Wydarzenia z roku szkolnego 2019/2020

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2019/2020.

Zakończenie roku szkolnego

Dnia 26 czerwca 2020 roku zakończyliśmy rok szkolny 2019/2020. To był bardzo trudny rok, a w szczególności ostatnie 3 miesiące, gdzie ze względu na pandemię koronawirusa, nauczanie odbywało się zdalnie.
Szczególnie smutno było rozstać się z ósmoklasistami, ponieważ nie mogliśmy zrobić tego tak uroczyście, jak każdego roku ze względu na rygory sanitarne. Ale nie zabrakło ciepłych słów podziękowań przez Panią Dyrektor Annę Kulisę oraz wychowawców poszczególnych klas.

Ósmoklasistom życzymy powodzenie na nowej drodze życia i rozwoju, samych sukcesów w wymarzonej szkole średniej, natomiast pozostałym uczniom życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia we wrześniu, miejmy nadzieję, że w szkole :)
foto  foto  foto

Egzamin Ósmoklasisty

fotoW dniach 16-18 czerwca uczniowie klas ósmych sprawdzali wiedzę podczas egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Okazalo się, że uczniowie naszej szkoły zdobyli najwyższe wyniki w mieście. Brawo!
 

Dzień Kolekcjonera 2020

W maju 2020r. z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy zorganizowano po raz trzynasty Dzień Kolekcjonera pod hasłem: Każdy ma jakiegoś bzika.
Uczniowie doskonale wiedzą, że pasje przeciwdziałają nudzie, pozwalają prawidłowo gospodarować wolnym czasem, wzbogacają człowieka.

Nasi szkolni hobbiści wzięli udział w wirtualnej imprezie prezentując swoje zbiory. Wśród przedstawionych figurek na szczególną uwagę zasługuje najobszerniejsza strefa - Dinozaury i Hot Weels, ucznia klasy IIe, Jakuba Siniarskiego. Społeczność szkolna podziwiała bogate zbiory kolekcjonerskie.

Dziękujemy wszystkim za udostępnienie swoich kolekcji i zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.
foto  foto  foto
 

Jesteśmy razem! Tęsknimy!

Szanowni Rodzice i Uczniowie! Dziękujemy za przesłanie zdjęć w ramach akcji „Jesteśmy razem! Tęsknimy!”.
 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. W tym dniu szczególnie promuje się czytelnictwo i zwraca uwagę na ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.
Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej.
W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a
podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Polsce obchodzony jest już od 2008 roku.
W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.
Lecz dzisiejszy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie 23 kwietnia w przestrzeni internetowej.
foto  foto
 

Apel: Bezpieczny Internet

28 lutego odbył się w naszej szkole apel organizowany w ramach akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klasy 6e pod opieką  Joanny Sety przygotowali przedstawienie ukazujące zagrożenia wynikające z używania urządzeń elektronicznych połączonych z Internetem. 
We współczesnym świecie bezpieczeństwo w Internecie jest istotnym problemem, w szczególności, jeżeli chodzi o młodych ludzi , ponieważ ich życie, niestety, często toczy się w świecie wirtualnym.

Apel miał na celu uświadomienie uczniom negatywnych skutków nierozsądnego korzystania z Internetu, sposobów ich zapobiegania, a także racjonalnego gospodarowania czasem spędzonym przed komputerem czy telefonem w ręku
foto  foto  foto

Zajęcia w Mediatece

foto24 lutego uczniowie klasy 2a odwiedzili Multimedialną Bibliotekę. Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Palcem po mapie z Koziołkiem Matołkiem”.
Podczas zajęć wiedza teoretyczna połączona została z elementami zabawy. Uczniowie rozwiązywali labirynty, krzyżówki, grali w gry. Wskazywali na mapie miejsca podróży Koziołka. Zajęcia zakończyła praca plastyczna. Zadaniem dzieci było wymyślenie innych przygód Matołka w formie komiksu.

