Wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Najciekawsze wydarzenia  w roku szkolnym 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
W środę, 19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Na apelu pożegnaliśmy absolwentów klasy VIII. 
Pani Dyrektor Anna Kulisa podziękowała uczniom za godne reprezentowanie naszej "dwuanastki" przez osiem długich lat.
Wraz z wychowawcami pogratulowała uczniom sukcesów i wręczył świadectwa uczniom wyróżniającym się oraz ich rodzicom i opiekunom.

Najlepiej wypadła klasa VIIIc, z której aż 20 uczniów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem!!! Gratulacje!

Życzymy wszystkim naszym absolwentom samych powodów do radości w kolejnych etapach nauki i życia osobistego. Żegnajcie!
foto  foto  foto
 
Dzień Kolekcjonera

fotoDnia 21 maja 2019 roku, nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie działający w aktywie bibliotecznym zorganizowali po raz dwunasty Dzień Kolekcjonera pod hasłem: Każdy ma jakiegoś bzika. Nasi młodzi hobbiści z roku na rok coraz liczniej biorą udział w imprezie, prezentując swoje zbiory.
 
Zajęcia z robotyki
fotoW dniu 15 maja uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w zajęciach Robotyki i Programowania. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Fundację Nowoczesnej Edukacji Informatyczno-Technologicznej. Podczas warsztatów uczniowie programowali roboty Edison. Zobaczyli także umiejętności robota Robo Builder.

Było dużo nauki, a także zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z warsztatów.
Lekcja muzealna w klasie 1a

fotoW kwietniu uczniowie z klasy Ia wraz z wychowawczynią Sylwią Skórkowską wybrali się na wycieczkę do Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieci brały udział w warsztatach edukacyjno-plastycznych pod hasłem „Na tronie w koronie”.
Pani przewodnik zapoznała uczniów ze zbiorami muzealnymi oraz historią Zamku Królewskiego. Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieści, aby na koniec zajęć wcielić się w rolę króla i królowej, we własnoręcznie wykonanych koronach.
 
Wystawa rzeźb kinetycznych

fotoNa holu głównym w maju można było oglądać rzeźby kinetyczne stworzone przez uczniów klas 5. Rzeźby obejmują wiele nakładających się technik i stylów. 
 
Kiermasz Wielkanocny

foto3 kwietnia 2019r. w naszej szkole odbył się Kiermasz wielkanocny z udziałem Twórców ludowych z Opoczna.
 
Oprócz przepięknych, ręcznie robionych stroików, pisanek i palm można było zobaczyć strój ludowy z regionu opoczyńskiego. Z uwagi na duże zainteresowanie goście obiecali, że odwiedzą nas za rok.

Koordynator spotkania Anna Wolska.
 
Piknik "Powitanie Wiosny"

foto6 kwietnia na terenie Uniwersytetu im. J.Kochanowskiego w Piotrkowie odbył się piknik "Powitanie Wiosny".
Na specjalnym stoisku były sprzedawane świąteczne dekoracje wykonane przez uczniów naszej szkoły.

Dochód ze sprzedaży w całości jest przeznaczony na cel charytatywny - wsparcie "Małej Wojowniczki" - dziewczynki chorej na dziecięce porażenie mózgowe.
 
Kosmiczne lekcje w klasie Ic

fotoW czasie zajęć uczniowie klasy Ic poznali budowę Układu Słonecznego, obejrzeli filmy prezentujące ciekawostki związane z kosmosem.
Wielu z nich chętnie wybrałoby się w podróż kosmiczną, dlatego też zaprojektowali wraz zz rodzicami cudowne, kosmiczne rakiety.

Gratulujemy pomysłowości.

Wychowawczyni: Maria Poterała
 
Dzień z polskimi bohaterami narodowymi

fotoPod hasłem "Dzień z polskimi bohaterami" uczniowie klas: IVB, IVD i IVC w marcu uczestniczyli w dwóch lekcjach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
W czasie zajęć uczniowie poznali przyczyny, dla których te a nie inne postacie zasłużyły na miano bohatera narodowego.
,,Tadeusz Kościuszko i Jego Miłość Do Ojczyzny" - to temat pierwszej lekcji przeprowadzonej przez panią kustosz - Kamilę Lutek – Urbaniak i odbywającej się w przestrzeni wystawy stałej „
 
Wiosna, ach to Ty!

Dnia 22 marca 2019 roku w naszej szkole, na Radosnej Sali, odbyło się przedstawienie z okazji nadejścia wiosny.
W odświętnej, barwnej scenerii uczniowie z klasy Ia, IId i IIIb, w przygotowanym przez siebie programie artystycznym, przywitali Panią Wiosnę. Mogliśmy podziwiać umiejętności sceniczne, które dzieci prezentowały z wielkim zaangażowaniem oraz pomysłowe stroje i piękne dekoracje. Ciekawymi wierszami, wesołymi piosenkami i występami tanecznymi uczniowie porwali do wspólnej zabawy publiczność, która oklaskiwała  małych aktorów gromkimi brawami. Radosny, wiosenny nastrój oraz uśmiech udzielił się wszystkim oglądającym występ.

 Nad przygotowaniem imprezy i jej przeprowadzeniem czuwały: Sylwia Skórkowska, Agnieszka Skórkowska-Milczarek, Magdalena Dzwonnik.
foto  foto 
Obchody Dnia Liczby π

fotoW związku z tym matematycznym świętem  14 marca 2019 odbyło się wielkie „Poszukiwanie liczby Pi” . Zabawa polegała na jak najdokładniejszym odmierzeniu „na oko” 314 gramów ziaren zboża.
 
W wielkie poszukiwania włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzbudziła wiele emocji wśród uczestników. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Liczba Pi (inaczej zwana ludolfiną) - to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy.

