Absolwent naszej szkoły zdobył ośmiotysięcznik!!!

Jesteśmy niezwykle wzruszeni i dumni, gdy dowiadujemy się, że absolwenci naszej szkoły osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.

Uczeń naszej szkoły Tomasz Kitta od wielu lat mieszka w Kanadzie, jest absolwentem naszej "dwunastki" z roku 1992. Jego wychowawczynią była Małgorzata Artowicz.

Pan Tomasz dołączył do elitarnej grupy zdobywców ośmiotysięczników zapisując się w historii polskiej obecności w najwyższych górach świata.

W swojej dziesiątej ekspedycji nasz absolwent stanął na szczycie Monaslu, jednej z najwyższych gór na świecie, wznoszącej się na imponującej wysokości 8 163 metrów (26 781 stóp) nad poziomem morza. Szczyt ten znajduje się w Himalajach, w Nepalu.

Pan Tomasz zdobył Monaslu Solo, to znaczy bez Szerpów (ludzi zamieszkujących Himalaje), przewodników, bez tlenu.

Wspinaczka na Manaslu wymagała ogromnej odwagi i sprawności fizycznej. Narażeni na ekstremalne warunki pogodowe, lodowce i przepaście, wspinacze muszą stawić czoło wyjątkowo niebezpiecznym wyzwaniom.

Najbardziej wymagający fragment wspinaczki na Manaslu to tzw. Kulo, lodowy bądź skalisty fragment, który wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także precyzji w poruszaniu się w trudnym terenie.

Tomasz Kitta ma na swoim koncie takie szczyty z Korony Ziemi, jak:
  • Mansalu, Nepal, 2023
  • Island Peak, Lobuche East, Mera peak, Nepal 2022
  • Yazghil Sar (próba), Manglik Sar Pakistan 2021
  • Kang Yatze II, Stock Kangeri Indie 2019
  • Muztag Ata Chiny 2017
  • Peak Lenin Kirgistan 2016
  • Peak Koznojweskaja (próba) Peak Communisma (próba) Tadżykistan 2015
  • Kilimanjaro, Mt. Kenia (próba), Tanzania / Kenia 2015
  • Denali, USA 2014
  • Aconcagua, Argentyna 2012
 Zapraszamy do bardzo ciekawego wywiadu z naszym absolwentem, w którym opowiada o trudach wspinania się na jedną z najwyższych gór świata, o problemach z oddychaniem. Dowiadujemy się z niego także, jak żywi się himalaista podczas wspinaczki oraz o innych ciekawych aspektach ekspedycji.
Wywiad

Będziemy śledzić Pana dalsze poczynania! Prosimy na siebie uważać! Życzymy powodzenia!