Opiekun grupy: Sylwia Skórkowska

„Dałem Wam największy skarb - Uśmiech”

fotoW ramach cyklu „Niecodzienne spotkanie z Patronem” nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili  dla uczniów klas czwartych zajęcia biblioteczne w Sali Patrona i czytelni szkolnej.
Celem zajęć było: 
  • zapoznanie uczniów z życiorysem i twórczością Kornela Makuszyńskiego,
  • kształtowanie nawyku czytania i korzystania z biblioteki szkolnej,
  • kultywowanie tradycji szkolnych związanych z Patronem szkoły.
W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie poznali historię powstania Sali Patrona oraz wiele ciekawostek z życia pisarza. Wysłuchali  fragmentów książek, co zachęciło ich do wypożyczenia niniejszych pozycji: „Bezgrzeszne lata”, „Skrzydlaty chłopiec”, „ Przyjaciel wesołego diabła”, „ Wyprawa pod psem”.

Zajęcia z dogoterapii

fotoDnia 19 lutego 2020 roku, uczniowie klasy Ib wzięli udział w zajęciach dogoterapii.
Celem ogólnym zajęć psychorozwojowych z udziałem psa jest rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Osoby biorące udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawania kolorów i kształtów, różnic i podobieństw.

Zajęcia uczą empatii i wrażliwości, bezpiecznego kontaktu z psem oraz przełamywania leku przed zwierzętami.

Opiekun grupy: Magdalena Dzwonnik.

Walentynki w „Książkolandii”

fotoWalentynki to czas przyjaźni, miłości, życzliwości, radości. W tym dniu w naszej bibliotece szkolnej dominował kolor czerwony określany symbolem miłości.
Uczniowie z aktywu bibliotecznego wraz z nauczycielami bibliotekarzami wykonali serduszkowe dekoracje.

Uwagę wzbudzały wystawy książek „Miłość w literaturze”, gazetki informacyjne „Przez książkę do serca”, „Walentynki w bibliotece”. Inspiracjami walentynkowymi były m.in.: nowości książkowe  i odnajdywanie w nich cytatów o miłości, przyjaźni, sesja zdjęciowa z książkami oraz słodkie wypożyczenia.
  

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu 2020. W obchody włączyła się także nasza szkoła.
Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jak szanować swoją prywatność i dane w Internecie. Dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci oraz jak skutecznie chronić komputery i smartfony przed wirusami.

Na holu głównym można było oglądać wystawę związaną z DBI, a na zajęciach oprócz pogadanek uczniowie oglądali filmy edukacyjne "3..2..1.. Bezpieczny Internet" oraz "Owce w sieci".

Uczniowie klas IV przedstawili w postaci plakatu wykonanego w MS Paint, jak rozmieją pojęcie "bezpieczny komputer", natomiast uczniowie klas szóstych wykonali plakat w programie MS Word ze wskazówkami, jak być bezpiecznym w sieci. 
foto  foto
 

Walentynki na wesoło

W dniu 14 lutego, z okazji Święta Zakochanych w naszej szkole przedstawiono program artystyczny pt. „Walentynki z przymrużeniem oka”.
Uczniowie klas: 6a,7e, 8s i 7f zaprezentowali humorystyczną scenkę o miłości w czasach prehistorycznych, „Randkę w ciemno” z zaskakującym finałem oraz wywiad RMF na temat miłości z naukowego punktu widzeniaJ. Nie zabrakło również układów tanecznych i występów wokalnych.

Opiekunami uczniów była A. Faryś i A. Kabzińska.
foto  foto
 
 

Dzień Babci i Dziadka

31 stycznia 2020 roku uczniowie klasy I b i II a przygotowali dla swoich babć i dziadków przedstawienie z okazji ich święta.
Tego dnia uczniowie zaprosili swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile,  pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Opiekunowie klas: Magdalena Dzwonnik i Sylwia Skórkowska
foto  
 
 

Zbiórka karmy zakończona!!!

fotoWzorem lat ubiegłych Mały Samorząd Uczniowski oraz Liga Ochrony Przyrody działająca w naszej szkole  zorganizowali w szkole akcję zbiórki karmy dla bezdomnych  zwierząt z piotrkowskiego schroniska. Przekazaliśmy bardzo dużą ilość kamy, misek, przysmaków i zabawek dla zwierząt.