Liczba π z dokładnością do 200 miejsc po przecinku:

π ≈ 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 82148 08651 32823 06647 09384 46095 50582 23172 53594 08128 48111 74502 84102 70193 85211 05559 64462 29489 54930 38196

W praktyce korzysta się z przybliżonych wartości 3,14  lub 22/7.

Liczba Pi jest tak popularną stałą, że doczekała się swojego święta!

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco z inicjatywy Larry’ego Shawa. W naszej szkole w tym roku po raz drugi obchodzono Dzień Liczby Pi.
 
Roztańczona świetlica

fotoDnia 8 lutego 2019 r. świetlica stała się miejscem pokazów tanecznych pierwszoklasistów.
Chętnych do zaprezentowania własnego talentu nie brakowało. Dzieci wykazały się wyjątkową pomysłowością i odwagą. Zrobiło się wesoło i radośnie. Uczestnicy nagrodzeni zostali gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem.

Zabawę przeprowadziła wychowawczyni Katarzyna Balcerek.
 
Zajęcia z dogoterapii

fotoW roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy w Naszej Szkole odbyły się zajęcia z Dogoterapii.
Podczas zajęć dzieci  wykonywały wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw mających służyć podstawowemu celowi dogoterapii: rozwojowi dziecka, pobudzeniu jego zmysłów i pozytywnych emocji.

Poprzez kontakt z psem dzieci doskonaliły swoje umiejętności społeczne, kształtowały  wrażliwość.

Inicjatorka spotkania - Ewelina Siniarska
 
Hour of code w klasie 2c

fotoW grudniu w klasie IIc odbyły się zajęcia informatyczne w ramach międzynarodowej inicjatywy „Hour of code”, czyli godziny z kodowaniem.
W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z pojęciami algorytmu i programu komputerowego. W części praktycznej dzieci miały okazję zaprojektować własny algorytm z pomocą gry do nauki kodowania „koduj z Anną i Elsą”. Lekcję gościnnie poprowadziła pani Katarzyna Wawrzewska, starszy programista z firmy Accenture Services.

Po skończonych zajęciach uczniowie otrzymali dyplomy oraz gry logiczne do wspólnej zabawy w klasie.
 
Przywitaliśmy Wiosnę :)

21 marca uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę w nietypowy sposób przebierając się w piżamy :) Na korytarzach zrobiło się kolorowo, wesoło i wiosennie :)
foto  foto 
Lekcja ekologiczna "Życie na krawędzi"

fotoUczniowie koła przyrodniczego przed feriami po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Tryb.
Temat zajęć dotyczył zagadnień zagrożonych gatunków zwierząt. Prowadząca pani Aneta Rakoczy uświadomiła uczniom, na czym polega życie na krawędzi wielu gatunków zwierząt. Podkreśliła, że w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58%. Co czwarty gatunek ssaków, co ósmy ptaków i aż, co trzeci gatunek płazów może wkrótce zniknąć z powierzchni Ziemi.

Uczniowie dowiedzieli się również jak dbać o to, aby ich świat, był także domem dla słoni, tygrysów, niedźwiedzi polarnych, pand wielkich i wielorybów oraz wszystkich pozostałych gatunków, którym grozi zagłada.

Każdego roku bezpowrotnie tracimy coraz większą część bogactwa świata przyrodniczego, dlatego musimy chronić najcenniejsze obszary przyrodnicze oraz zagrożone gatunki zwierząt, których życie zależy od stanu naszej Planety.
 
 
Zajęcia historyczne

fotoDnia 6 lutego 2019 roku uczniowie klasy III b, wzięli udział w warsztatach historycznych na temat "Ginące zawody". Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Głównym celem zajęć było zapoznanie z charakterystycznymi cechami zawodu: pszczelarza, wikliniarza, kowala, , garncarza, rzeźbiarza itp. oraz oglądanie narzędzi pracy. 

fotoW drugiej części zajęć  uczniowie wzięli udział w warsztatach wikliniarstwa i każdy uczeń własnoręcznie wyplatał płotek w wikliny.

Opiekun grupy: Magdalena Dzwonnik
 
Promujemy zdrowie z LOP

fotoMając na uwadze szkodliwy wpływ hałasu i zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci i młodzieży w ramach działań Ligi Ochrony Przyrody i Szkoły Promującej Zdrowie zaproszono na spotkanie z uczniami panią Małgorzatę Kociniak i panią Annę Jędrzejewską z Europe Direct w Piotrkowie Tryb.

"Świat zadymiony ma same złe strony" pod takim hasłem panie przeprowadziły pierwsze  zajęcia skierowane do uczniów klas: IVB, IVD IVC VIB i VIE. Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk, zakładów przemysłowych i rozwoju transportu nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Wywiera też istotny wpływ na nasze zdrowie. Niestety zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce - należymy do krajów o bardzo wysokim stopniu jego zanieczyszczenia. W związku z tym tracimy średnio 9 miesięcy życia, a smog w naszym kraju zabija około 45 000 ludzi rocznie. Mało z nas zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach!
 
Edukacja bajeczna w MOK-u

fotoUczniowie z kl. Ia i IId uczestniczą w spektaklach wraz z lekcjami teatralnymi z cyklu Edukacja Bajeczna „Czytam pierwsza klasa”, które odbywają się co miesiąc w Miejskim Ośrodku Kultury  w Piotrkowie Tryb.
W lutym dzieci po raz kolejny obejrzały przedstawienie. Była to zabawna bajka pt. „Pchła Szachrajka”.    

Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w radosnej zabawie teatralnej, która jest pouczająca, zawsze przepełniona dowcipem i pobudza ich wyobraźnię. Kolejny spektakl dzieci obejrzą już 28 marca. Będzie to przedstawienie pt. „Cmok-Smok”.

