Śladami Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Pomnik Kornela Makuszynskiego
Na południowym obrzeżu centrum Zakopanego, przy ulicy Kazimierza Przerwy – Tetmajera, pod numerem 15, wznosi się murowana willa „Opolanka”, w której od 1966 roku ma swoją siedzibę muzeum biograficzne Kornela Makuszyńskiego.
W dniu 19 stycznia 2006 roku grupa uczniów z klas I – VI naszej szkoły odwiedziła muzeum – miejsce pracy twórczej i codziennego życia naszego przyszłego Patrona. W pokojach wystawowych wśród zabytkowych mebli i cennych dzieł sztuki młodzi ludzie mogli poczuć klimat dzieł pisarza.

W zabytkowych wnętrzach eksponowane są dokumenty twórcy, dyplomy licznych osiągnięć, fotografie Makuszyńskiego i jego zakopiańskich przyjaciół, rękopisy, wycinki z gazet, listy, dokumenty pamiątkowe, a także obcojęzyczne wydania utworów.

Swoistym hołdem składanym pisarzowi przez dzieci i młodzież  z całej Polski są  pozostawione tu tarcze szkolne. Dla kilku pokoleń młodych Polaków książki Pana Kornela stanowiły bowiem nie tylko pasjonującą rozrywkę, ale niosły także  mądre i szlachetne przesłanie nawołujące do tolerancji i szacunku wobec bliźniego.

W roku 1955 odsłonięto, usytuowany przed „Opolanką”, pomnik Kornela Makuszyńskiego i bodaj najpopularniejszego z jego literackich bohaterów – Koziołka Matołka, autorstwa rzeźbiarza, Andrzeja Renesa. Nasi uczniowie z przyjemnością pozowali do pamiątkowego zdjęcia pod owym pomnikiem.

Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku. Wędrując jego zakopiańskimi ścieżkami, uczniowie dotarli na Cmentarzu Zasłużonych – na Pęksowym Brzyzku, gdzie na grobie pisarza zapalili znicz.