Zimowo i bezpiecznie

foto20 grudnia 2019 roku uczniowie klasy I b i II a przygotowali przedstawienie  pt. "Zimowo i bezpiecznie" .
Celem przedstawienia było przypomnienie zasad bezpiecznych zachowań podczas zabaw zimowych w czasie ferii. W ten zimowy nastrój wprowadziła nas piękna dekoracja, stroje oraz oprawa muzyczna.

Opiekunowie grup:Magdalena Dzwonnik i Sylwia Skórkowska

Akcja świetlicy "Kartka dla dzieci w Syrii"

fotoW akcji wzięli udział wychowankowie świetlicy szkolnej. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ uczniowie wykonali ok 60 kart.
Zadaniem uczniów było wykonanie kartki świątecznej oraz ułożenie życzeń w języku angielskim.  Celem akcji było rozwijanie aktywności twórczej dzieci, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz uwrażliwianie dzieci na krzywdę swoich rówieśników w kraju objętym wojną.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Za pośrednictwem organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz ks. Waldemara Cisło, kartki zostały przekazane rodzinom w Syrii, między innymi w mieście Aleppo.

Koordynator i pomysłodawca akcji: Anna Wolska.

Drzewko dobrych uczynków

fotoGrudzień to szczególny czas bezinteresownych działań na rzecz drugiego człowieka. 
W naszej szkole po raz drugi zalśniło ŚWIĄTECZNE DRZEWKO DOBRYCH UCZYNKÓW. Celem akcji zorganizowanej przez SKW było uświadomienie wszystkim uczniom, jak NIEWIELE TRZEBA, BY POMAGAĆ I USZCZĘŚLIWIAĆ.

Cała społeczność szkolna mogła się pochwalić swoim dobrym uczynkiem i ozdobić nim choinkę zapisując go na kolorowej bombce.

Świąteczne czytanie w bibliotece szkolnej

fotoW okresie świąt Bożego Narodzenia w czytelni szkolnej, w  dniu 13.12.2019 roku, odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne: strojenie choinki, tradycja obdarowywania prezentami, składanie życzeń świątecznych, spożywanie kolacji wigilijnej, symbol Gwiazdy Betlejemskiej, kolędowanie.
Fundacja ABC XXI wieku zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem kampanii jest codzienna praktyka czytania dzieciom, aby odrodzić i upowszechnić umiejętności językowe oraz przeciwstawić się nadmiernej ekspozycji dzieci i młodzieży na media elektroniczne.

Nasza szkoła od kilkunastu lat  bierze udział w  programie „Czytająca szkoła”. W ramach kampanii prowadzone są działania zmierzające do kształtowania prawidłowej wymowy i rozwijania zdolności aktorskich dzieci. Służą temu zajęcia z dykcji i ćwiczenia ortofoniczne czy oddechowe, przygotowanie do występów na różnego rodzaju uroczystości szkolne, inscenizacje, elementy dramy, nauka wierszy i piosenek, a także udział w profesjonalnych spektaklach teatralnych.

Wystawa stroików świątecznych

fotoZ okazji Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zorganizował wystawę stroików, którą można było podziwiać na holu głównym. Jak zawsze naszym uczniom nie zabrakło pomysłowości i pięknego wykonania.
 

Jasełka bożonarodzeniowe

W czwartek, 19 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jasełkach bożonarodzeniowych.
Wspaniała, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim. Aktorzy przybliżyli nam historię narodzin Jezusa w Betlejem.