Opiekunowie klas: S. Skórowska, A. Skórkowska-Milczarek
 
Wizyta w Planetarium

fotoDnia 7 marca 2019 roku uczniowie klasy III b uczestniczyli w wycieczce do Planetarium w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.
Głównym celem zajęć w planetarium było konstruowanie wiedzy o wszechświecie, zdobywanie wiadomości na temat Układu Słonecznego, doświadczenie istnienia zjawisk fizycznych zachodzących na Ziemi, nabywanie umiejętności wnioskowania oraz kształtowanie myślenia przyczynowo - skutkowego, a także rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności i wyobraźni. Uczniowie  podczas seansu uzyskali odpowiedzi na nurtujące je pytania: "Co się dzieje na niebie?', "Dlaczego świeci Słońce?", "Dlaczego zmieniają się pory dnia?" i dowiedzieli się wielu ciekawostek o kosmosie.

Opiekun grupy: Magdalena Dzwonnik
 
Spotkanie ze strażakami

W dniu 17.01.2019r. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadzili spotkanie z uczniami klas I-III.
W trakcie spotkania p.Kamil Wajszczyk przypomniał uczniom numery alarmowe, omówił zasady zgłaszania zagrożenia oraz przedstawił postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Dzieci zostały zapoznane z ubiorem strażaka oraz zestawem ratowniczym. Prowadzący zwrócił szczególną uwagę na niebezpieczny dla życia czad i ogień. Zaapelował o szczególną czujność w okresie grzewczym.
foto  foto
Wieści biblioteczne

fotoW miesiącu grudniu 2018 roku  oraz styczniu 2019 roku  uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych „Katalogi on-line – ćwiczenia praktyczne”.
Na zajęciach obejrzeli prezentację multimedialną o działalności naszej biblioteki. Dowiedzieli się, czym jest karta katalogowa oraz katalog biblioteczny i jak z niego korzystać. Zostali zapoznani z zasadami działania katalogu on–line w praktyce.

Zajęcia przeprowadzili nauczyciele bibliotekarze.
 
Nasi uczniowie w WOŚP 2019

70 uczniów naszej szkoły wzięło udział w kwestowaniu podczas XXVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizacją zajął się szkolny Wolontariat. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
 
Zabawy na lodowisku!
foto
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” w dniu 4 lutego 2019r. klasa VIIc wzięła udział w zajęciach na lodowisku w Powiatowym Centrum Sportu w Bełchatowie.
 
Co dodaje smaku potrawom?

fotoKlasa III d wraz z wychowawcą Eweliną Najgebauer,  podczas zajęć w dniu 8.02.2019r.poznawała przyprawy.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć, poznać smak i zapach kilku wybranych,między innymi: goździków, imbiru, liści laurowych,owoców jałowca czy cynamonu. Dzieci dowiedziały się również skąd pochodzą przyprawy, w jaki sposób się je wykorzystuje oraz pozyskuje. 
 
Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego w całej Europie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Święto to jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Nasza szkoła włączyła się w akcję. Nauczyciele informatycy przygotowali wystawę dotyczącą ochrony danych osobowych w sieci oraz sposobów zabezpieczenia sprzętu przed włamaniami i wirusami.

W ramach akcji odbył się także konkurs na najciekawszy plakat dotyczący bezpieczeństwa w Internecie wykonany przez uczniów klas piątych w programie graficznym MS Paint. Wyniki poznamy po feriach.
foto    foto
Bezpieczne ferie!

W czwartek 7.02.2019 r. dzieci z klas I, II i III dowiedziały się co robić, by bezpiecznie i zdrowo spędzić ferie zimowe.
Stało się to za sprawą przedstawienia pt. "Bezpieczne ferie" przygotowanego przez uczniów klas II a, II b, II e oraz wychowawców: Agnieszkę Fijałkowską, Iwonę Kacperską i Katarzynę Magrzyk.

Życzymy bezpiecznych ferii i udanego wypoczynku!
foto 
Bezpieczne Ferie 2019

foto12 lutego 2019 roku uczniowie z klas Ia i Ib odwiedzili Komendę Miejską Policji w Piotrkowie Tryb.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez policjantów w ramach bezpiecznych ferii, podczas których wysłuchały podstawowych zasad, których przestrzeganie zapobiega niebezpiecznym sytuacjom podczas zimowego wypoczynku.

fotoNajmłodsi wzięli też udział w quzie przygotowanym przez mundurowych, w którym odpowiadali na pytania dotyczące numerów alarmowych, prawidłowych zachowań na drodze, bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Dzieci miały też możliwość obejrzenia sprzętu, jaki w swojej codziennej służbie wykorzystują policjanci z Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego.

Ich zainteresowanie wzbudziła też wizyta u techników kryminalistyki, dzieci mogły odcisnąć swoje linie papilarne i wysłuchać na czym polega daktyloskopia. Na zakończenie uczniowie mogli zobaczyć wnętrze pojazdów służbowych. Czas spędzony w komendzie i nabyta wiedza pomogły najmłodszym bezpiecznie spędzić czas wolny od szkolnych zajęć.

Opiekunowie grup: Sylwia Skórkowska, Maria Prokop
 
Zbiórka karmy dla zwierząt

fotoWzorem lat ubiegłych Mały Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole akcję zbiórki karmy dla bezdomnych  zwierząt z piotrkowskiego schroniska.
Dnia 10 stycznia 2019 roku najmłodsi przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim i przekazali bardzo dużą ilość karmy, misek, kocy, przysmaków i zabawek dla zwierząt.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję. Pokazali dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk.

