Znak Jakości Interkl@sa to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest promowanie szkół przygotowujących uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej.
Prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Znak Jakości Interkl@sa, potwierdza, że szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy.
Poparcie dla Znaku Jakości wyraziło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, późniejsze Ministerstwo Edukacji Narodowej, które od pierwszej edycji Znaku Jakości w roku 2001/2002 przyznawało specjalne nagrody dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli - inicjatorów przygotowania szkoły do wyzwań przyszłości.
Nasza szkoła perfekcyjnie zaliczyła 10 zadań, które należało wypełnić, aby znaleźć się w finale w gronie najlepszych 10-u szkół w Polsce!!!
8 października osiągnęliśmy jeszcze więcej! Zwyciężyliśmy w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Marszałka Sejmu Interkl@sa 2012!!!
Oto 11 zadań, które zaliczyliśmy:
- Witryna szkolna
- Materiały dydaktyczne nauczycieli
- Zajęcia pozaszkolne w pracowniach komputerowych
- Działania biblioteki szkolnej
- Informatyzacj apracy szkoły
- Sukcesy szkoły w konkursach z wykorzystaniem TI
- Szczególne osiągnięcia szkoły
- Wykorzystanie TI w wyrównywaniu szans edukacyjnych
- Nauczyciele posiadają kwalifikacje informatyczne
- Działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci
- Współpraca z partnerami w Polsce i za granicą
Na uroczystą galę w Sali Kolumnowej w Sejmie RP udała się 5-osobowa reprezentacja „dwunastki” w składzie: p. dyrektor Anna Kulisa, Małgorzata Królikiewicz, Karolina Majchrzak i uczniowie klasy VIC: Igor Janczyk i Krzysztof Lisicki.
Reprezentację szkoły wspierali również przedstawiciele dwóch organów: wicekurator Łódzkiego Kuratorium Oświaty - pan Konrad Czyżyński, Dyrektor Piotrkowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty - pan Andrzej Juszczak oraz Kierownik Referatu Urzędu Miasta pan Radosław Kaczmarek.
Koordynatorem konkursu w szkole była Karolina Majchrzak.
Do Warszawy wyjechaliśmy już w sobotę wieczorem, aby w niedzielę od 8 rano wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „E – edukacja” w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP.
Młodzież z nominowanych szkół zapoznała się podczas warsztatów z tajnikami gier logicznych KOLONIX i CUBIX3D, natomiast nauczyciele z możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi nauczania takich jak platforma e-learningowa, czy strony edukacyjne.
Wszyscy mogliśmy również podziwiać możliwości drukarki trójwymiarowej. Dla niewtajemniczonych napiszemy, że drukarka po otrzymaniu wzoru modelu trójwymiarowego z plastikowego kabla drukuje model.
O godzinie 16 rozpoczęły się prezentacje finałowych szkół. Drogą losowania mieliśmy się zaprezentować jako ostatni.
Ambitnie czekaliśmy na swoją kolejkę, ale nie było to proste po całym dniu intensywnych zajęć.
I w końcu przyszedł nasz czas… Nasze unikatowe sukcesy w Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Informatycznych, bądź związanych z technologią informacyjną, zrobiły na zgromadzonej publiczności oraz członkach Kapituły bardzo duże wrażenie.
W skład kapituły wchodziły wybitne osobistości kultury, nauki i polityki: Grażyna Staniszewska, Marek Borowski, Krystyna Janda, Kazimierz Marcinkiewicz, prof. Andrzej Burewicz, prof. Jan Madey, Edwin Bendyk, prof. Andrzej Blikle, prof. Peter A. Bruck, prof. Aleksander Łuczak, prof. Aleksander Wolszczan, prof. bp Tadeusz Pieronek, prof. Maciej Sysło i prof. Andrzej Zoll.
Jednak do ogłoszenia wyników musieliśmy poczekać do następnego dnia. Usłyszeliśmy jednak miłą uwagę od reprezentacji jednej ze szkół, która nam się szczególnie spodobała: „Zobaczycie, że ostatni będą pierwszymi” I nie przypuszczaliśmy, że te słowa będą prorocze…
W poniedziałek, 8 października pojechaliśmy do gmachu Sejmu. Po szczęśliwej odprawie specjalnie dla finalistów zorganizowano zwiedzanie budynku. Poczuliśmy się prawie jak w telewizji, gdy mijali nas znani posłowie.
Zwiedzanie zakończyliśmy w Sali Kolumnowej Sejmu znanej przede wszystkim z obrad komisji śledczych. Pięknie przystrojona sala, wielu dziennikarzy i kamer telewizyjnych, podgrzewały atmosferę niepewności i zarazem nadziei.
O 11.00 rozpoczęła się ceremonia przemówieniem wicemarszałka Sejmu pana Jerzego Wenderlicha. Słowa uznania dla wszystkich finalistów, podziw dla dyrektorów szkół i organów prowadzących za zaangażowanie w rozwój technologii informacyjnej w placówkach, doposażanie pracowni – to najważniejsze słowa pana wicemarszałka. Wzruszające były jego słowa podziękowania dla swojej byłej nauczycielki, obecnej również na Sali – Przewodniczącej Kapituły Interkl@sy poseł Grażyny Staniszewskiej.
Następnie głos zabrali między innymi: prezes Fundacji Dzieci Niczyje i portalu sieciaki.pl, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej i dyrektor Departamentu Informatyki i Cyfryzacji przy Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Jan Madey.
I przyszedł oczekiwany finał. Ściśnięte pięści naszych chłopców, gorączkowe wyczekiwanie. Napięcie rosło z minuty na minutę. Przyznano tytuły szkołom na 1 rok, na 2 lata i w końcu wszystko stało się jasne: ZWYCIĘŻYLIŚMY!!!
Nagrodę wręczał nam pan wicemarszałek i inni reprezentanci kapituły, przedstawiciele naszych organów prowadzących oraz organizatorzy. Szkoła, która otrzymała tytuł Znaku Jakości Interkl@sa na 3 lata, otrzymała nagrodę specjalną Ministra Edukacji Narodowej i Sportu - nowoczesny tablet wraz z multimediami 3 tysiącami e-booków. Oprócz nagrody specjalnej Szkoła Podstawowa nr 12 otrzymała licencje na oprogramowanie antywirusowe oraz antyplagiatowe, kurs języka angielskiego Fun English dla wszystkich stanowisk komputerowych w szkole oraz piękną statuetkę z wygrawerowanym tytułem Interkl@sy.
Nie mogliśmy nie wykorzystać sytuacji i nie zrobić sobie zdjęcia z najważniejszym informatykiem kraju – profesorem Janem Madeyem. Pan profesor podarował nam unikatową płytę DVD ze wszystkimi uroczystościami, prezentacjami drużyn, koncertami podczas Otwarcia Mistrzostw Europy EURO 2012.