Uroczystość wypełniły także przepiękne kolędy i piosenki świąteczne zaśpiewane przez uczniów oraz zagrane na instrumentach.
foto  foto

Spotkanie z rycerzem

fotoW dniu 21 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się coroczne "Spotkanie z historią" dla uczniów klas pierwszych. 
Naszym gościem był Michał Owczarek - członek Bractwa Rycerskiego.

Uczniowie poznali obyczaje i tradycje rycerskie z okresu średniowiecza oraz zasady kodeksu rycerskiego. Miała miejsce również prezentacja ekwipunku rycerza. Dzieci mogły zobaczyć i poznać nazwy poszczególnych elementów zbroi rycerskiej, a także niektóre z nich przymierzyć.
Jak co roku ten rodzaj zajęć spotkał się z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem ze strony uczniów.

Mikołajki w świetlicy

foto6 grudnia jak tradycja nakazuje obchodzimy imieniny Mikołaja. W tym dniu wychowankowie   świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć przybliżającym im postać św. Mikołaja.
W czasie zajęć uczniowie omawiali  tradycje mikołajkowe w Polsce i w innych krajach.  Wspólnie z wychowawcami czytali ,,Księgę Bożego Narodzenia" i inne ciekawostki związane z tematem zajęć. Uczestniczyli również w zabawach muzyczno-ruchowych i  wykonali przepiękne portrety św. Mikołaja. Wszyscy podopieczni świetlicy zostali obdarowani słodkimi niespodziankami.
 
 Opiekun zajęć: Anna Wolska

Bezpieczny Internet

fotoUczniowie klas II i III wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez nauczycielki informatyki naszej szkoły, promujących bezpioeczne zachowania w Internecie. Uczniowie w trakcie zajęć mogli sami podejmować decyzje i obejrzeć konsekwencje złych wyborów.

Mikołajki w naszej szkole :)

6 grudnia na uczniów idących do szkoły czekała niespodzianka - olbrzymi Mikołaj zapraszający na lekcje :) Z kolei w szkole zaroiło się od małych mikołajków w czerwonych czapeczkach. Świąteczna atmosfera wkroczyła w mury naszej szkoły :)
foto  foto

Zabawa pełna niespodzianek!

Andrzejki to specyficzna tradycja – ma elementy zarówno pogańskie, jak i chrześcijańskie, więc czasem budzi kontrowersje.
Jednak wolontariusze SP12 uważali, że można ten dzień spędzić na bardzo przyjemnej i pożytecznej zabawie, z której dochód przeznaczyli na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Tryb.

Przygotowali mnóstwo wróżb, do których  dołączyli własnoręcznie przygotowane słodkości. Uczniowie, za przysłowiową  złotówkę, karmę lub jakiś przysmak dla zwierzaka, mogli poznać „tajniki swojej przyszłości”.
foto  foto

Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

foto20 listopada uczniowie klasy I b wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim.
Tematem spotkania byli bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego. Nasi najmłodsi uczniowie wykazali się podczas zajęć świetną znajomością książek Kornela Makuszyńskiego - patrona naszej szkoły. Bardzo aktywnie brali udział w zajęciach.

Wychowawca: Magdalena Dzwonnik
 

Podarowałeś książkę.  Czytana książka żyje dalej

fotoSkładamy serdeczne podziękowania dla wszystkich Darczyńców za udział w akcji: Akcja „A Ty podarowałeś książkę bibliotece. Czytana książka żyje dalej”.
Wyrażamy wdzięczność za zainteresowanie potrzebami naszych czytelników. Dziękujemy za życzliwość i bezinteresowność
w wspieraniu działań biblioteki szkolnej.

Szczególne podziękowania kierujemy do pana Marka Trzaskacza oraz uczniów naszej szkoły Jakuba Kujawskiego kl. Ie, Anastazji Król kl. 5f, Michaliny Wujek kl. 5f, Zuzanny Cejnóg kl. 8d, Joanny Kowalewicz kl. 5d. 