Koordynatorzy akcji: opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego
 
Lekcja ratownictwa medycznego

15 stycznia uczniów klasy IIIc i IIIb odwiedził ratownik medyczny - Tomasz Rusołowski.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

fotoPodczas spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć na czym polega praca ratownika medycznego oraz poszerzyć wiadomości na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Uczyli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego
 
Świąteczno – noworoczne czytanie w bibliotece

fotoŚwiąteczne czytanie to akcja zorganizowana w naszej szkole, mająca na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Fundacja ABC XXI wieku zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem kampanii jest codzienna praktyka czytania dzieciom, aby odrodzić i upowszechnić umiejętności językowe oraz przeciwstawić się nadmiernej ekspozycji dzieci i młodzieży na media elektroniczne.

Nasza szkoła od kilkunastu lat systematycznie  bierze udział w  programie „Czytająca szkoła”, „Rozczytana Dwunastka”. W ramach kampanii prowadzone są działania zmierzające do kształtowania prawidłowej wymowy i rozwijania zdolności aktorskich dzieci.
 
W okresie świąteczno-noworocznym, w dniach 14-17 grudnia 2018 roku oraz 2-3 stycznia 2019r., w szkolnej czytelni odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne: strojenie choinki, obyczaje obdarowywania prezentami, składanie życzeń świąteczno – noworocznych, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, śpiewanie kolęd, kolacja wigilijna, zwyczaje noworoczne.

Tradycje i zwyczaje świąteczne były inspiracją do zaproszenia na niecodzienne spotkanie wychowawców klas pierwszych. Cudowna scenografia, miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom z aktywu bibliotecznego i Koła Miłośników Poezji.  Z niecierpliwością czekały na zaprezentowanie swoich umiejętności. Pięknie recytowały wiersze,  czytały opowiadania mikołajkowo-świąteczne oraz melodyjnie zaśpiewały kolędy i pastorałki. Głównymi bohaterami spotkania byli uczniowie klas pierwszych.

 Inicjatorki spotkania: Elżbieta Banaszczyk, Alicja Stobiecka, Aleksandra Wincencjusz.
 
Zimowe czytanie w bibliotece

Tydzień przed feriami zimowymi nauczyciele bibliotekarze zrealizowali kolejne przedsięwzięcie.  „Ferie, książka i ja” pod takim hasłem odbyły się zajęcia biblioteczne, które miały  na celu promocję czytelnictwa oraz rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej.
Na zimowe czytanie zaprosili uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z wychowawcami.

Cudowna zimowa sceneria, zarówno na zewnątrz jak i w czytelni szkolnej,  zachwyciła milusińskich. Uczennice z wolontariatu: Wiktoria Kołek, Weronika Ligocka i Nadia Sobala, czytały maluchom niesamowite zimowe bajki.

Aby uatrakcyjnić zajęcia przygotowały wierszowane wyliczanki, zagadki, szarady i rebusy, które zainteresowały dzieci do wyśmienitej zabawy. Uczniowie zostali  zapoznani z kodeksem postępowania w czasie ferii zimowych. Na zakończenie podopieczni mieli za zadanie wykonać ilustracje do utworów.

Niecodzienne zimowe spotkanie, magiczna kraina okazała się miejscem wspaniałych przygód.
 
Spotkanie z historią

Uczniowie klasy VIb i VIf w grudniu uczestniczyli w prelekcji historycznej pt. "Germanizacja dzieci polskiej w okresie drugiej wojny światowej”.
Prelegent pan Artur Ossowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przybliżył młodzieży mechanizm germanizacji oraz indywidualne losy dzieci polskich, które zdołały wyrwać się z nazistowskiego społeczeństwa i powrócić do ojczyzny. Przedstawił tragedię jednostki, narodu, dziecka – efekt celowej polityki okupanta, który zmierzał do eksterminacji narodów ,,niższych” od rasy germańskiej. Łódź – miasto położone na terenach wcielonych do III Rzeszy – otrzymała nazwę Litzmanstadt. Trwało tu osiedlanie się Niemców oraz przesiedlanie lokalnej ludności polskiej i żydowskiej. Wysiedleńcy trafiali często do prowizorycznych obozów fotoprzejściowych i przesiedleńczych, które stawały się ośrodkami rozdziału siły roboczej i wynaradawiania. Władze nazistowskie tworzyły także specjalne obozy dla dzieci, które oddzielano od rodziców i kierowano do pracy lub poddawano germanizacji. Dzieci spełniające nazistowskie kryteria rasowe przeznaczano do zniemczenia. W zależności od wieku, trafiały do niemieckich rodzin zastępczych, niemieckich szkół ojczyźnianych, do niemieckich rodzin na wsi, do placówek Hitlerjugend (chłopcy) i Bund Deutcher Mädel (dziewczęta) oraz ,,ludowych ośrodków wychowawczych” w Niemczech oraz ośrodków germanizacji na terenie Kraju Warty. Po wojnie polskie władze podjęły starania o rewindykację zgermanizowanych dzieci z obszaru Niemiec. Do 1947 r. powróciło do Polski blisko 30 tys. małych Polaków, z 200 tys. germanizowanych w czasie II wojny światowej.
 
Pełna miska dla kotka i pieska

fotoPod hasłem "Pełna miska dla kotka i pieska” przebiegała zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Piotrkowie Tryb.
Uczniowie klas IV-VIII chętnie przyłączyli się do akcji. Zebrano wiele kilogramów karmy suchej i mokrej oraz. koce, którymi można będzie dodatkowo wyścielić ich legowiska.

Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Tryb. przybywa każdego roku setki zwierząt zagubionych i porzuconych przez właścicieli, niekiedy w bardzo złym stanie. Część z nich szybko znajduje nowy dom, ale w schronisku pozostaje przez cały czas wiele psów i kotów, do nakarmienia których potrzeba jest karma.

