Trzech Świnkach.

Przedstawienie miało na celu przypomnieć i utrwalić numery alarmowe, a także uwrażliwić młodego widza na różne sytuacje zagrażające życiu.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w symulacjach rożnych niebezpiecznych zachowań, uczyły się co należy powiedzieć, gdy dzwoni się po pomoc do straży pożarnej, policji lub pogotowia ratunkowego.

Po raz kolejny poprzez dobrą zabawę dzieci uczyły się o bezpieczeństwie.

Opiekun grupy: Sylwia Skórkowska 
foto foto
Lekcja w Muzeum, czyli ... nauka pisania gęsim piórem na tronie w koronie
Dnia 11 maja klasa 1e pod opieką Sylwii Skórkowskiej wybrała się na wycieczkę do piotrkowskiego Zamku Królewskiego, gdzie mieści się Muzeum .

Witajcie uczniowie! Salve discimus!

Tym łacińskim zwrotem dzieci rozpoczęły zajęcia pokazujące im jak dawniej utrwalano słowa w formie pisemnej. Dowiedziały się jakich materiałów i narzędzi używano przed wiekami do pisania. Mogły zobaczyć i dotknąć woskowych tabliczek i rylców, oraz pergaminowych kart. Uczniowie własnoręcznie podpisali rysunki gęsim piórem zamoczonym w kałamarzu.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Zamku. Dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji o historii tego miejsca, a także zobaczyły ciekawe ekspozycje muzealne.

Nie zabrakło zabawy w króla i królową. Dzieci siedziały na prawdziwym tronie z koroną na głowie. Przymierzały stroje królewskie. 
Pobyt w Muzeum był okazją do bezpośredniego obcowania ze sztuką muzealną. Przeżycia i emocje, które towarzyszyły uczniom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy.
foto foto
 
Wycieczka do kompleksu edukacyjnego EC1 w Łodzi
W środę, 18.05.2022r., uczniowie kl. II b i II d pod opieką p. Alicji Stobieckiej, p. Katarzyny Poterały,  p. Beaty Marendziak, wzięli udział w wycieczce do kompleksu edukacyjnego EC1 w Łodzi: Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki.
Zapoznali się  z Układem Słonecznym — jego położeniem w Drodze Mlecznej, ze Słońcem oraz planetami. Zobaczyli gwiazdozbiory Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz inne widoczne na nocnym niebie ciała niebieskie. Ponadto uczniom zostały zaprezentowane mity i legendy nawiązujące do wcześniej poznanych gwiazdozbiorów.

Kolejnym etapem zwiedzania było EC1. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niewielką część tego imponującego miejsca. Najbardziej unikatowa wystawa to „Przetwarzanie energii”.

Zwiedzili historyczną część, czyli wnętrze kotła, zobaczyli turbinę współpracującą z generatorem. Kolejna ekspozycja „Rozwój wiedzy i cywilizacji” przedstawiała osiągnięcia ludzkości. Własnoręcznie można było odkryć ich tajniki, wykonując naukowe doświadczenia.

 W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi uczniowie poznali rzeczywistość poprzez dotyk, zabawę, różnorodne doświadczenia i eksperymenty.
foto foto
Którędy do Yellowstone?
27 maja 2022 roku uczniowie kl. Ie odwiedzili piotrkowską Mediatekę. Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej inspirowanej książką A. i D. Mizielińskich "Którędy do Yellowstone?".
Dzika podróż po parkach narodowych". Wraz z bohaterami: wiewiórką Ulą i żubrem Kubą przenieśli się w niesamowitą podróż po wszystkich kontynentach. Zwiedzali parki narodowe, dowiedzieli się jakie zwierzęta można w nich spotkać i poznali ich naturalne środowisko. Rozpoznawali także charakterystyczne rośliny dla danego parku oraz klimatu. Oprócz zwierząt i roślin uczniowie zapoznali się z wieloma ciekawymi informacjami ze świata przyrody, np. wulkanach, na czym polega noc polarna, jak wykorzystać bambusa i wiele innych...

Uczniowie odwiedzili również Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności  "SOWA”.  Dzięki interaktywnym eksponatom uczniowie odkrywali doświadczalny charakter nauki z możliwością samodzielnego eksperymentowania.

Opiekun grupy: Sylwia Skórkowska
foto foto
3e zwiedzała Warszawę
W dniu 25 maja 2022 roku uczniowie klasy 3e wraz z wychowawcą Katarzyną Fabiańską oraz Agnieszką Czarczyk mieli okazję odwiedzić naszą stolicę - Warszawę.
Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernika.

To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Uczniowie zwiedzali obiekt w 4-5 osobowych grupach. Mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: filozofii, sztuce oraz technice.

Następnym etapem było zwiedzanie  Stadionu Narodowego.  Naszą grupę oprowadzał bardzo sympatyczny  i kompetentny przewodnik. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca zwykle niedostępne  jak  np. zajrzeć do szatni zawodników, a nawet pod prysznice, siedzieć na trybunach w najdroższym sektorze.

Dzięki tej wspaniałej wycieczce uczniowie mieli okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie się bawić.
foto foto foto 
Klasa 1e odwiedziła Komendę Policji
2 czerwca 2022 w Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie odbyły się obchody z okazji Dnia Dziecka pn. "Policja dzieciom. Policjant Twój przyjaciel". 
Uczniowie  wzięli udział w spotkaniu profilaktyczno- edukacyjnym z funkcjonariuszami Policji. Mogli zobaczyć transportowy sprzęt policyjny będący na wyposażeniu Policji tj. radiowozy oraz motocykle.