Wśród podarowanych woluminów znalazły się lektury, literatura dziecięca, komiksy. Włączyliśmy do księgozbioru 69 pozycji, które zostały opracowane i udostępnione naszym czytelnikom.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

fotoPo raz kolejny postanowiłyśmy uczcić to święto w klasach I - III w sposób szczególny. W dniu 25 listopada 2019 roku misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci przybyli wraz  z uczniami do szkoły na biblioteczne przyjęcie.
Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia, zachęcanie do czytania literatury dziecięcej oraz poszanowanie zabawek. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci, przyjacielem-powiernikiem największych sekretów. 

Atrakcją spotkania była wystawka maskotek oraz książek o misiach i niedźwiadkach, film o przygodach Kubusia Puchatka, zabawy przeplecione opowieściami o najsłynniejszych pluszowych misiach występujących w literaturze, filmach animowanych, np. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Paddington. Przypomnijmy, że święto ustanowiono  w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki.

fotoHistoria pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt - wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek.

fotoOd tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Imprezę czytelniczą przygotowali nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie działający w Aktywie Bibliotecznym.

Spotkanie z pielęgniarką

fotoW dniu 26 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych  z pielęgniarką szkolną Elżbietą Jagodzińską.
Tematem spotkania było dbanie o zdrowie i higienę osobistą, przeprowadzone jak co roku w ramach programu prozdrowotnego realizowanego przez naszą szkołę.

Uczniowie wysłuchali prelekcji, a następnie wzięli udział w dyskusji dotyczącej chorób dziecięcych, ich profilaktyki, zdrowego stylu życia, roli sportu i właściwego odżywiania. Dzieci przejawiały żywe zainteresowanie tematyką spotkania, podawały liczne przykłady, zadawały wiele pytań.

Spotkanie z doradcą zawodowym

fotoW ramach zajęć z doradztwa zawodowego zaproszenie przyjęła pani Marzanna Antoniak doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery w Piotrkowie Tryb.
Uczniowie klasy 8c, 8d, 8s uczestniczyli w zajęciach pt. „Pasja, profesja, powołanie”, dzięki którym uzyskali informacje dotyczące ścieżek kształcenia i możliwości wyboru piotrkowskich szkół średnich.

Prelegentka zachęcała młodzież do odwiedzania placówki, celem dalszego wsparcia w wyborze przyszłej drogi edukacyjnej.
 
 Inicjatorem spotkania była Dagmara Kołowrotkiewicz

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych  

fotoZ okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  w dniach 1– 31 października 2019 roku  nauczyciele bibliotekarze   i uczniowie działający w aktywie bibliotecznym zaproponowali różnorodne imprezy, między innymi:  zbiórkę książek, wystawę komiksów, konkurs plastyczny, gazetkę informacyjną.
 Po raz kolejny nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które zostało zainicjowane w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship - IASL).
 

Miejskie obchody 11 Listopada

fotoJak co roku w  dniu 11 listopada braliśmy udział w uroczystościach zorganizowanych przez Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Delegacja Szkoły Podstawowej nr 12 wraz z uczniami uczestniczyła w mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele oo.Bernardynów, następnie wysłuchaliśmy wystąpienia Pana Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego oraz złożyliśmy kwiaty przy Pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza.
 

Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…”

fotoW piątek 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101. rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystości nadaliśmy tytuł . „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…”
11 listopada pozostaje dla Polaków na zawsze datą wiekopomną. W tym dniu po raz pierwszy od 123 lat, mogli ponownie stanowić o swoich losach i o przyszłości Ojczyzny. 11 listopada – to klamra walk o niepodległość, rozpoczęta w chwili ostatniego rozbioru w 1795 roku i prowadzonych bez ustanku przez kilka kolejnych pokoleń. Na to wymarzone przez tyle dziesiątków lat zwycięstwo złożyły się nie tylko sprzyjające okoliczności polityczne. Gdyby nie duch wolności żyjący w narodzie, wola powrócenia do niepodległego bytu na nic by się zdały wysiłki zaborców do unicestwienia narodu polskiego.