Akcja uczy wielu pozytywnych postaw, a przede wszystkim uwrażliwia naszych uczniów na krzywdę innych. Dlatego dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się do przedsięwzięcia.
 
 
Świąteczne czytanie. Uczniowie przedszkolakom

fotoW czwartek, 13 grudnia 2018 roku, w bibliotece szkolnej odbyło się Świąteczne  czytanie. Uczniowie przedszkolakom, w ramach realizacji projektu czytelniczego.
Przedsięwzięcie miało na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz umacnianie nawyku obcowania z książką.

W projekcie wzięło udział 48. przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 15 i Prywatnego Przedszkola Nutka. Laureaci Konkursu Pięknego Czytania zaprezentowali fragmenty książek o tematyce bożonarodzeniowej.

W tym dniu „Książkolandia” wyglądała bajecznie, a to dzięki  pięknym dekoracjom, wystawkom  świątecznym książek i kartek, świątecznym gadżetom książkowym.

Maluchy zostały obdarowane prezentami wykonanymi przez podopiecznych świetlicy szkolnej, pod opieką wychowawcy świetlicy Anny Wolskiej. Nauczyciele bibliotekarze pragną serdecznie podziękować zaproszonym gościom, laureatom konkursu pięknego czytania oraz uczniom z aktywu bibliotecznego za głośne czytanie dzieciom wierszy i opowiadań o tematyce bożonarodzeniowej.
 
Boże Narodzenie tuż tuż - jasełka szkolne

W piątek, 21 grudnia cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w jasełkach. Wspaniała, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim. Uczniowie przybliżyli nam historię narodzin Jezusa w Betlejem.

Uroczystość wypełniły także przepiękne kolędy i piosenki świąteczne zaśpiewane przez uczniów lub zagrane na instrumentach.
    foto 

Święta tuż tuż ...
 
Pielucha dla malucha

fotoZ inicjatywy wolontariatu w listopadzie społeczność szkolna wzięła udział w zbiórce pieluch w ramach akcji „Pielucha dla malucha”.
4 grudnia br. zgromadzone paczki trafiły prosto pod świąteczną choinkę, jako mikołajkowy prezent od SP12  dla najmłodszych wychowanków Domu Małego Dziecka przy ul.  Wysokiej w Piotrkowie Tryb.
 
Drzewko Dobrych Uczynków

Ten wyjątkowy czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, to uwieńczenie i podsumowanie całego roku. To dobra chwila, by się zatrzymać, pomyśleć co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych.
Przecież każdy z nas  może spełniać dobre uczynki, to uczyni nasz świat lepszym i łatwiejszym miejscem do życia. Dlatego idea bezinteresownych działań Szkolnego Koła Wolontariatu na rzecz innych przybrała postać „DRZEWKA DOBRYCH UCZYNKÓW”.

fotoKażdy mógł pochwalić się dobrym czynem. Uczniowie zawieszali papierowe bombki, na których opisali swoje dobre uczynki. Na każdego czekało pachnące świątecznymi przyprawami korzenne ciasteczko. Akcja zakończyła się powodzeniem, bo choinka prezentowała się wspaniale. Święta tuż, tuż…

 
Spotkanie z rycerzem w świetlicy

fotoW dniu 17 grudnia odbyło się w świetlicy szkolnej coroczne spotkanie z hostorią, podczas którego uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w pokazie rycerskim. 
Naszym gościem był Michał Owczarek - nauczyciel historii oraz członek Bractwa Rycerskiego.

Podczas spotkania dzieci poznały obyczaje rycerskie oraz elementy zbroi rycerskiej.

Wychowankowie mogli przymierzyć eybrane elementy ekwipunku. Na koniec spotkania nasz gość zaprosił wszystkie dzieci do odwiedzenia strony internetowej www.strefahistorii.com oraz miasteczka rycerskiego, w którym czeka na nich szereg zabaw i pokazów.
 
Warsztaty teatralne

fotoWspaniałą przygodę przeżyli uczniowie klas szóstych w grudniu. Nasi szóstoklasiści mieli okazję poznać tajniki pracy w teatrze podczas warsztatów teatralnych.
Po dwóch godzinach zajęć uczniowie nie tylko dowiedzieli się, na czym polega praca suflera, reżysera, aktora, ale też mogli sprawdzić swoje siły w tej roli. Okazało się, że teatr to nie tylko scena i aktorzy, lecz również liczna ekipa pracowników odpowiedzialnych za prawidłowe wystawienie sztuki.

Wielu uczniów podczas zajęć odkryło w sobie talenty aktorskie :)
 
Kiermasz świąteczny

W dniach 3-5 grudnia 2018r. odbył się, w naszej szkole, kiermasz bożonarodzeniowy.
Był to kolejny etap akcji charytatywnej "Pomagamy Patrykowi od Serca". Uczniowie sprzedawali wykonane przez siebie ozdoby świąteczne, wypieki świateczne (pierniki), karty bożonarodzeniowe czy upominki pod choinkę.

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie klasy IV-VIII miały stoiska ze swoimi wyrobami przygotowanymi do sprzedaży, a uzyskany dochód przekazali na leczenie Patryka Wysmyka.

Organizatorzy dziękują calej społeczności szkolnej SP12 (rodzicom, uczniom, dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły) za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu oraz wielkie zaangażowanie w akcji.

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu
foto  foto  foto  foto
 
Spotkanie z pielęgniarką szkolną

Dnia 28 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z pielęgniarką szkolną p.Elżbietą Jagodzińską.
Spotkanie to w ramach realizacji programu prozdrowotnego organizowane są co roku i mają na celu przybliżenie dzieciom zagadnień dotyczących zdrowia, choroby, profilaktyki medycznej i zasad higieny osobistej.