W obchodach wzięli też udział ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Piotrkowa, którzy opowiedzieli o bezpieczeństwie nad wodą podczas letniego wypoczynku. Pokazali też, jak wygląda akcja ratunkowa, kiedy osoba będąca w wodzie potrzebuje pomocy.

Przedstawiciele grup poszczególnych szkół wzięli również udział w konkursie plastycznym o tematyce pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Uczennica Zuzanna Kołodziejczyk zdobyła II miejsce i otrzymała cenną nagrodę. Odbyło się również spotkanie z przewodnikami psów służbowych. Mundurowi opowiedzieli jakie umiejętności posiadają ich czteronożni partnerzy oraz jak wygląda służba z psem.

Technik kryminalistyki opowiedział milusińskim na czym polega jego praca oraz w jaki sposób zabezpieczane są ślady na miejscu zdarzenia. Dzieci na kolorowych kartach „Daktyloskopia na wesoło” mogły sprawdzić jak pobiera się ślady linii papilarnych.

Na zakończenie na dzieci czekały quizy i słodki poczęstunek.
foto foto foto
Dzień Otwarty w SP12
Dzień Otwarty to już w naszej szkole tradycja. Możliwość obejrzenia placówki "na własne oczy" i zapoznanie się z jej ofertą edukacyjną jest dla rodziców zawsze ważnym wydarzeniem.
Spotkanie ułatwia im podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do naszej szkoły.

W tym roku Dzień Otwartej Szkoły odbył się 9 czerwca. Tłumnie przybyli goście udali się na dużą salę gimnastyczną. Powitani zostali przez Panią Dyrektor i zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły.

Po krótkiej części artystycznej uczniowie zwiedzili szkołę: Salę Patrona, Świetlicę szkolną, Bibliotekę z czytelnią, stołówkę.

Obejrzeli wystawy prac plastycznych, księgi osiągnięć szkoły oraz kroniki biblioteki.
foto foto foto
Zabawa w teatr
Uczniowie klasy 4b i 4d zabawili się w teatr i 23 maja wystawili "Legendę o warszawskim Bazyliszku".
Na widowni zasiedli koledzy i koleżanki z młodszych klas. Czwartoklasistom udało się rozbawić i zainteresować swoją grą aktorską oglądających. Na uznanie zasługiwała również scenografia wykonana przez młodych twórców przedstawienia.
foto foto foto
Przedwakacyjne spotkanie z pielęgniarką
W dniu 15 czerwca 2022r. podopieczni świetlicy wzięli udział w spotkaniu z panią Elżbietą Jagodzińską pielęgniarką szkolną.  
Spotkanie to  miało na celu przygotować uczniów do bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas wakacji oraz jak chronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.

Szczególną uwagę pielęgniarka zwróciła na zasady  postępowania podczas wypadków na drodze, nad wodą, na polu i w lesie. Wytłumaczyła jak należy postępować w przypadku skaleczenia, stłuczenia, oparzenia czy złamania. Omówiono również zagrożenia płynące ze strony pajęczaków i owadów takich jak kleszcze czy osy.

Pani pielęgniarka zwróciła szczególną uwagę na ochronę przed słońcem i na konieczność  zdrowego odżywiania. Zachęcała również do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali cennych informacji, które z pewnością wykorzystają podczas wakacji.
 
Opiekunowie: Agnieszka Olbromska, Anna Wolska
foto
Spotkanie z dermatologiem
W czerwcu w naszej szkole na lekcjach biologii w klasach: 7d, 7g i 7i gościliśmy panią dr n. med. Katarzynę Kulig, która jest dermatologiem i wenerologiem.
Na początku prelekcji pani doktor opowiedziała o budowie i funkcjach skóry człowieka. Następnie wymieniła podstawowe choroby skóry. Z uwagi na nadchodzące wakacje i czas wolny spędzony na słońcu podkreśliła, jak ważne jest zapobieganie nowotworom skóry. Polacy mają jasną karnację, dlatego też 70% Polaków należy do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka skóry.

Narażone są zwłaszcza dzieci. Nowotwory skóry są najłatwiejsze do wykrycia, a mimo to zbyt często są lekceważone i diagnozowane w stadium zaawansowanym. Najważniejszym elementem profilaktyki nowotworów skóry jest unikanie promieniowania UV, dlatego należy: unikać nadmiernego opalania oraz korzystania z solarium, stosować preparaty ochronne z wysokimi filtrami, podczas przebywania na zewnątrz osłaniać skórę odzieżą, nosić nakrycia głowy, zakładać okulary z filtrami, unikać ekspozycji w godzinach 10-14.

Niemniej ważne jest, aby regularnie kontrolować stan swojej skóry, zwłaszcza wszelkie znamiona, pieprzyki, przebarwienia. Szczególną uwagę należy zwracać na zmiany, które: zmieniają kształt i/lub kolor, powiększają się, łuszczą, krwawią, charakteryzują się nieregularnymi brzegami. Bezpłatnie i bezpiecznie można się zbadać w poradniach dermatologicznych.

Przed wakacjami warto zbadać wszystkie znamiona u lekarza. W Polsce co roku na raka skóry zapada od 40 do 50 tys. osób, a na czerniaka ok. 3,5 tys. W tym ostatnim przypadku liczba zachorowań w ostatnich 20 latach wzrosła o 300%.
foto
powrót