Na wspaniałym podłożu niepodległości mogło błyszczeć męstwo żołnierza, geniusz dowódców i utworzenie suwerennej II Rzeczpospolitej – fotosłowem wszystko, co świadczy o wielkości narodu. W walce o niepodległość Ojczyzny śmierć ponieśli najlepsi synowie narodu. Mogiły powstańców rozrzucone są po lasach. Mogiły straconych w cytadeli, mogiły zesłańców na dzikich stepach Syberii, mogiły legionistów były i są świadectwem, że warto było walczyć do końca...

 Prowadzący wszystkich zebranych zachęcił do chwili refleksji i zadumy nad losami naszej Ojczyzny, jej glorią i upadkiem. Mając nadzieję, że w podróży w głąb historii odnajdą cząstkę siebie – utożsamiając się z Polską. Bo przecież: ,,Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie. Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć”. Akademię wzbogaciły: wiersze, prezentacje multimedialne i pieśni patriotyczne ukazujące glorię, upadek, w końcu nadzieję Polski na zrzucenie jarzma niewoli...

Zapraszamy do zapoznania si z fragmentami apelu.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

fotoW poniedziałkowe przedpołudnie, 30 października 2019r., czytelnia szkolna zamieniła się w magiczne miejsce. Piękna, niepowtarzalna jesienna sceneria, tajemnicza polana z bogatym podszyciem leśnym, niecodzienna muzyka relaksacyjna.
Ogólnopolski „Dzień Głośnego Czytania", obchodzony 29 września, ma już kilkuletnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie poczucia własnej wartości, pogłębianie więzi między rodzicami i dzieckiem, wyrabianie nawyku czytania, zdobywania wiedzy czy wzbogacanie słownictwa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się doskonałą okazją do zaproszenia uczniów klas I, II oraz III do biblioteki szkolnej.
W rolę lektorów wcielili się: uczniowie z aktywu bibliotecznego, wychowawcy świetlicy szkolnej, wychowawcy klas I– III oraz nauczyciele bibliotekarze. Do głośnego czytania wybrany został utwór Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”.

Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozbudzenia i poszerzenia zainteresowań czytelniczych uczniów.

Uczniowie zaśpiewali Hymn Polski

8 listopada w Hali SP12  mogliśmy obserwować wspaniałe widowisko stworzone przez wszystkich uczniów naszej szkoły w ramach akcji "Szkoła do hymnu 2019".
Uczniowie wraz z nauczycielami stworzyli flagę biało-czerwoną (klasy I-IV ubrane na biało, V-VIII na czerwono)  i o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała wszystkie zwrotki Hymnu Państwowego.

Nie zapomnieli przy tym o honorach podczas wykonywania hymnu, czyli pozycji na baczność. Szczególnie wśród naszych najmłodszych uczniów widać było przejęcie i pełne zaangażowanie. 

Wspaniały występ naszych uczniów obserwował Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim: Pan Tomasz Trzaskacz.
foto  foto

Zapraszamy do obejrzenia całości akcji:

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

fotoZgodnie z tradycją, 29.10.2019roku, w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.
Uczniowie zapoznali się m. in. z regulaminami obowiązującymi w bibliotece: Regulaminem Wypożyczalni, Regulaminem Czytelni, Regulaminem Multimedialnego Centrum Informatycznego.

Pierwszoklasiści zmierzyli się również z baśniowymi zagadkami przygotowanymi przez nauczycieli bibliotekarzy. Na zakończenie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę. Wszystkim czytelnikom życzymy znakomitych przygód w świecie książek.