Dodatkowo poruszany jest problem uzależnień. Spotkania te cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem uczniów.
 
Szkolny Pokój Zagadek

fotoJestem legionistą, który był świadkiem najpiękniejszej bitwy marszałka Piłsudskiego… Tak zaczyna się historia pewnego żołnierza, którego dokładne losy poznasz w Szkolnym Pokoju Zagadek.
To właśnie tam od 10 grudnia br. do końca stycznia 2019r. możesz sprawdzić swoja spostrzegawczość, pogłębić wiedzę o Niepodległej i doskonale się bawić rozwiązując ukryte łamigłówki, mierząc się z czasem i własną logiką.

Do zabawy zaproś swoich przyjaciół (max. 4 osoby).  Na drużynę, która w najszybszym czasie rozwiąże wszystkie zadania i odnajdzie klucz, aby opuścić pokój,  czeka NAGRODA – darmowy voucher do piotrkowskiego escape romu „POKÓJ WYZWAŃ”.

Terminy można ustalić u Ł.Jakubowskiego lub J.Stalbowskiej.
 
Bezpieczne dziecko - bezpieczny człowiek

foto4 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się finał konkursu  "Bezpieczne dziecko - bezpieczny człowiek" organizowany w ramach programu  "Bezpieczne Miasto 2018". konkurs miała na celu promowanie problematyki z zakresu bezpieczeństwa.
Z naszej szkoły wśród nagrodzonych uczniów znalazły się następujące osoby:
 
KLASY PIERWSZE
I MIEJSCE – Maria Forma z klasy I a
II MIEJSCE – Lena Cel z klasy I b
III MIEJSCE – Jakub Tuchowski z klasy I a
 
 KLASY DRUGIE
I MIEJSCE  - Krzysztof Szymański z klasy II a
II MIEJSCE – Ewelina Zięba z klasy II a
III MIEJSCE – Lena Jabłońska z klasy II d
 
 KLASY TRZECIE
I MIEJSCE – Igor Druszcz z klasy III d
II MIEJSCE – Antonina Chimiak z klasy III b
III MIEJSCE  - Lena Poterała z klasy III a
 
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie: Magdalena Dzwonnik, Agnieszka Skórkowska-Milczarek, Sylwia Skórkowska.
 
Mikołajki w świetlicy

W dniu 06.12.2018r. w świetlicy szkolnej odbyły się zabawy mikołajkowe połączone z ubieraniem choinki.
Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach, quizach, zabawach tanecznych, śpiewaniu piosenek. Każdy uczestnik otrzymał symboliczny upominek.
foto  foto  foto
Mikołajki w SP12

W Mikołajki w naszej szkole dominował czerwony kolor, a uczniów przed szkołą witał olbrzymi Święty Mikołaj :)
foto  foto
 
Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

25 listopada przypadał Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nasza świetlica postanowiła uczcić kolejną rocznicę tego święta.
Tego dnia najmłodsi podopieczni świetlicy poznali historię Pluszowego Misia, śpiewali piosenki, brali udział w licznych zabawach i wykazali się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Na koniec świętowania każdy uczeń wykonał rysunek ulubionego misia.
foto  foto
 
Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju, dobrą wróżbę daj!

Wieczór andrzejkowy to czas, kiedy wróżby okazują się wyjątkowo trafne, dlatego w tym dniu uczniowie naszej szkoły zajrzeli w przyszłość, by dowiedzieć się, co ona przyniesie.
Emocje były niezapomniane. Wolontariusze własnoręcznie przygotowali moc niespodzianek ukrytych wśród ciastek, babeczek i innych słodkości.

Cała społeczność szkolna przeniosła się w świat fantazji. Dochód z  wróżb zasilił konto szkolnej akcji  POMAGAMY DLA PATRYKA. 

Wszystkim „wolontariuszom - wróżbitom” serdecznie dziękujemy :-)
foto  foto   foto 
Warsztaty ekologiczne "Hałas a zdrowie"

fotoW dniu 21 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV e i VI b uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Europe Direct w Piotrkowie Tryb.
Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka, wskazanie sposobów zapobiegania jego skutkom, upowszechnianie ciszy, jako zasady kształtowania kultury zachowań i potrzeb ludzi. Na początku zajęć uczestnicy poznali budowę i funkcjonowanie narządu słuchu, dowiedzieli się, czym są fale dźwiękowe i w jaki sposób je odbieramy. Poznali zagrożenia wynikające z przebywania w nadmiernym  hałasie i dowiedzieli się jak powinniśmy chronić nasz słuch.

Prowadząca, pani Małgorzata Kociniak podkreśliła, że hałas jest czynnikiem szkodliwym dla zdrowia człowieka, długotrwałe przebywanie w hałasie może powodować rozdrażnienie, bóle głowy, zmęczenie. Hałas jest naszym wrogiem nie tylko groźnym, ale i podstępnym. Przyczynę tego stanu rzeczy należy upatrywać głównie w nieświadomości ogółu społeczeństwa, co do ujemnych zdrowotnych skutków hałasu, którego jest mimowolnym sprawcą i równocześnie - pierwszą ofiarą.
 
Dzień Pluszowego Misia

fotoW poniedziałek 26 XI w naszej szkole na korytarzach można było spotkać uczniów z pluszowymi misiami. A to wszystko za sprawą Dnia Pluszowego Misia, który obchodziliśmy 25 XI.
25 XI - To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. 

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
 
100-lecie niepodległości - apel

W naszej szkole szczególnie obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak przystało na tak ważne święto złożyło się wiele wydarzeń: konkurs piosenki patriotycznej, konkurs poezji patriotycznej, szkolna akademia połączona z interakcjami legionowymi, wystawa dzieł plastycznych i pokój zagadek.

Podczas Szkolnej akademii przedstawione zostały dzieje Polaków w czasie I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

W aktorów wcielili się uczniowie klasy VII c pod kierunkiem nauczyciela historii, Michała Owczarka, nauczyciela j. polskiego, Łukasza Jakubowskiego, muzyka Dariusza Głowackiego, nauczycielki plastyki Gabrieli Szymańskiej-Kaczmarek oraz nauczycielki techniki Heleny Olszewskiej.

Spektakl historyczny przedstawiony przez uczniów został pokazany dwukrotnie: dla klas oraz dla rodziców i opiekunów  w dniach 13 i 14 listopada b.r.
   foto  foto
"Przypomnieć o Zapomnianych"

foto7 listopada 2018r. wolontariusze SP12 swoimi działaniami wsparli akcję zorganizowaną przez Związek Harcerstwa Polskiego - "Przypomnieć o Zapomnianych". 
Uczniowie uporządkowali na lokalnym cmentarzu wojskowym groby bohaterów poległych w walce o Polskę. Sprzątnięto wypalone znicze, posprzątano liście i zapalono nowe światła pamięci poległym.
 
"Moda na czytanie" - wystawa

fotoBiblioteka szkolna to centrum życia intelektualnego i kulturalnego szkoły. To miejsce rozwijania zainteresowań i talentów uczniów. Nauczyciele bibliotekarze promując „modę na czytanie”  zaprezentowali  wystawę  książek  zakupionych w  ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
 
Seminarium "Polskie drogi do niepodległości"

fotoW dniu 29.10.2018 r przedstawiciele klas VIII wzięli udział w seminarium zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i WODN w Centrum Idei Ku demokracji w Piotrkowie Tryb. pod tytułem „Polskie drogi do niepodległości”.
Uroczystość ta miała miejsce w związku z 100- letnią rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie znalazły się występy chóru ze szkoły podstawowej w Moszczenicy, wspólne śpiewanie pieśni legionowych. Przede wszystkim uczniowie poznali tajniki historii „polskich dróg do niepodległości” dzięki wykładowi pana Artura Ossowskiego z IPN. Lekcja stała się niezwykle atrakcyjna, dzięki grom planszowym nawiązującym do tematyki wykładu.
 
Halloween na wesoło

foto31 października na naszych korytarzach pojawiło się mnóstwo magicznych stworzeń: koziorożce, czarownice, misie. To wszystko przez obchodzony tego dnia Halloween :)
 
1000 osób zaśpiewało Hymn!!!

9 listopada o godzinie 11.11 nasza szkoła włączyła się w akcję bicia rekordu "Rekord dla Niepodległej". Rekord biła cała społeczność SP12 w liczbie 1000 osób - uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników placówki.

Uczniowie stworzyli flagę biało-czerwoną i w obecności sztandaru szkoły oraz zaproszonych gości odśpiewali w postawie zasadniczej wszystkie 4 zwrotki hymnu.

Towarzyszyła temu wydarzeniu podniosła i bardzo uroczysta atmosfera. To było niesamowite widowisko! Mamy fantastycznych uczniów! Brawo!
Kartki urodzinowe dla Patryka

fotoUczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję "Karteczki Na 12-Ste(czki) Wojownika Patryka".
Patryk Wysmyk to uczeń naszej szkoły dzielnie walczący z nowotworem. Mamy nadzieję, że kartki przygotowane przez kolegów i koleżanki dodadzą Patrykowi nowych sił do walki.

Zdjęcie: piotrkow.naszemiasto.pl
 
Pokaz sztuki walki Taekwon-do

foto23 października odbył się u nas w szkole pokaz sztuki walki i samoobrony Taekwon-do ITF.
Dzięki niemu uczniowie naszej Szkoły mogli poznać podstawowe zasady dbania o własne bezpieczeństwo i zachowanie w sytuacjach zagrożenia.

Drugi pokaz odbędzie się w piątek 26 października godz 9,45. Pokaz prowadził Instruktor Kacper Gniewaszewski ze Sportowego Klubu Taekwondo Silla.
 
Uczniowie zaprezentowali się przed Kinem Kobiet

fotoUczniowie podejmują różnorodne działania na rzecz swojego rozwoju i rozwoju szkoły.
Między innymi realizują inicjatywy pozaszkolne, a prezentowane postawy promują szkołę w środowisku lokalnym i na forum miasta. Tak było 18 października, gdy uczniowie SP12 zaprezentowali swoje umiejętności podczas programu artystycznego przed seansem Kino Kobiet w Helios Focus Mall. Z całą pewnością młodych artystów za parę lat możemy spodziewać się na wielkim ekranie J
 
Dzień Edukacji Narodowej

14 października Grono Pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Edukacji Narodowej.
Z tej okazji uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności podczas programu artystycznego na uroczystej akademii.
Nie zabrakło przepięknych piosenek, utworów wykonanych na instrumentach muzycznych, humorystycznych scenek, czy wzruszających występów solistów.

Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych uczniów oraz za aktywne promowanie szkoły w regionie.  

Nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i opiekunom za miłe słowa. Nie mamy wątpliwości, że uczniowie naszej szkoły są najlepsi na świecie. Dziękujemy :)
foto   foto   
 
Wolontariat w Świetlicy Szkolnej!

Staramy się i nie próżnujemy ;) Kolejnym przedsięwzięciem jakiego podjęli się wolontariusze od października 2018 roku jest pomoc w szkolnej świetlicy.
Inicjatywa ma na celu niesienie pomocy w nauce dzieciom z naszej szkoły. Starsi uczniowie po skończonych swoich zajęciach, według grafiku ustalonego z nauczycielami wychowawcami w świetlicy, spędzają czas z młodszymi uczniami SP12 pomagając im w odrabianiu prac domowych lub organizując gry i zabawy zespołowe.
 