Spotkanie z Wyspiańskim

23 października uczniowie klasy 8b z opiekunem Dagmarą Kołowrotkiewicz brali udział w Spotkaniu z Wyspiańskim w ZSP i PO-W nr 3 w Piotrkowie. 
W trakcie imprezy zorganizowanej z dużym rozmachem i kreatywnym podejściem do tematu, uczniowie mogli dowiedzieć się o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Podopieczni klasy 8b czynnie uczestniczyli w spotkaniu biorąc udział w grze terenowej, konkursie wiedzy o życiu Stanisława Wyspiańskiego. W grupach pracowali nad plakatem i kolorowaniem dzieł artysty. Wszystkie konkurencje były oceniane i punktowane.

Nasi uczniowie pracowali bardzo sumiennie i wykazali się dużą znajomością tematu.

W indywidualnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Wyspiańskiego I miejsce zajęła Patrycja Duchnowska, II miejsce Szymon Tobiasz

W konkursie grupowym I miejsce zajęły dziewczynki z gr.2 w składzie: Patrycja Duchnowska, Oliwia Malec, Inga Bąbol, Katarzyna Burda, Romana Romanenko, Gabriela Wójcik, Aleksandra Lasota
 
Gratulacje dla całej klasy 8b!
foto  foto

Rozczytana świetlica

fotoRok szkolny 2019/20120  postanowiliśmy rozpocząć akcją "Poranne czytanie". Raz w tygodniu w czytelni szkolnej wychowawca świetlicy wprowadzali uczniów w cudowny świat książki, bajki, baśni. Zaszczepiona w dzieciństwie miłość do książek, zaowocuje w przyszłości, bo nie rodzimy się czytelnikami, ktoś obudził w nas zamiłowanie do książek. Nasza akcja miała na celu rozwój umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych oraz podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Powyższa akcja prowadzona była we współpracy z nauczycielami biblioteki szkolnej, za co składamy serdeczne podziękowania.
 
Opiekunem akcji była Anna Wolska.

Międzynarodowy Tydzień Kodowania w SP12

W dniach od 5 do 20 października uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły włączyli się w Międzynarodowy Tydzień Kodowania wspólnie z 84 krajami świata.
Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

Nasi uczniowie rozwiązywali zadania programistyczne przy pomocy poleceń blokowych Code.org: Minecraft, Star Wars, czy Else. Jak co roku było dużo zabawy i programowania :)
foto  foto

14X - Dzień Edukacji Narodowej

14 października nas uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności podczas programu artystycznego na uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela.
Nie zabrakło przepięknych piosenek, humorystycznych scenek, czy wzruszających występów solistek.

Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Anna Kulisa, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w rozwój intelektualny naszych uczniów oraz za aktywne promowanie szkoły w regionie.  

Nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i opiekunom za miłe słowa. Nie mamy wątpliwości, że uczniowie naszej szkoły są najlepsi na świecie. Dziękujemy :)

foto  foto

Wycieczka terenowa

Wiedzę przyrodniczą można przekazać podczas tradycyjnych lekcji. Jednakże to zajęcia w terenie stanowią dla uczniów najbardziej atrakcyjną formę uczenia się.
Doskonale o tym wiedział Albert Einstein, który twierdził: "Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, awtedy wszystko lepiej zrozumiesz”. Dlatego w sobotę, 12 października 2019 roku grupa uczniów z klasy IV a, IV b, IV c i V d wyruszyła na zajęcia terenowe do Miejskiego Parku im. J. Poniatowskiego w Piotrkowie Tryb. 

Uczestnicy pod okiem nauczyciela Technikum Leśnego w Bujnach, pana Macieja Wieczorka uczyli się rozpoznawać gatunki drzew
liściastych i iglastych rosnących w parku, a także poznawali wyjątkowość tego miejsca pod kątem jego flory i fauny.
foto

Znów biliśmy rekord w RKO!