Wizyta w Domu Małego Dziecka

fotoOd września 2018 roku wolontariusze naszej szkoły zaczęli we wtorki i czwartki odwiedzać miejsca, gdzie ich pomoc okazała się potrzebna - Dom Małego Dziecka przy ul. Wysokiej w Piotrkowie Tryb.
Radość, jaką daje dzielenie się z innymi swoim czasem i umiejętnościami okazała się bezcenna. Uczniowie naszej szkoły bawili się z dziećmi sprawiając im wiele radości.

Pogoda sprzyjała wspólnym spacerom i zabawom na świeżym powietrzu. Później mali podopieczni zaprosili nas do zabaw w swoich pokojach.

Panowała cudowna atmosfera. Uśmiech pojawił się zarówno na ustach wolontariuszy, jak i u wychowanków Domu Dziecka.
 
Zakończenie zbiórki dla dzieci na Kresach

fotoSerdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy szczodrze przyłączyli się do zbiórki „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego”.
Nasi wolontariusze posegregowali i skrupulatnie zapakowali 6 ogromnych pudeł, pełnych darów od Was.

Artykuły szkolne trafią w tym roku m.in. do Grodna, Lidy, Wołkowysk, Czerniowców, Starej Huty i Drohobycza. Tam mieszka wielu naszych Rodaków, chodzą do polskich szkół i potrzebują wsparcia.
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W poniedziałkowe przedpołudnie, 1 października, czytelnia szkolna zamieniła się w magiczne miejsce. Piękna, niepowtarzalna sceneria, zaczarowany las z Gangiem Słodziaków, tajemnicza polana z bogatym podszyciem leśnym, niecodzienna muzyka relaksacyjna.
fotoOgólnopolski  „Dzień Głośnego Czytania", obchodzony 29 września, ma już kilkuletnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie poczucia własnej wartości, pogłębianie więzi między rodzicami i dzieckiem, wyrabianie nawyku czytania, zdobywania wiedzy  czy wzbogacanie słownictwa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się doskonałą okazją do zaproszenia uczniów klas I, II oraz III do biblioteki szkolnej.

W rolę lektorów wcielili się: Pani Dyrektor Szkoły Anna Kulisa, wychowawcy klas I– III oraz nauczyciele bibliotekarze. Do głośnego czytania wybrany został m.in. utwór  Renaty  Piątkowskiej pt. Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków.
foto
Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozbudzenia i poszerzenia zainteresowań czytelniczych uczniów.
 
Ślubowanie klas pierwszych

Wtorek 9 października był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Do grona uczniów naszej szkoły dołączyliśmy  pierwszoklasistów.

Już od wejścia do szkoły wyczuwało się podniosły nastrój. Przybywających gości witali uczniowie klas IV-VIII.

Na wstępie pani dyrektor Anna Kulisa powitała przybyłych gości: Prezydenta Miasta pana Krzysztofa Chojniaka, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim pana Tomasza Trzaskacza, wszystkich rodziców i  opiekunów naszych pierwszaków, kadrę fotopedagogiczną szkoły oraz innych gości.

W kolejnej części uroczystości dzieci oraz zgromadzona publiczność zaśpiewali hymn państwowy oraz szkolny.

Najważniejszą częścią akademii było uroczyste ślubowanie uczniów:
 
„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
fotoBędę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”


Następnie wychowawczynie pasowały wieeeelkim ołówkiem pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.
foto  foto    foto  foto

Na koniec odbyła się część artystyczna w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami uroczystości:
 
 
„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem” - Europejski Dzień Języków Obcych

fotoTen cytat w pełni oddaje ideę  Europejskiego Dnia Języków Obcych, obchodzonego w Europie 26 września.
Święto zostało ustanowione w roku 2001, a jego celem jest propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych.

W ramach obchodów tego święta uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w  projekcie zorganizowanym przez nauczycieli języków obcych. Uczniowie klas siódmych i ósmych przygotowali wystawę plakatów na temat wylosowanych wcześniej  krajów europejskich: (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Węgry)

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie prezentacji multimedialnej lub prelekcji o wylosowanym kraju i zaprezentowanie jej przed młodszymi koleżankami i kolegami. Przygotowano 4 prezentacje multimedialne i 11 prelekcji połączonych z  konkursami wiedzy oraz degustacją potraw charakterystycznych dla danego kraju.

Nasi siódmo i  ósmoklasiści przygotowali bardzo ciekawe prezentacje, konkursy, które cieszyły się zainteresowaniem młodszych uczniów oraz liczne potrawy. Mieliśmy okazje spróbować  babeczek z Czech i Austrii, ukraińskich placuszków, słowackich rogalików i naleśników, ciasta z Holandii i Bułgarii oraz chałwy z Chorwacji, wszystkie potrawy były  pyszne.

Dużym powodzeniem cieszyła się sałatka ziemniaczana „ Kartoffelsalat” przygotowana przez nauczycieli języka niemieckiego.

Organizatorzy projektu: E. Kozłowska, P. Woźniak, T. Wróbel, A. Faryś
foto   foto 
 
Żegnajcie wakacje! Witaj szkoło!

foto3 września wypoczęci po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wrócili do szkoły. Wszyscy w radosnych humorach udali się do sal, aby spotkać się z wychowawcami i kolegami i koleżankami z klasy.
Szczególnie gorąco witamy wszystkich pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że bardzo szybko się zaaklimatyzujecie w naszej szkole i że będziecie się w niej czuli jak w domu :) Wszystkim życzymy samych szóstek i piątek w nowym roku szkolnym.
powrót