Po raz drugi  z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca SP12 włączyła się do akcji pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Setka uczniów  naszej szkoły, od godz. 12.00 do godz. 12.30, na 9 stanowiskach z fantomami, nieprzerwanie „utrzymywali akcję serca”. Naszym celem było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. W 2018 roku w akcji wzięło 116 342 uczestników. Jak będzie w tym roku?
Przebieg imprezy nadzorowali Strażacy z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Piotrkowie Tryb., którzy przeszkolili i pokazali uczniom, jak można sobie nawzajem pomagać i w jaki sposób wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratownicze, tak aby były one jak najbardziej skuteczne.

Z całą pewnością w razie nagłych przypadków życiowych na uczniach SP12 można polegać w 100%. Pierwsza pomoc jest dla nich czymś naturalnym.
foto  foto
 

Happening "Balon za uśmiech"

W dniu 10 października 2019r. uczniowie klasy Vf  pod opieką pani pedagog  Katarzyny Szymczyk i wychowawczyni Renaty Zajdy uczestniczyli w happeningu "Balon za uśmiech” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w ramach projektu "Wesoła rodzina”.
Uczniowie w czasie przemarszu rozdawali napotkanym przechodniom balony z namalowanymi uśmiechami i cytatami propagującymi najważniejsze wartości, takie jak: miłość, szacunek, życzliwość, tolerancję, radość, bezpieczeństwo.

Na Rynku Starego Miasta uczniowie namalowali obrazek odnoszący się do pozytywnych uczuć.
foto  foto
 

Europejski Dzień Języków Obcych

W dniu 26.09.2019 r w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych.
W ramach obchodów tego święta uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez nauczycieli języków obcych. Uczniowie klas IV - VIII przygotowali wystawę plakatów na temat wybranych przez siebie krajów europejskich: (Austria, Czechy, Finlandia, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Rosja, Francja, Włochy Słowacja, Szwajcaria, Wielka Brytania,). Drugim etapem projektu była degustacja potraw charakterystycznych dla danego kraju, przygotowanych przez naszych uczniów. Mieliśmy okazję spróbować śledzia po fińsku, szweckie ciasteczka oraz francuskie croissant’y. Wszystkie potrawy były przepyszne. W tym wydarzeniu, klasy IV - VIII wzięły udział w konkursie na najróżnorodniejszy i najciekawszy strój w narodowych barwach wybranych przez siebie krajów europejskich.

Zwycięzcami tego konkursu zostały klasy:
I miejsce - kl Va
II miejsce - kl Vb
III miejsce - kl Vf i VIIf

A główną nagrodą dla wszystkich zwycięzców jest jeden dzień bez pytania oraz jeden dzień bez zapowiedzianych i niezapowiedzianych kartkówek.
Organizatorzy projektu: A. Rajkowska, E. Kozłowska, P. Woźniak
foto  foto  foto  foto  foto
 

Światowy Dzień Emotikonów

17 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Emotikonów.  "Buźki" używamy w komunikatach tekstowych. Wyrażają one emocje, ułatwiają nam komunikację. Istnieją już od 35 lat!!!
Nazwa Emoji pochodzi z języka japońskiego i oznacza piktogram. Wynalazcą emotikonów jest Japończyk Shigetaka Kurita. Według raportu Emoji Report 2016 to właśnie w Japonii najczęściej stosuje się emotikony.
Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień rysując własne emotki lub swoje ulubione.
foto  foto
 

Rozpoczął się Nowy Rok Szkolny

Wypoczęci, uśmiechnięci uczniowie wrócili do swoich klas, kolegów, koleżanek i wychowawców.
Od wtorku rozpoczęły się pierwsze lekcje. A na kolejne wakacje będziemy musieli poczekać 10 miesięcy :)
foto

Wakacyjne spotkanie z Prezydentem Miasta

Pomimo trwających wakacji grupa uczniów naszej szkoły spotkała się z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem. Tematem spotkania była rozmowa o ekologii.
Na zakończenie spotkania prezydent podziękował wręczył uczniom książki o tematyce ekologicznej. Natomiast uczniowie zrewanżowali się własnoręcznie uszytymi torbami ekologicznymi oraz domowymi przetworami.
foto foto
powrót